Zazadın Han’ın restorasyonunda geleceğe bırakılmış mektup...

Zazadın Han'ın restorasyonunda geleceğe bırakılmış mektup çıktı

Konya’nın önemli Selçuklu eserlerinden Zazadın Hanı Kervansarayı’nda devam eden restorasyon çalışmalarında, önceki restorasyonlarda çalışan şantiye şefinin bıraktığı anlaşılan geleceğe yazılmış mektup çıktı

15 Temmuz 2021 - 14:33

Konya'nın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu devrinde inşaa edilmiş Zazadın Hanı Kervansarayı, bütün ihtişamıyla konuklarını beklerken, handa hala devam eden restorasyon sırasında geleceğe bırakılmış bir mektup bulundu.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak 2019-2020 tarihlerinde yapılan restorasyon çalışmalarında ustalar tarafından pencere sövesine yerleştirilmiş bir pet şişeye rastlandı. Ustaların tesadüfen bulduğu pet şişenin içinden zaman içinde yıpranmış bir mektup ile 30 kuruş para çıktı.

4 Aralık 2007 tarihli mektuptaki nottan, mektubu Selçuklu Belediyesi'nin 2007 yılındaki restorasyonunda çalışan Beyşehirli şantiye şefi Mustafa Kayaalp ve Yavuz Fazlıoğlu'nun yazdığı anlaşıldı. Mustafa Kayaalp imzalı mektupta, "1233 yılında yapılmış bu eserin ilk onarım restorasyon işini biz yapmış bulunmaktayız. Mustafa Kayaalp Zazadın Han Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Ben bu eserin yeniden kazanılmasında emeği geçen bütün çalışanlarıma teşekkür ediyorum ve bu eserin nesiller boyu ayakta kalması için uğraşacak tüm insanlığa Allah’tan kolaylıklar diliyorum. Konya'nın Beyşehir İlçesi doğumluyum ve 23 yaşındayım" ifadelerini kullandı.

Zazadın Han Kervansarayı'nın işletmecisi Hikmet Çetiner, güzel temenni ve dileklerle yazılan mektubun, ecdattan esinlenilerek yapılan örnek davranış olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi kadınları kalkındıracak
Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi kadınları...
Karatay Belediyesi'nden “Çalışan Buluşu Eğitim Programı”
Karatay Belediyesi'nden “Çalışan Buluşu Eğitim Programı”