Yokuş: 3 yıldır su getirdik diyorlar ama 1 damla su yok

Yokuş: 3 yıldır su getirdik diyorlar ama 1 damla su yok

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Konya’da yaşanan su sorununa Dicle ve Fırat’tan getirilen su ile çözüm bulunabileceğini söyledi

21 Haziran 2021 - 13:45

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, tarım kenti Konya’nın en büyük sorununun su olduğunu ifade etti. Milletvekili olduğu ilk günden itibaren Konya’nın su sorununu Meclis'te dile getirmeye başladığını söyleyen Yokuş, “Suyu Dicle-Fırat'tan getirebiliriz. Konya için yılda 3 milyar ekstra dış kaynaklardan su lazım” dedi.

“KONYA’DA EN ÖNEMLI SORUNUMUZ SU”

“Konya bazında en önemli sorunumuz su” diyen Milletvekili Yokuş, “Neden su? Çünkü Konya herkesin malumu bir tarım kenti. Yani şu anda ülkemizde üretilen gıda maddelerinin, neredeyse tarım ürünlerinin yüzde onu Konya’da üretiliyor. Böyle olunca Konya tarım kenti her şeyden önce. Tarıma dayalı sanayi kenti. Çünkü bizim sanayimizde ciddi manada önemli. Fakat Konya’nın çok önemli sorunu şu.... Türkiye’nin genel sorunu tarımdaki sorundan farklı değil aslında ama Konya veya İç Anadolu Bölgesi Türkiye’mizin en az yağış alan bölgesi. Şimdi biz tarım da böyle bir bölgede yaşıyoruz. Yeterli yağış almayan bölgelerde ya sulu tarımı azaltacağız ya da tamamen vazgeçeceğiz. Şimdi biz bunlardan vazgeçemiyoruz. Yani sulu tarımın en önemli şeyleri nedir? Konya'da havuç, pancar, mısır vardır. Bunlarda Türkiye birincisiyiz. Konya’da sadece buğday ya da arpa üretilmiyor. Bunlar da üretiliyor. Kırsalda mesela sulamaya gerek kalmıyor. Ama düz ovalarımızda buğdayın da yılda bir iki kere sulanmaya ihtiyacı oluyor” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLER PERİŞAN”

Konya da bu yıl yağışların düzensiz olması nedeni ile arpa ve buğday da ciddi rekolte düşüşü yaşanacağını aktaran milletvekili Yokuş, şöyle konuştu:

“Yani özellikle de kırsaldaki kayıplarımız çok yüksek olacak. Şu anda bu kayıpların ortalama yüzde 30’ları bulabilecek endişesi içindeyiz. Gerçekten bende gittim bölgeyi gördüm. Fakat başka bir sıkıntı var. Konya’mızın en önemli üretim merkezlerinden olan Karatay, Karapınar, Ereğli’mize kadar dayanan Çumra’yı da içine alan büyük bir alanımız var. Bu alanda maalesef şöyle bir sorun yaşadık. Geçen yıl 3 Temmuz'da yani bir yıl önce sayın Tarım Orman Bakanımız burada bir açılış yaptı. Göksu Nehri'nden su kanalı 125 km uzunluğunda bir kanal. Fakat açılalı bir yıl oldu neredeyse, bir yıldır Konya'da kanalda damla su yok. Ve Çumra, Karatay, Karapınar çiftçisi, tarımcısı perişan. Şimdi üzüldüğümüz şey şu. Su getirdik diyorlar 2017’den beri diyorlar bunu ama halen bu bölgemiz suya kavuşamadı. Ve şu anda bu bölgemizde ciddi manada su olmayışı nedeni ile kayıplarımız var. Geçenlerde hatırlarsınız çiftçilerimiz Konya-Adana yolunu kestiler. Eylem yaptılar. Ben de gittim yanlarına. Biz bu bölgeye Beyşehir Gölü'nden de su veriyoruz. Dayanmıyor. “

“KOP BÖLGESİNDE 650 BİN NÜFUS GÖÇ ETTİ”

“Ben Meclis'e girdiğim günden beri hemen hemen üç yıldır Konya’ya su diyorum” diyen Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 “Çünkü Konya'nın temel sorunu KOP bölgesine su taşınması. Nereden taşınması dış kaynaklardan. Yani havza dışı. Bakıyoruz yani Kızılırmak bize çok yakın. Tamamını verseniz bize yetmiyor. Kaldı ki KOP bölgesi. Sadece Konya ile sınırlı değil. Fakat 2016’da bir yasal düzenleme ile KOP bünyesinde 4 vilayet vardı, 8 e çıkarıldı. Devletin politikası çıkarılabilir. Bu KOP bölgesinde Yozgat'tan Kırıkkale’ye, Kırşehir’den Nevşehir'e, Aksaray’dan Karaman’a ve Konya’ya kadar tam 8 vilayet. Şimdi bu İç Anadolu’nun en önemli bölgesi. Şimdi buraya baktığınız zaman buranın tamamı tarımla uğraşan bölge. Şimdi son 19 yılda, Ak Parti iktidarı döneminde bu bölgeden tam 650 bin nüfus göç etmiş. Yani bunu neye göre hesapladık. Vilayetimiz göç veriyor. Konya neden göç veriyor. Bunun temeli tarıma dayalı sanayiye hayvancılığımıza yani kırsal nüfusumuza gerekli desteği vermediğimizden. Özellikle buradan ifade ediyorum bu büyükşehir yasası var ya bizim Konya’mızın nüfus kaybında en büyük etkenlerden birisi. Büyükşehir yasası artı yükler getirmiş. Köylülere kasaba da yaşayanlara büyükşehir yasası artı yükler getirdi”

“GELİRİMİZİ 3- 4 KAT ARTIRABİLİRİZ”

Suyun Dicle-Fırat'tan getirilebileceğini yineleyen Yokuş , “Dicle-Fırat’ı neden söylüyorum. Konya’nın sadece merkezinde yılda üç milyar metreküp su yeraltına çekiliyor. Konya çölleşiyor. Obruklar neden oluşur, her yer çöküyor. Kuyudan her yıl çektiğimiz su miktarı 2 metre daha suyun aşağıda kalmasını sağlıyor. Yani özellikle Yunak civarında 200-250 metrede dahi su bulamıyoruz. Bunun için bizim Konya Ovası'na acilen Dicle-Fırat'tan olur, başka kaynaklardan olur çok ciddi miktarda su getirmemiz lazım. Bu su sadece Konya için yılda 3 milyar ekstra dış kaynaklardan su lazım. KOP bölgesinin topyekûn ele aldığımız zaman en az yılda 8-10 milyar metreküpün KOP bölgesindeki vilayetlere gelmesi lazım. Bu tarım kentlerinin sulayabilme imkânlarını gelecek olan su ile yüzde 100 artırabiliriz. Gelirimizi de üç dört kat artırabiliriz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Konyaspor'un yeni transferi Mpoku kampa katıldı
Konyaspor'un yeni transferi Mpoku kampa katıldı