Yokuş’tan Altınekin çiftçileri arasında ayrım yapılıyor...

Yokuş'tan Altınekin çiftçileri arasında ayrım yapılıyor iddiası

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, Altınekin İlçesi Oğuzeli Köyü’nde mera sorunu çözülemeyen çiftçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

09 Nisan 2021 - 14:01

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’nın sorunlarını meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Bu kez de Altınekin ilçesinde Oğuzeli Köyü’nde mera sorunu çözülemeyen çiftçilerin mağduriyetini mecliste dile getiren Yokuş, köylülere AK Parti’ye oy vermedikleri için ayrımcılık yapıldığını ileri sürdü.

Köylülerin uzun yıllardır tarım ve hayvancılık için mera arazilerini ektiğini ancak geçtiğimiz günlerde ekili mera arazilerine iş makineleriyle girildiğini söyleyen Yokuş, şöyle konuştu:

“Altınekin, Konya'mızın güzide ilçelerinden birisi; Konya merkeze 60 kilometre mesafede, tarım ve hayvancılıkla uğraşan güzide bir ilçemiz. Bu ilçemizin Oğuzeli diye bir köyü var, eski kasaba. Geniş toprakları 17 noktada yayla gibi yerlerinde kurulmuş, insanlarımız hayvancılık ve yoğun olarak besicilik yapıyor ama gelin, görün ki bu arazilerin tamamı mera. Gittim, gördüm, maalesef, yıllardır mera sorunu çözülememiş; vatandaşların evleri, besi damları mera. Takdir edersiniz ki bu mera hâli içerisinde bazı arazileri de ekiyorlar, hayvan yemi olarak yetiştirmek için ekiyorlar. Fakat gelin görün ki, Altınekin'imizin 2'nci defa seçilmiş bir belediye başkanı var, seçimlerden bu yana iki sene geçmesine rağmen hâlâ seçim kavgası içerisinde. ‘Bana oy attı, oy atmadı’ diye insanları ayrım yapmaya devam ediyor. Gittim bizzat gördüm. O garip köylülerin yani ona oy atmamış köylülerin ektiği araziler maalesef sürülmüş yani ekili arazi sürülmüş. Sordum: Yanınızdaki arazi niye sürülmedi de sizinki sürüldü? Dediler ki: AK Parti'liler oy attı, biz atmadığımız gerekçesiyle düşmanlık yapıyor. Şimdi bunu niye anlatıyorum. Allah aşkına burada bin 700 vatandaşımız yaşıyor, ne olur bu insanların sorunlarını çözün, ayrımcılıktan vazgeçin, adınızdaki adaleti bir kez olsun Altınekin’e götürün”

“SULAMA BİRLİĞİNE LİYAKATSİZ KİŞİLERİ ATADILAR”

Çumra Ovası Sulama Birliği’ndeki liyakatsiz atamalara da tepki gösteren Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Konya'da 9 sulama birliğimiz var. Beyşehir Sulama Birliğini borçları nedeniyle kapatıyorlar, 150 kilometre uzaklıktaki Çumra Ovası Sulama Birliğine bağlıyorlar ve bu 8 sulama birliğimizin ikisine işçi kadrosunda atama yapıyorlar. Dikkat buyurun, devlet memuru değil, birlik başına iki işçi. Birine teknisyen, birine de düz memur. Devlet Su İşlerinde birçok ziraat mühendisimiz var, tarımda birçok ziraat mühendisimiz var niye bunları atamıyorsunuz? Yönetmeliğe aykırı yaptığınız bu atamalar sonrası akılları başlarına geliyor, "Şu işçilerin yerine mühendis atayalım" diyorlar ama bu defa da ziraat mühendisi 6 kişi müracaat ediyor yetkin, uygun ama yandaşlık var ya, taraflık var ya, liyakat yok. Onların yerine birine makine mühendisi, birine inşaat mühendisi atıyorlar. Yani su birliklerine bunu yapıyorsunuz. Şimdi bütün bunları niye anlatıyoruz? On dokuz sene yaptınız bunları. Devlette en iyi ben yaşadım bunları. Bu örnekleri anlatmaya devam ediyoruz ki belki on dokuz sene sonra bir vicdan muhasebesi yapıp şu devlete bir liyakat, hakkaniyet, adalet getirelim. Allah'ın emri de bu, peygamberin emri de bu, insan olmanın da gereği bu dersiniz diye. Ama nerede hiç de umudum yok çünkü 'Aynisi iştir kişinin, lafa bakılmaz' demişler. On yedi yıldır bu alışkanlıklarınızı sürdürmeye devam ediyorsunuz. ”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor