Yokuş: Belediyenin işçilere zam teklifi kabul edilebilir değil

Yokuş: Belediyenin işçilere zam teklifi kabul edilebilir değil

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, Büyükşehir Belediyesi'nde görevli taşeron işçilerinin maaşlarının istedikleri oranda belirlenmemesi halinde onlara eylemlerinde destek vereceğini söyledi

09 Aralık 2020 - 14:01

Milyonlarca çalışan asgari ücretin açıklanmasını  beklerken, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde çalışan yaklaşık 6 bin taşeron işçisine yüzde 6 zam ve bir defaya mahsus 500 lira seyyanen zam teklifi tepkilere neden oldu.

İşçiler, Hak-İş Konfederasyonu yetkilileri ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında devam eden görüşmelerin ardından yaklaşık yüzde 20 oranında bir zam kararı çıkmaması durumunda greve gideceklerini belirtti. İşçilere destek veren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, belediyenin zam teklifinin kabul edilir olmadığını belirtti.

GÖRÜŞMELERDEN NETİCE ÇIKMAZSA GREVE GİDİLECEK

Sosyal medya hesabında ‘Belediye Taşeronları’ adıyla bir araya gelen işçiler Hak-İş Konfederasyonu ve  Konya Büyükşehir Belediyesi arasında süren görüşmelerden yaklaşık yüzde 20 oranında bir zam çıkmaması durumunda greve gideceklerini belirtti.

“YÜZDE 6’LIK ZAM TEKLİFİ İŞÇİYİ AÇLIĞA MAHKÛM ETMEKTİR”

Büyükşehir Belediyesi tarafından teklif edilen yüzde 6’lık zammın kabul edilir olmadığını belirten Yokuş, “Tüm Türkiye asgari ücret rakamlarına odaklanmışken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay belediye işçilerine enflasyon rakamlarının da çok altında bir zam teklifi yapıyor. Süreci takip ediyoruz. 2-3 yıldır mağdur edilen taşeron işçilerinin daha fazla mağdur edilmemesini istiyoruz Bu yüzde 6’lık zam işçiyi açlığa sefalete mahkûm etmek demektir.  Yandaşlarınızı doyuracağınıza işçinin alın terini, hakkını verin. İşçilerimizin en düşük yüzde 20 zam beklentisinin karşılanması gerekiyor. Ben de gelişmeleri yakından takip ediyor ve işçilerin haklarının verilmesi noktasında verdikleri mücadeleye destek oluyorum” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret