Yılmaz’dan "toplu ulaşım yerine bisiklet kullanın"...

Yılmaz'dan "toplu ulaşım yerine bisiklet kullanın" önerisi

Konya Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Yılmaz, Konyalıları, koronavirüs sürecinin toplu ulaşıma getireceği olumsuzluklardan uzak kalmak ve hem çevre hem de trafikteki sorunların çözümü için bisiklet kullanmaya davet etti

01 Haziran 2020 - 14:25

Konya Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Fatih Yılmaz, ulaşım sistemlerini yeniden sorgulatan koronavirüsün bisikleti de gündeme getirdiğini söyledi. 

Bisikletin sosyal mesafeyi en iyi koruyan ulaşım aracı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Kısa vadede bu gerçek göz önüne alınarak bisiklet ulaşımı teşvik edilmelidir. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu Konya, bisikletle ulaşımda örnek şehir olmuştur" dedi.

Konya'nın bisiklet ulaşımı açısında dünya kentleri ile kıyaslandığında örnek alındığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından il merkezinde 320 km, il bazında ise 550 km bisiklet yolu yapılmıştır. 2030 yılı hedefi ise 800 km’dir. Bisiklet dostu dünya kentlerini incelediğimizde; New York 560 km, Amsterdam 400 km, Kopenhag 480 km, Strazburg 530 km, Malmö 400 km bisiklet yoluna sahiptir. Konyamız bu köklü bisiklet kültürüne sahip kentlerle yarışmakta, hatta 2030 hedefiyle bu kentleri geçecektir. Bu durum bisiklet camiasını heyecanlandırmaktadır. Büyükşehir Belediyemize yapmış olduğu bisiklet yollarından ve dünya ile yarışan bir Konya modeli oluşturduğu için teşekkür ederiz.

Ülkemiz içinde en çok bisiklet ulaşımı kullanılan kent Konya’dır. Fakat bu yeterli değildir. Bisiklet dostu kentlerde bisikletin ulaşımdaki payı yüzde 35-40’a kadar çıkabilmektedir. Bisikletin ulaşımdaki payını arttırmak için öncelikli olarak kent merkezindeki bisiklet yollarının bağlantıları ve yolların sürekliliği sağlanmalıdır. Bisiklet yolları kent merkezine kadar olan kısımları yapılmış, sıra bu yolların birleştirilmesine gelmiştir. Bisiklet kullanımının artması şehirlerimizde çevre kirliliğini azaltacak, otopark sorununa çözüm olacak ve trafik yoğunluğunu azaltacaktır."

Bütün Konyalıları çevre, trafik ve otopark sorunlarının çözümüne katkısı için bisiklet kullanmaya davet eden Yılmaz, bisiklet yollarına araçlarını park edenlere de ceza uygulanmasını istedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı