Yokuş: Asgari ücretli yüzüstü bırakıldı

Yokuş: Asgari ücretli yüzüstü bırakıldı

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, belirlenen asgari ücretin çalışanları hayal kırıklığına uğrattığını söyledi

29 Aralık 2019 - 16:46

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, açıklanan asgari ücretin milyonlarca çalışanı yüzüstü bıraktığını ifade etti.  

Yokuş yaptığı açıklamada, şunları soyledi:

“2020 yılı asgari ücret rakamları beklentilerin çok altında kaldı. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizin ağır bedelini ödeyen asgari ücretli çalışanlar, emekli ve memurlar gibi 2020 yılını zor geçirecekler. 2324 TL olarak açıklanan asgari ücret, çalışanlar üzerinde tam bir şok etkisi yarattı.

Bilindiği gibi asgari ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını sürdürürken yaklaşık bir hafta önce devletin resmi istatistik Kurumu olan TÜİK, elindeki verilere dayanarak bir kişinin aylık ihtiyaçlarını karşılayacak tutarın en az 2331 TL olması gerektiğini kamuoyuna açıklamıştı.

Bu açıklama sonrası beklentilerin bu rakamın çok üstünde olacağı kamuoyunda konuşulmuş, ancak Asgari Ücret Komisyonu'nun TÜİK'in tespitinden de aşağıda kalması asgari ücretlilerde şok etkisi yaratmıştır.”

 

ASGARİ ÜCRETLİLERE BİR ŞOK DA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAŞATTI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını sürdürürken, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Asgari ücretliye bir jest yapıp yapmayacağı" sorusuna verdiği cevapta "Hele bir komisyon çalışmalarını sonlandırsın, rakam benim önüme bir gelsin ondan sonrasına bakarız" sözlerini hatırlatan Yokuş, "Cumhurbaşkanının bu sözleri asgari ücretlileri ümitlendirmiş, dolayısıyla Cumhurbaşkanın asgari ücretliler lehine bir jest yapacağı beklentisi oluşmuştur. Ancak asgari ücret rakamının aylık 2324 TL'de kalması çalışanların beklentisini boşa çıkarmış ve şok etkisi yaratmıştır. Bilindiği gibi ülkemizde çalışanların yüzde 40'ı kayıt dışı çalıyor. Ülkeyi yönetenler bu hususta olumlu adımlar atmıyorlar. Kayıt dışı istihdam asgari ücretin düşüklüğüne sebep oluyor.

Yine Hükümet asgari ücreti vergi dışı bırakmayarak, ayrıca işverenin sigorta yükünü hafifletecek adımlar atmayarak, hem asgari ücretin düşük olmasına hem de kayıt dışı istihdama sebep olmuştur.

Özellikle çoğunluğu Suriyeli göçmenler olmak üzere ülkemizde 12 değişik ülkeden gelmiş olan 1 milyon 200 bin göçmen kayıt dışı çalıştırılıyor. Artan işsizliğimizin ve gelir kayıplarımızın en önemli sebeplerinden birisi de budur.

Ülkemizde 2020 yılı vergide yeniden değerlendirme oranı % 22. 6 olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı 2020 yılında Tüm vatandaşlarımız bir önceki yıla göre % 22.6 oranında daha fazla vergi ödeyecek. Bu yüksek vergi oranı Siyasi İktidarın adaletsizliğinin acı bir göstergesidir. Siyasi iktidar 2020 Yılında Asgari ücretliye, memura, işçiye ve emekliye "Kaşıkla verip kepçeyle alacaktır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam