Yokuş: Tutuklu ve hükümlü sayısı AKP iktidarında arttı

Yokuş: Tutuklu ve hükümlü sayısı AKP iktidarında arttı

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, AK Parti Hükümeti döneminde ülkemizin geldiği noktayı, cezaevlerinde artan mahkum sayısının gösterdiğini kaydetti

10 Şubat 2020 - 15:18

İYİ Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş, AKP iktidarı döneminde tutuklu ve mahkum sayısının rekor seviyeye ulaştığını söyledi. 

Ülkemizdeki cezaevlerinde tutuklu ve mahkûm sayısının 2002 yılında 66 bin iken yüszde 470 artışla bugün 284 bine ulaştığını ifade eden Yokuş, "Bununla birlikte Türkiye'nin nüfusu ise yüzde 28 artmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti hükümeti zaman zaman 'Çağ atlayan Türkiye', 'Nereden nereye' diyerek açıklamalarda bulunuyor. Nereden nereye geldiğimizi Türkiye nüfusu artışının 15-20 katı mahkûmla cezaevlerimizin dolması bize gösteriyor. Bırakın ülkemizin çağ atlamasını, çağın gerisine doğru gitmeye devam ediyoruz. AK Parti iktidarının ayrımcı politikaları, adaletsiz, hukuksuz, demokrasiye olan inancın bitmesine sebep olmuştur” dedi.

Yokuş şunları söyledi:

"Cezaevlerindeki mahkûmları ve insan hakları ihlallerini konuşurken, cezaevleri çalışanlarına hiç değinmiyoruz. Şayet bir kurumun iyileştirilmesi için çalışma yapacaksak, önceliğimiz o kurumdaki çalışanların sorunlarını çözmek olmalıdır. Elbette insan hakları ihlalleri hiç kimse yaşamasın istiyoruz. Ancak cezaevlerinde 67 bin çalışanın sorunlarını kimse dile getirmiyor. Cezaevleri çalışanları bir çok haktan mahkum kalmıştır. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak, cezaevi çalışanlarının sendika kurma hakkı yoktur. Bu insanlara 'Emniyet sınıfına' geçme hakkını verilmez, fazla mesai hakkı da yoktur. Cezaevi çalışanları gönüllü mahkûmdur. Cezaevi çalışanlarına, insanca yaşayabilecekleri ücret verilmelidir. Cezaevinde üretilen ve oradaki insanlara dağıtılması gereken ek ücretler adil bir şekilde dağıtılmalıdır. Yine cezaevi personeli arasındaki sözleşmeli, sözleşmesiz kadro ayrımlarını ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Cezaevi sorunlarını kökten çözmenin yolu, çalışanların hak ve hukukunu gözeterek yapılmalıdır. Önceliğimiz cezaevi çalışanlarına insan haklarına uygun olarak şartlarını iyileştirmek olmalıdır. Onların şartlarını düzeltmeden cezaevi şartlarını düzeltilemez. Çalışanlar insani muamele gördükçe, cezaevlerindeki mahkum ve tutuklularımızın da insan hakları ihlal edilmeyecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya ihracatında yeni bir model: İhracat Koçluğu
Konya ihracatında yeni bir model: İhracat Koçluğu
Karatay'a yeni bir aile sağlığı merkezi daha
Karatay'a yeni bir aile sağlığı merkezi daha