Yokuş, kamuda çift maaş alanların isimlerini açıkladı

Yokuş, kamuda çift maaş alanların isimlerini açıkladı

Kamu kurumlarından birden fazla maaş alan bazı kişilerin isimlerini ve aldıkları ücretleri açıklayan İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, “Allah'tan korkun, hiç mi vicdanınız yok, hiç mi imanınız yok, hiç mi ahlakınız yok, böyle devlet yönetilir mi?” diye tepki gösterdi

30 Nisan 2021 - 12:39

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de yaptığı konuşmada Türkiye’deki gelir dağılımı adaletsizliğine sert tepki gösterdi.

Dünya Bankası’nın yaptığı bir araştırmaya ilişkin bilgiler paylaşan Yokuş, “2020 yılında ülkemiz, bir analiz raporunda yüzde 20 oranında fakirleşmiş. Yani, şu anda Türkiye'de en düşük gelirlilerle, yüzde 20 nüfusla, en yüksek geliri olan nüfus arasındaki kat 10'a çıkmıştır. Ülkemizde memurlar arasında ayrıcalıklı ücret ve kadro unvanları olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı ayrıcalıklı yapılar maalesef emekli memurlarda, emekli işçilerde ve özellikle BAĞ-KUR emeklilerinde de var. Örnek olarak, emekli memurların ücret artışlarıyla emekli işçilerin ücret artışları yıl bazında aynı yapılmamaktadır, bunu gerçekten anlamak çok zor. Yine, bayram ikramiyesi verdiğimiz emeklilerden yaklaşık 500 binini ayırdık.”

“BU TÜRKİYE’NİN UTANÇ TABLOSU”

Kamu kurumlarından birden çok maaş alan bazı kişilerin isimlerini ve aldıkları ücretleri açıklayan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kamuda saymakla bitmeyecek kadar ücret adaletsizliği, ücret ayrımcılığı var. Türkiye tablosuna bir göz atın istiyorum. Bugün zarar eden bir Türk Hava Yolları var. 5 milyon zarar etmiş ama maalesef 5 milyon zarar eden bu Hava Yolları'mızın Genel Müdürü tam 14 başkanlık yapıyor, 14 yerden maaş alıyor. Yine, bu Hava Yolları'mızın bir yöneticisi, Genel Müdür Yardımcısı 7 yerden maaş alıyor. Yine Hava Yolları'nda bir başka genel müdür görevlisi maalesef 41 yerden ücret alıyor. Şimdi, bütün bunları niye söylüyorum? Hepimiz biliyoruz ki şu tablo Türkiye'nin utanç tablosu. İşte Türkiye'yi getirdiğimiz nokta bu. Vatandaş diyor ki: 'İş yok, güç yok, açım ve kaçtım.' En önemlisi şu: Adı soyadı Burhan Ersoy, görevi Vakıflar Genel Müdürü, toplam maaşı, gelirleri ek ödemelerle beraber 161 bin lira. Adı soyadı Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü, Başkanı, 150 bin lira maaş ek ücretleriyle beraber. Adı soyadı Metin Kıratlı, sarayda daire başkanı, toplam geliri 85 bin lira. Şimdi, hepimiz biliyoruz ki, bin 750 üst düzey bürokrat çift maaş alır. Onların vergileri de verilmez ikinci maaşlarından.”

“BÖYLE DEVLET YÖNETİLİR Mİ ?”

Asgari ücretli ve emeklilere seslenen Yokuş, “Ey asgari ücretli, 2.800 küsur lira maaş alıyorsun. Bak, senin devletini yönetenler yandaşlarına 150 bin lira maaş veriyor, 161 bin lira maaş veriyor. Ey 2 bin lira alamayan emekli, şu tabloya bir bak. Ey çiftçi, sana hakkını hukukunu vermeyenler senin başına atadıkları Tarım Kredi Kooperatifi Başkanına 150 bin lira maaş veriyor. Bak, ey işsiz kardeşim, ey çaresiz kardeşim, saraydaki bir daire başkanı 85 bin lira maaş alıyor. Şimdi, bu utanç tablosu sizin değil, ülkeyi yönetenlerin. Hâlâ bu tabloyu görüp de zehir zıkkım olsun demeyecek bir Allah'ın kulu var mı? Allah'tan korkun, hiç mi vicdanınız yok, hiç mi imanınız yok, hiç mi ahlakınız yok, böyle devlet yönetilir mi? Yazıklar olsun, yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarihi eser kaçakçısına suç üstü
Tarihi eser kaçakçısına suç üstü
FETÖ'ye ağır darbe: 132 kişi deşifre oldu
FETÖ'ye ağır darbe: 132 kişi deşifre oldu