Yokuş’un hayvan hakları önergesi AK Parti ve MHP’den döndü

Yokuş'un hayvan hakları önergesi AK Parti ve MHP'den döndü

Yokuş’un sokak hayvanlarının usulsüz toplatılması, şüpheli ölümleri, bakım ve can güvenliği için TBMM’ye verdiği araştırma önergesi AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi

27 Aralık 2020 - 15:04

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Türkiye genelinde sokak hayvanlarının usulsüz toplatılması, şüpheli ölümleri, bakım ve can güvenliğinin sağlanarak gerekli önlemlerin alınması, veteriner hekimler olmaksızın halk ve hayvan sağlığını tehdit eden etkenlerin araştırılması için TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Araştırma önergesine ilişkin TBMM’de konuşan Yokuş, “Hepimizin temel ödevi yaşayan bütün canlıların hukuken haklarının olduğunu kabul etmek ve bunu güvence altına almaktır. Hayvanlara kasıtlı zarar vermek üzere kötü davranmak, acımasız ve zalimce muamele etmek, onları dövmek, aşırı soğukta ya da sıcakta aç ve susuz bırakmak, hayvanların bakımlarını ihmal etmek, onlara fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasalar gereği suçtur. Avrupa Birliğine üye ülkelerin çoğunda hayvanlara karşı sergilenen kötü içerikli fiiller ‘kabahat’ olarak değil, ‘suç’ olarak nitelendirilir ve bu durum üye ülkelerce mutabakata bağlanmıştır. Ülkemizde ise henüz bu konuda ciddi adımlar atılmamıştır” dedi.

“MEVCUT KANUN YETERSİZ”

Ülkemizde hayvan haklarını korumaya yönelik kanunun yeterli olmadığını ifade eden Yokuş, “Mevcut hayvan haklarını koruma kanunu, hayvanlara hem ruhen hem de fiziken mal ya da eşya olarak bakmaktadır. Aynı dünyada bizimle beraber yaşayan bu canlıların varlıklarına karşı ihlalleri görmeli ve buna en ciddi tedbirleri almalıyız, buna mecburuz” diye konuştu.

“ŞEHİRLERDEKİ HAYVAN BARINAKLARI YETERSİZ”

Türkiye genelinde bin 398 belediyenin sadece 230’unda hayvanlara barınak imkânı sağlandığını ve bunun yetersiz olduğunu ifade eden Yokuş, “Bunların yeterli olduğu söylenemez ve çeşitli eksiklerinin olduğu herkesin malumudur. Bu yetersiz sistemde de mecburen hayvanların çoğu sokaklarda yaşamaktadır.  Büyükşehir olan illerimizde hayvanlar için barınakların barınakların olmasının zorun olması, ilçelerde de bakımevi olması zorunludur.  Hayvan haklarında iyi bir düzenleme yapılmadıkça yine bu sokak hayvanları en büyük zararı görenler olacaktır. Tecavüz, işkence, canlı iken uzuvlarının kesilmesi, kötü şartlarda ve aç bırakılması, bahislerde dövüşe zorlanmaları gibi insan vicdanına sığmayan muamelelere hayvanlar maalesef maruz kalmaktadır” şeklinde konuştu. 

“HAYVANLARA KÖTÜ MUAMELEYE HAPİS CEZASI UYGULANMALI”

Hayvan haklarının yasallarla güvence altına alınması gerektiğini vurgulayan Yokuş, Unutulmaması “Savunmasız bütün canlıların doğasından kaynaklanan yaşamsal, bedensel ve özgürlük haklarının korunarak yasal teminat altına alınması insan olmanın sorumluluğudur. Bunun yanında, toplum açısından infial yaratan hayvanlara karşı işlenen suçlarda, suçu işleyen kişilere uygulanan yaptırımın para cezası yönünde olması Türk hukuk sistemine güvenin ve inancın zedelenmesine sebep olmaktadır. Para cezası, bu tür durumlarda hafif kalmakta, hayvanlara yapılan kötü muamelelerde gerekirse ağır hapis cezaları uygulanması gerekmektedir”

“ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINDA HAYVANLARA TACİZ EDİLİYOR”

Geçtiğimiz günlerde Konya’nın Çeltik ilçesinde çok sayıda köpeğin toprağa diri diri gömülme iddialarına ilişkin olayı da hatırlatan Yokuş, “Geçtiğimiz günlerde Konya Çeltik ilçemizde maalesef, korkunç bir olay yaşanmış, uyuşturulmuş hâlde olan, baygın hâlde olan bazı köpekler gömülmüş, ürpertici bir tablo ortaya çıkmıştır. Yine Ankara'mızın Keçiören ilçesinde maalesef, köpek yavruları ses telleri alınarak sessiz hâle getirilmiş ve bu yolla pazarlanmaktadır. Bütün bu acı dramları görmezden gelemeyiz, her gün ülkemizin dört bir yanında onlarca, yüzlerce hayvana tecavüzlerin olduğu, saldırıların olduğu malumunuzdur. Bu nedenle Samsun Milletvekilimiz Sayın Bedri Yaşar Bey'in 7 Kasım 2018'de vermiş olduğu kanun teklifini mutlaka görüşmeliyiz, gündeme almalıyız.” Dedi.

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Fahrettin Yokuş’un hayvan haklarına ilişkin meclise verdiği araştırma önergesi AK Parti ve MHP’li vekilerin oylarıyla reddedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret