Yokuş: Çiftçiler tapulu arazilerini dahi ekemez oldu

Yokuş: Çiftçiler tapulu arazilerini dahi ekemez oldu

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş Akşehir Gölü’nün kıyı kenar çizgisinin değiştirilmesi nedeniyle mağdur olan vatandaşların sorunlarını TBMM'de gündeme getirdi

11 Mart 2021 - 13:04 - Güncelleme: 11 Mart 2021 - 13:17

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Akşehir Gölü’nün kıyı kenar çizgisinin farklı tarihlerde değiştirilmesi sonucunda tapuları iptal ve telkin edilen, bu sebeple hapis cezası alan vatandaşların mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı.

Tapuları iptal ve telkin edildiği için mağdur olan vatandaşların geçtiğimiz dönemlerde hukuk yoluna başvurduklarını belirten Yokuş, “Akşehir Gölünün kıyı kenar çizgisinin farklı tarihlerde değiştirilmesi sonucunda tapuları iptal ve telkin edilen şahıslardan bir kısmı tarafından tazminat davası açılmış olup, tazminat davası devam edenler olduğu gibi tazminat ödenenler de bulunmaktadır. Akşehir Gölü çevresinde sit alanı ilan edilen arazilerde 3 bin civarında vatandaşımızın tapulu ya da illiyetten arazileri vardır. Ak Parti iktidara gelene kadar Akşehir Gölü ve civarında tarlası olan çiftçiler hiçbir sorun yaşamıyorlardı. Sonra ne oldu? Çiftçiler tapulu arazilerini dahi ekemez oldu. Ekenler hapis ve para cezaları aldılar. 2018 yılında bölgedeki çiftçilere yapılan bu hadsizliği defalarca bu kürsüden anlattım. Bölge köylerini ziyaret ettim. Son 2 yılda ise artık iktidar ceza kesemez oldu. Nihayet çiftçilerin feryatlarını duydular”

“PARA CEZASI KESİLENLER NE OLACAK?”

Mecliste görüşülen torba yasa ile Akşehirlilerin mağduriyetinin giderileceğini belirten Yokuş “Bu torba yasa ile kanun TBMM’ye geldi. Genel olarak sorunlar çözülecek ancak sormak istiyorum. Hapis cezaları alan 520 çiftçi ne olacak? Para cezası kesilenler ne olacak? Cezalandırıldıkları ile kalacaklar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek