Yokuş: Türk milleti 13 şehidimizle ilgili cevap bekliyor

Yokuş: Türk milleti 13 şehidimizle ilgili cevap bekliyor

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, Gara'da şehit edilen polis, asker ve sivillerin ölüm nedenleri ve şehadetleri ile ilgili neler yapılacağına dair Milli Savunma Bakanı Akar ve İçişleri Bakanı Soylu'ya soru yöneltti

17 Şubat 2021 - 12:52

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘ya PKK terör örgütü tarafından öldürülen 13 şehidimizle ilgili sorular sordu. Yokuş, “13 şehidimize 3713 sayılı terörle mücadele kanunu çerçevesinde mi yoksa sivil şehit statüsünde mi işlem yapılacaktır? Kaçırıldıktan sonra bu asker ve polislerimiz için gaiptir işlemi yapılmış mıdır? Çocukları kaçırılan ailelere 5-6 yıldır maaş ya da sosyal hakları verildi mi?” diye sordu.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Irak’ın kuzeyindeki Gara’da terör örgütü PKK tarafından öldürülen 13 şehidimizle ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya merak edilenleri sordu. Milletvekili Yokuş'un Türk milleti adına cevap beklediği sorular şunlar:

-Irak’ın Kuzeyindeki Gara’da şehit edilen asker ve polislerimiz hakkında Cumhurbaşkanı, Millî Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve medya ısrarla sivilmiş gibi açıklamalar yapıyor. Bunun sebebi nedir?

-2015 ve 2016 yılında kaçırılan ve Kuzey Irak’ta şehit edilen asker ve polislerimiz kamu personeli (memur) olduklarından dolayı kaçırıldıkları günden şehit edildikleri bu güne kadar ailelerine ya da yasal varislerine memurluk maaşları ve sosyal hakları verilmiş midir?

GAİPTİR İŞLEMİ YAPILDI MI?

-Kaçırıldıktan sonra bu asker ve polislerimiz için ‘gaiptir’ işlemi yapılmış mıdır?

-Kaçırılan asker ve polislerimize (kaçırıldıktan sonra) firar ya da meslekten çıkartma diye bir işlem yapılmış mıdır?

-Kaçırılan ve Kuzey Irak’ta şehit edilen Asker ve polislerimiz hakkında 3713 sayılı terörle mücadele kanunu çerçevesinde mi yoksa Sivil şehit statüsünde mi işlem yapılacaktır?

AİLELERE 5-6 YILDIR MAAŞLARI ÖDENDİ Mİ?

-SSK kanununda şehit ve gazi olunduğu tarihinden itibaren haklara sahip olduğundan, 5-6 yıldır bu ailelere maaş ve sosyal haklar verilmedi ise ailelere geriye dönük maddi ve sosyal hakları verilecek midir? Ya da ailelere ‘yargı yoluna gidin’ deyip yalnız mı bırakılacaklar?

-Kuzey Irak’ta şehit edilen asker ve polisler gaip ya da firari olarak ilan edildiklerinden dolayımı ısrarla sivil vatandaş denilmektedir.

-PKK terör örgütü tarafından kaçırılan bu asker ve polisler(kamu görevlileri) hakkında her hangi bir suçlamaya tabi tutulmuşlar mıdır? Soruşturma açılmış ve disiplin cezası verilmiş midir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret