Zehir zemberek açıklama

Zehir zemberek açıklama

Bera Holding Yönetimi tarafından yönetim kurulu başkanlığı görevinden alınan Ali Rıza Alaboyun, yaptığı zehir zemberek açıklama ile holdingi, yönetimin üzerine çöktüğünü iddia ettiği ikilinin eline bırakmayacağını söyledi

28 Nisan 2021 - 18:05

Bera Holding, dün yaptığı açıklama ile 24 Nisan tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan karar gereği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun'un görevden alınarak, yerine Haşim Şahin'in getirildiğini duyurmuştu.

Kararın ardından, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden alınan Ali Rıza Alaboyun, zehir zemberek bir açıklama yaptı. Açıklamasında, "Ortaklık davaları nedeniyle ve icra yoluyla kapanma noktasına gelen Holdingi Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile çıkan bir yasa sayesinde yeniden hayata döndürdük" diyen Alaboyun, holdingin iç yapılanması nedeni ile normalleşme, şeffaflaşma ve hesap verebilme ilkelerini yerleştirmede diğer üyeler ile sorun yaşadığını söyledi.

Holding’in geçmişten gelen ve tamamen kapalı bir yapı içerisinde yönetildiğine şahit olduğunu dile getiren Alaboyun, kurumsal yönetişim ilkelerini oturtmak ve yeniden yapılanmak konusunda holding yönetimindeki üyelerin direnci ile karşılaştığını belirtti.

Holding yönetim yapısının tamamen Erol Kaya ve Haşim Şahin üzerine kurgulandığına dikkat çeken Alaboyun, bu iki kişinin diğer yönetim kurulu üyeleri ve holding yöneticileri üzerinde hükmedici bir otorite oluşturduklarına şahit olduğunu kaydetti.

Alaboyun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu ikili holding üzerinde kurdukları otoriteyi, Holding Genel Kurullarında Yönetim Kurulu Üyelerini gerçek şahıslardan oluşturmak yerine tamamen tüzel kişi olan holding şirketlerinden oluşturuyorlar. Örneğin üç yıl süre ile görev yapmak üzere Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Divapan Entegre Ağaç Panel San. Tic. AŞ, Yönetim Kurlu Başkan Yardımcısı olarak Bera Turizm İnş. Seyahat Tic. AŞ, diğer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Kompen PVC Yapı ve İnş. Malz. San. Tic. AŞ, Yönetim Kurulu Üyesi olarak Komyapı İnş Taah. San. Tic. AŞ, diğer Yönetim Kurulu üyesi olarak Konya Kâğıt San. Tic. AŞ. Seçiliyor. Sadece bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri SPK mevzuatı gereği gerçek kişilerden oluşuyor. Aslında genel kurullarda hissedarlar 3 yıl süreliğine gerçek kişileri seçtiklerini sanıyorlar ama gerçekte seçtikleri holding şirketleri.

Vakit geçmeden genel kurulun yapıldığı günde tüzel kişi holding yönetim kurulunda görev almak üzere kendi adına temsilci seçiliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Divapan AŞ adına temsilcisi Ali Rıza Alaboyun, Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Bera Turizm AŞ adına temsilci Erol Kaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kompen AŞ adına Temsilci Ulvi Bezirci, Yönetim Kurulu Üyesi Komyapı AŞ adına temsilci Osman Elvan, Yönetim Kurulu Üyesi Konya Kagıt AŞ adına Haşim Şahin şeklinde temsilci atanıyor. Bu temsilcilerin hepsi de aynı zamanda Divapan AŞ'nin, Bera Turizm AŞ'nin, Kompen AŞ'nin, Komyapı AŞ'nin, Konya Kâğıt AŞ’nin 4’er kişilik yönetim kurulu üyeliğini oluşturuyorlar. Bazı üyeler bazı şirketlerin yönetiminde yer alamazken Erol Kaya ve Haşim Şahin her şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev alıyorlardı. Erol Kaya ve Haşim Şahin istedikleri zaman yönetim kurulu üyesi temsilcileri değiştiriyorlardı. Ben de böyle çarpık bir yapının içine Yönetim Kurulu başkanı olarak geldiğimi zamanla fark ettim. Zaman içerisinde genel kurullardaki seçimlerinin hiçbir etkisinin olmadığını, bu iki kişinin her şeyi kontrol ettiğini, yönetim kurulu başkanı olarak beni bile zaman zaman tehdit eder üsluplarına şahit oldum. Böyle bir yapının holdingin gelişmesini önlediğini söylediğimde ‘ya temsili yönetim kurlu başkanı olarak kal ya da seni görevden alırız’ tehditleri üzerine aramızdaki sorunlar başladı.

Genel kurul yaklaşırken benden kurtulmak istediklerini her seferinde hissettirmeye başlamışlardı. Çünkü Holding yönetim kurulu başkanı aynı zamanda 4.6 milyon hisseye sahip Bera Vakfının da başkanı idi. Divapan AŞ yönetimini acil toplayarak beni Divapan’ı temsilen yaptığım Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan alarak Haşim Şahin'i getirdiler ve böylece Vakfın 4,6 Milyon hissesini genel kurulda kullanma imkânı buldular. Holding’deki her hesap holding menfaatine değil, Erol Kaya ve Haşim Şahin'in gücünün devamlılığı üzerine yapılıyor. Davalar nedeni ile batma noktasına gelen holding çabalarımla hayat bulunca, sorunsuz bir holdingin üstüne konma gibi bir arzuları olduğu zaman içerisinde ortaya çıktı.

Bu çarpık yapılanma Erol Kaya ve Haşim Şahin'in yeniden yönetim kuruluna seçilmesi üzerine kurulduğu için, şirketlerimiz üzerindeki 16.000.000 adet holding hisseleri, içeriğini bilmediğimiz ve yönetim kurulunda tartışılarak karara bağlanmamış satış sözleşmeleri ile üçüncü şahıslara satılarak genel kurulda kendileri için oy kullanılmasını amaçlıyorlar. Hâlbuki şirketlerimiz değeri çok iyi seviyeye gelmiş olan bu hisseleri satarak işletme sermayesi yapabilirler, bu kaynak işletme sermayesi olarak kullanılmadığı için onun yerine çok yüksek faizli krediler ile şirketlerimizi borçlandırıyorlar. Bu hisselerin bir an evvel şirketlere dönmesi gerekiyor, çünkü sattıklarını söyledikleri üçüncü şahısların 16.000.000 hisse karşılığı olan yaklaşık 450.000.000 TL yi ödeyebilme güçleri yok.  Holdingde yaşanan bu çarpık düzeni, kardeşi Osman Elvan da yönetim kurulunda olduğu için Sayın Bakan Lütfi Elvan ile paylaştım. Sayın Lütfi Elvan'a bağlı olan SPK'nın Başkanı Sayın Ali Fuat Taşkesenlioğlu'na izah ettim. Çünkü holdingin yüzde 75 oranında hissedarları hala kolundaki bileziğini holdinge veren anneler, yastık altındaki dövizini yatıran dedeler ile Almanya’daki küçük birikimlerini holdingde büyük umut ile holdingde değerlendirmek isteyen işçilerimizden oluşmaktadır. Bu küçük yatırımcıların hakkının korunması öncelikle SPK’nın görevidir. Şahsıma ve holdingin geleceğine güvenerek borsadan Bera hissesi alan yerli ve yabancı yatırımcılara teşekkür ediyorum. Onların hissemize olan ilgisi nedeni ile geçmişte mağdur olan kurucu hissedarlarımızın mağduriyeti ortadan kalktı ve hisseleri değer kazandı.

Bu ikili yapı Holdingi kalkındırmaz, bu iki insan maalesef Konya’da herkese mesafeli ve kapalı bir hayat sürüyorlar. Konya siyaseti ile basını ile bürokrasisi ile hiç bir iletişimleri yok. Benim izlediğim açıklık politikasından hep rahatsız oldular. Bugün beni, yarın bir bakanın kardeşini, bir başka günde bir başka siyasetçiyi kullanmak gibi yol izliyorlar. Adeta Kombassan’ın kuruluş değerleri bir tarafa itilmiş. Holdingin büyümesinden, başarısından mutlu olmayan ve eski kapalı yapısına dönmesini isteyen bir anlayış hâkim. İlk yaptıkları icraat da Holding’in başarısına büyük imzalar atmış olan Ankara ofisteki personelin, şoför dâhil, işine son vermek oldu. Emek vererek sorunlarını çözdüğüm ve geleceğine umutla baktığım Konyamız’ın ve ülkemizin göz bebeği haline getirdiğimiz holdingi bu ikilinin eline bırakmayacağım. Yeni bir kadro ile genel kurulda hazır olacağım. Yönetim kurulunda çalışacağım arkadaşlarımın listesini ortaklarımız ve kamuoyu ile paylaşacağım. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor