Yiğit: 2020 eğitimciler için kara yıl oldu

Yiğit: 2020 eğitimciler için kara yıl oldu

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Yiğit, 2020 yılının eğitim ve eğitimciler için kördüğüme çevrilen, kar bir yıl olduğunu ifade etti

30 Aralık 2020 - 15:50

2020 yılını değerlendiren Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, eğitim sisteminin 2020 yılında tam anlamıyla kördüğüme çevrildiği bir yıl olduğunu söyledi.

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “2020, eğitim ve eğitim emekçileri için de kara bir yıl olmuştur. Pandemi başladığından bu yana eğitimin yüz yüze mi uzaktan mı devam edeceğine bir türlü karar veremeyen MEB, eğitim sistemi bu karmaşada tam anlamıyla kördüğüm olmuştur. Yıl bitmekteyken, Anadolu'da ve yurdun doğusunda birçok yavrumuz internete ulaşıp uzaktan eğitime katılabilmek için dağ tepe tırmanmaya devam etmekte, 4 milyonu aşkın yavrumuzun uzaktan eğitim için şart olan tablet-telefon ihtiyacı çözümsüz vaziyette ortada durmaktadır. Belli ki aynı Bakanlık, bu yoksul çocukları, ailesi varlıklı kolej çocuklarıyla aynı sınavlara tabi tutmaktadır. Pandemi sürecinde eğitim emekçisinin, önce canı hiçe sayılmış, 'Hayat Eve Sığar' kamu spotları eşliğinde gereksiz organizyonlara katılmak zorunda bırakılmıştır. Ardından gönüllülük esasının işletilmesi gereken salgınla mücadele organizasyonlarında keyfi olarak görevlendirilmiştir. Şimdi ise uzaktan eğitim, öğretmenler için adı konulmamış bir mobbing olarak sürdürülmektedir” dedi

KADINLARIMIZ TOPLUMSAL YAŞAMDAN SİLİNMEK İSTENİYOR

2020 yılının ülkemizde kadının adının toplumsal yaşamdan silinmesi için iktidarın azami gayret gösterdiği bir yıl olduğunu ileri süren Yiğit, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin tavan yaptığı bu yılda, yine iktidar eksenindeki yargının teşvik sayılabilecek ceza indirimleriyle katiller ve sapıkların cesaret bulduğunu söyledi.

Yiğit, şunları söyledi:

"Avrupa ülkelerinden bile önce kadına seçme ve seçilme hakkı verildiği güzide ülkemiz kadınlar için daha da yaşanmaz bir coğrafya olmuştur. Eğitim-İş olarak bir kez daha altını çiziyoruz: Bu kara tablo için 2020 yılını değil, onu bize böyle geçirtenleri suçlamak gerekmektedir. Bu yılı bir takvim yaprağını suçlayarak değil, ondan ders çıkararak kapatıyoruz. Ünlü düşünür Albert Camus, 'Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız insanların nasıl yaşadığına değil nasıl öldüğüne bakın' diyor. Bu yılın gerçekliği apaçık vaziyette karşımızda duruyor. İnsanlarımız pandemiden, yoksulluktan, haksızlıktan ölüyor ve eğitimdeki haksızlıklar ise bu ölümlerin aileden çocuğa bir kader gibi geçmesine yol açıyor. Bu adaleti ülkemize tekrar getirecek olan tek güç ise Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki ruha tekrar kavuşmaktan, mücadeleden geçmektedir. Eğitim-İş olarak 2021 yılını mücadelenin ve karanlık tünelin ucunda görünen ışığın yılı olarak ilan ediyoruz. Bu duyguyla başta üyelerimiz ve eğitim emekçileri olmak üzere tüm yurttaşlarımızın yeni yılını kutluyor, daha mutlu yılları birlikte yaratmayı umuyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
ASKON Konya'da Sinacı, yeniden başkan
ASKON Konya'da Sinacı, yeniden başkan