Yokuş: Ceza infaz memurları ücretli mahkum

Yokuş: Ceza infaz memurları ücretli mahkum

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ceza infaz koruma memurlarının sorunlarını gündeme getirerek, bu sorunların bir an önce çözülmesini istedi

19 Kasım 2019 - 13:55

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyon toplantısında cezaevi çalışlarının sorunlarını dile getirdi.  

Yokuş, “Sayıları 60 bini bulan ceza infaz koruma memurlarımızın çok ciddi sorunları mevcuttur. Yasalardan ve cezaevi yönetiminden kaynaklı sorunlar, cezaevi çalışanlarının bireysel eylemlerinden oluşan sorunlar, mahkûm ve tutuklulardan kaynaklanan sorunlarla boğuşan infaz koruma memurlarımız, bu sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyor" dedi.

Yokuş, şunları söyledi:

“Biz cezaevindeki mahkûm ve tutukluların hayat standardını yükseltmek, onları topluma yeniden kazandırmak için olağanüstü çaba sarf etsek de eğer ki orada çalışanların sorunlarını çözemezsek, onları huzurlu ve mutlu bir şekilde çalışır hâle getiremezsek inanınız bu sorunları yıllarca konuşur ve tartışırız. Cezaevinde çalışan 60 bine yakın memurun yani ceza infaz koruma memurunun ücretli mahkûm olduğunu düşünmek zorundayız. Bu kişilerin hem cezaevi içinde hem cezaevi dışında büyük sorunları var. Bir kere, bunların sendikal hakları yok yani niye yoksa anlamak zor. Adalet Bakanlığı personelinin hakkı var, ceza infaz koruma memurlarının yok. Neden yok? Efendim, işte, cezaevleri hassastır, sendikalar buraya girmesin.

Önce bunu bir düzeltmemiz lazım. Ha, onu düzeltemiyorsak şimdi bir ceza infaz koruma memurunun toplum nazarındaki imajı -kendi ifadeleriyle- “kötü imaj” hakaret, tehdit ve iftiraya maruz kalmak, kalitesiz üniforma, maddi sıkıntı zaten en önemli sorun,  7/24 saat nöbet, fazla mesai ücretleri, sosyal haklarının yetersizliği, kapasiteyi aşan mahkûm sayıları dolayısıyla sıkıntılar, artan iş yükü, güvenlik hizmetleri sınıfına geçmemeleri yani temel birçok sorunları var.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Alaattin Çakıcı, Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti