Yokuş: Öğretmenlik Meslek Kanunu hayata geçirilmeli

Yokuş: Öğretmenlik Meslek Kanunu hayata geçirilmeli

Milletvekili Yokuş, eğitimde sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamına son verilmesi gerektiğini belirterek, Öğretmenlik Meslek Kanunun hayata geçirilmesini istedi

25 Kasım 2020 - 14:58

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, öğretmenlerin yaşadığı sorunları meclis gündemine taşıdı.

Öğretmenlere verilen 3600 ek gösterge sözünün tutulması çağrısında bulunan Yokuş, “Öğretmenlerimizin mali sorunlarının çözülmesi, buna bağlı olarak 3600 ek göstergelerinin verilmesi, makam tazminatı ödenmesi ve eğitim öğretim tazminatlarının artırılması gerekmektedir. Öğretmenlik mesleğinin itibarını iade etmek, Uluslararası standartlara uygun bir kariyer mesleği haline getirmek amacıyla Öğretmenlik Meslek Kanunun resmi veya özel eğitim Kurumu ayrımı yapmaksızın bütün öğretmenleri kapsayacak şekilde hayata geçirilmesi şarttır” dedi.

“ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILMADI”

Eğitimde yıllardır öğretmen açığının kapatılamadığını ifade eden Yokuş, “Eğitimde sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamına son verilmeli, mevcut çalışanlar da kadroya geçirilmelidir. Yıllardır eğitimdeki öğretmen açığı kapatılamamıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2019 Mayıs ayındaki açıklamasında 92 bin öğretmen açığı olduğu beyan edilmiştir. Öğretmen ihtiyacı 2021 yılı için 100 binlerin üzerine çıkacaktır. 2021 yılında öğretmen açığı kapatılmalıdır” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 14’Ü EK İŞ YAPIYOR”

Türk-Eğitim Sendikası tarafından yapılan araştırmaya ilişkin de bilgiler veren Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türk Eğitim Sendikası'nın Kasım-2020’de 15 bin 811 kişiyle yaptığı araştırmada öğretmenlerin yüzde 71,7’si aldıkları maaşın yaptıkları işi karşılamadığını söylüyor. Bu nedenle öğretmenler toplumda saygınlıklarının azaldığını düşünüyor. Yine öğretmenlerimizin yüzde 52’si daha iyi iş bulursa mesleği bırakacağını ifade ediyor. Öğretmenlerin yüzde 14’ü ek iş yapmaktadır. Yine pandemi döneminde kredi çeken öğretmen oranımız yüzde 42 olarak tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yüzde 51.1’i ay sonunda ceplerinde para kalmadığını söylerken, yüzde 20.5’i 100-300 TL, yüzde 10’u 300-500 TL, yüzde 8,7’si 900 TL ve üzeri arasında kaldığını ifade etmiştir. Öğretmenlerin yüzde 2’si maaşlarına haciz konulduğunu söylemiştir. Emekliliği gelen öğretmenlerin yüzde 61.7’si emekli olmayı istememektedir. Emekli olmak isteyenlerin çoğunluğu ise emekli maaşı ile geçinemeyeceklerini düşündüğü için emekli olmak istememektedir.”

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ LİYAKATE GÖRE YAPILMALI”

“OECD ülkelerine göre öğretmenlerimizin en düşük gelire sahip oldukları acı bir gerçektir” diyen Yokuş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Size çok acı bir bilgi daha vereceğim. Bizim çocuklarımıza bilgiyi öğreten öğretmenlerimizin çoğu kendi çocuklarının gıda ihtiyaçlarını, eğitim ihtiyaçlarını ve kılık kıyafet ihtiyaçlarını yeterince gideremiyor. Allah aşkına kendi çocuklarını layıkıyla yetiştiremeyen öğretmenlerin, vatandaşın çocuğuna kaliteli eğitim vermesini nasıl beklersiniz? Adalette, ahlakta, bilimde öne çıkacak bir neslin yetişmesi için önce eğitim sistemimizin iyi olması ve öğretmenlerimizin hak ettikleri şekilde değer bulmaları en önemli husustur. Demokrasimizin geleceği, toplumsal sorunlarımızın çözümü, hoşgörü ortamının tesisi, bilimde ve bilgide dünyayla rekabet edebilecek bir eğitim sistemi, öğretmenlik mesleğinin sadakate göre değil liyakate göre yapılmasıyla mümkün olacaktır. Öğretmen atamalarında ve çalışanlar arasında siyasallaşma liyakat ilkesini yok etmiştir. Okul yönetimlerinin yandaşlardan seçilmesi öğretmenleri umutsuzluğa iten sebepler arasındadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret