Yokuş: KOSKİ insan sağlığını tehlikeye atıyor!

Yokuş: KOSKİ insan sağlığını tehlikeye atıyor!

KOSKİ'nin Beyşehir'de faaliyet gösteren arıtma tesisinin elektriğini kesmesi ile kirli suların bölgedeki köylere zehirli atık bıraktığı, halkın sağlığını tehdit ettiği iddia edildi

05 Temmuz 2020 - 12:46

KOSKİ’nin, Beyşehir arıtma tesisini, elekrik faturasının fazla geldiği gerekçesiyle çalıştırmadığı, kanala verilen kirli suların Avdancık'tan Seydişehir Irmaklı'ya kadar uzanan 10’u aşkın köyün halkı ve arazileri kimyasallarla zehirlediği iddia edildi.

Beyşehir İlçesi'nin Bekdemir, Bayat, Çivril, Çiçekler ve Karahisar mahallelerinin muhtarları yöre halkı, kirli dere yatağında bir araya gelerek tepki gösterdi. Muhtarlar, çevredeki 11 köyün kirli sudan etkilendiğini belirterek, yetkililerin toplu ölümler yaşanmadan bir an önce önlem almasını istedi.

KONYA HALKININ ATIK SULAR YÜZÜNDEN HAYATI TEHLİKEDE

Bölgede inceleme yapan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, muhtarlardan konu ile ilgili bilgi aldı. Beyşehir’den Seydişehir’e kadar uzanan dere yatağının kimyasal atıklar ve yaydığı koku sebebiyle vatandaşları mağdur ettiğini dile getiren Milletvekili Yokuş, yetkilileri göreve çağırdı.

Yokuş, “Türkiye genelinde yeraltı ve yer üstü bütün varlıklarımız yok ediliyor. Geleceğimiz yok oluyor. Konya’mız çevre sorunlarıyla boğuşuyor. Konya’da birçok köyün kanalizasyonları derelere, ırmaklara, göl ve göletlere akıyor. Konyamızın başta Beyşehir, Çumra, Derebucak, Kadınhanı gibi birçok ilçesinde ve birçok köyümüzde arıtma tesisleri yok. Kimyasal atıklar toprağa karışıyor. Toprağa karışan kimyasal atıklar, tarım ürünlerine zarar veriyor. Üretilen meyve ve sebzeler, arıtılmamış kimyasal ağırlıklı kirli sularla sulanıyor" dedi. 

Beyşehir’e bağlı Bekdemir köyünde, Bekdemir, Bayat, Çivril ve Çiçekler mahallelerinin muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelerek, bölgeyi yakından incelediklerini dile getiren Yokuş, KOSKİ'nin Beyşehir arıtma tesisini elektrik faturasının çok gelmesini gerekçe göstererek çalıştırmadığını savundu. Beyşehir Gölü kenarından ve Çarşamba Çayından su akıtılan dere yatağında arıtma yapılmadığını, köylülerin arazisini sulamak için geçici olarak su verilen kanala, arıtılmayan kirli su verildiğini kaydeden Yokuş, şöyle devam etti:

"Beyşehir’in Hamidiye mahallesinden başlayıp, Avdancık’tan Seydişehir Irmaklı'ya kadar giden dere, kimyasal atıklarla dolu. Bu dere civarında bulunan 10’u aşkın köyün halkı ve arazileri kimyasallarla zehirleniyor. Bu köylerde ve arazide üretim yapan çiftçilerimiz ürünlerini atık sularla üretildiği gerekçesiyle pazarda satamıyorlar."

BEYŞEHİR MUHTARLARI ACİL ÇÖZÜM İSTİYOR

Konuya ilişkin Bekdemir Köyü Muhtarı Mehmet Okal, dereye akıtılan suyun korona virüsü kadar tehlikeli olduğunu vurgulayarak, "Dereden gelen koku çok rahatsız edici. Kokudan duramıyoruz. Birkaç gün önce dereye düşen bir vatandaşımız bu kokunun üzerinden üç gün boyunca çıkmadığını söyledi" ifadelerini kullandı.

Bayat Köyü Muhtarı Ömer Arı ise arıtma tesisinin 15 yıldır çalışmadığını, çiftçilerin perişan durumda olduğunu belirtti. İnsan sağlığına olan zararları yanında yöredeki hayvanların da bu dereden su içtikleri için risk altında olduğunu vurgulayan muhtarlar acil çözüm istiyor.

Yöredeki muhtarlar defalarca ilgili birimlere başvurmalarına rağmen, bugüne dek sonuç alamadıklarını ifade ederek, "Topraklarımız kimyasal atık ile zehirlenmeye devam ediyor. Konya halkımızın kimyasal atık sulardan kurtulması ve sağlıklı yaşaması için yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz. Gelecek nesillere yaşanılabilir bir Türkiye bırakmak hepimizin boynunun borcudur” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasta sayısı en fazla artan iller arasında yine üçüncüyüz
Hasta sayısı en fazla artan iller arasında yine üçüncüyüz
Kırım'da 380 yıllık camide ezan sesi yankılanacak
Kırım'da 380 yıllık camide ezan sesi yankılanacak