Yokuş: 2020 bütçesi rant bütçesidir

Yokuş: 2020 bütçesi rant bütçesidir

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, 2020 bütçesinin halkı değil rantiyeyi düşündüğünü söyledi

21 Aralık 2019 - 20:44

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2020 yılı bütçesinin rant bütçesi olduğunu söyledi.

Bütçe görüşmelerinde söz alarak memurun, işçinin, emeklinin ve asgari ücretlilerin sorunlarını dile getiren Yokuş, gelecek bütçenin adil olmadığını ifade etti.

Yokuş, “2020 yılı bütçesi saray bütçesidir. Çünkü milyonlarca çalışan ve vatandaş açlık sınırı altında inim inim inlerken saray harcamalarına bu bütçeden 3 milyar Türk lirası ayrıldı. Bu bütçe bir rant bütçesidir. Bütçede kamu-özel iş birliğinin dövize bağlı hazine garantileri artarak devam ederken halkın geçmediği köprülerden, geçmediği yollardan ve kullanmadığı havaalanlarından hatta yatmadığı hastanelerden dolayı para ödediği bir rant bütçesidir. Bu bütçe betona gömülen bir ekonominin bütçesidir. Bu bütçe tabiidir ki bir faiz bütçesidir, toplam 139 milyar TL faiz ödenecektir. Her 100 TL'lik vergi gelirimizin 18 lirası faizlere gidecektir. Bu bütçe bir borç bütçesidir. Hazinenin 2020 yılı bütçesindeki borçlanma yetkisine ilave olarak yüzde 5'lik yetki devri de söz konusudur. 154 milyar TL borç hedefi ile bir borç bütçesidir” dedi.

     VERGİ ADALETSİZLİĞİ 2020 YILI BÜTÇESİNE GİRMİŞTİR

2020 bütçesinin vergi adaletsizliğini de beraberinde getireceğini dile getiren Yokuş, şunları soyledi:

"Türkiye'deki vergi adaletsizliğinin dünyada bir örneği yoktur. Gazlı içeceklere, meyve sularına özel tüketim vergisi alınırken, yatlardan, pırlantalardan hiç vergi alınmıyor. Yeryüzünde herhâlde böyle bir ülke yoktur, olması da zaten mümkün değildir.

2020 yılı bütçesinde maalesef işçi yok, memur yok, emekli yok, esnaf yok, çiftçi yok, yatırım hiç yok. Memura, emekliye, işçiye, kamu işçisine 2020 yılında tahminî enflasyon kadar artış, enflasyon farkı olursa enflasyon farkı ödenecek ama bunun dışında hiçbir şey yok. Bunun anlamı şudur: Bu saydığım gruplar refah payı alamayacaklar, resmî enflasyonun dışında bir hakları da yok ama gelin görün ki vergi dilimleri yüzünden enflasyonun altında ücret alacaklar.

Yıllardır Cumhurbaşkanımız, Başbakanlarımız, bakanlarımız 'Biz memuru, işçiyi, emekliyi enflasyona ezdirmedik' derler. Bu külliyen yalandır. Neden? Enflasyon kadar zam zaten sıfır zam. Kaldı ki memurların, işçilerin yıl içinde yüzde 15 olan vergi dilimi yüzde 20'ye, bazen yüzde 27'ye çıkıyor maaşlarına göre. Yani vergi dilimlerinin yükselmesi nedeniyle memurlar, işçiler her yıl yüzde 3, hatta yüzde 4 oranında enflasyonun altında ücrete mahkûm oluyor.

Bu durumuna karşı bir iyileştirme AKP hükümeti tarafından yapılmamıştır. Asgari ücretliden vergi alınması ve memurun, işçinin vergisi yüzde 15 oranında sabit tutulursa bu mesele çözülecektir.”

                  65 MİLYON İNSANIMIZ YOKSULLUK SINIRI ALTINDA

TÜRK-İŞ'in Kasım ayı açlık ve yokluk sınırı rakamlarına göre açlık sınırının 2 bin 578 lira, yoksulluk sınırının 6 bin 850 lira olduğunu hatırlatan Yokuş, "2 çocuklu bir aile 2 bin 578 liranın altında ücret alıyorsa açlık içinde, 6 bin 850 TL'nin altında evine maaş giriyorsa yoksulluk altında. Bizim ülkemizde şu anda 16,5 milyon insanımız açlık sınırı altında, 65 milyon insanımız da yoksulluk sınırı altında yaşıyor. TÜRK-İŞ'in rakamlarına göre işçilerimizin kahir ekseriyeti, emeklilerimizin tamamı, memurlarımızın ise yüzde 95'i yoksulluk sınırı altında ücrete mahkum edilmiştir. Bugünlerde asgari ücret açıklanacak. '2020 yılında ne olsun?' söylentilerinin ardından hemen Türkiye İstatistik Kurumu yola çıktı. Dediler ki, 'Biz bir hesap yaptık, 2 bin 331 lira olsun' Yani aşağı doğru çekildi. Şimdiden milleti alıştırmaya çalışıyorlar. Asgari ücret vergi dışı olmalıdır. Ülkemizde kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 40'lara varmıştır. Asgari ücretli çalışanlar kayıt altına alınmalıdır. Ülkemizde 1 milyondan fazla kayıt dışı çalışan Suriyeliyi, Afganlıyı çalıştırmaktan vazgeçilmelidir. Ülkemizde 1 milyon 200 bin yabancı istihdamı yaparak, 1 milyon 200 bin vatandaşımız işsiz kalmıştır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam