Yeşilay Konya, Antep’e yeşil oda kurdu

Yeşilay Konya, Antep'e yeşil oda kurdu

Yeşilay Konya Şubesi'nin, Gaziantep'ten başlattığı Yeşil Oda Projesi ile öğrencilerin gelişimi sağlanırken, zararlı alışkanlıklara karşı "hayır" diyebilme yetileri kazandırılacak

04 Aralık 2019 - 10:28

Yeşilay Konya Şubesi, ilk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin sosyal, zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimine katkı sağlamak amacıyla Yeşil Oda Projesi'ni Gaziantep'te hayata geçirdi.

Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Genç Yeşilay ekibi ile yürütülen proje hakkında bilgi veren Yeşilay Konya Şube Başkanı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, gençleri bu tür projeler ve çalışmalarla desteklediklerini, her geçen yıl büyüyen Yeşilay ailesi ile farkındalık oluşturulmaya devam ettiklerini kaydetti.

Dr. Büyükhelvacıgil, "Yeşilay Konya Şubesi KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade’nin destekleri ile Genç Yeşilay öğrencilerinin tasarladığı ve Selçuklu Belediyesi Başkanı Ahmet Pekyatırmacı tarafından kabul edilen Yeşil Oda Projesi, ilk kez Konya'da hayata geçirildi. Yeşilay Konya Şubesi tarafından uygulanan Yeşil Oda Projesi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından örnek gösterilip tüm Türkiye’de uygulanmasına karar verilmiştir. Projemizin ilk olarak Gaziantep’e uygulanması için Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Konya Yeşilay Şubesi Sorumlusu Gamze Yekebaşlı koordinatörlüğünde KTO Karatay Üniversitesi Genç Yeşilay Başkanı Saadet Odunkıran’ı  görevlendirilmiştir. Gaziantep Yeşilce Köyünde, Yeşilce İlkokul öğrencilerine 'Benim Kulübüm Yeşilay Projesi' eğitimi verilip Yeşil Oda Projesi'nin tüm hazırlıkları gerçekleştirilerek tamamlanmış ve Yeşilce İlkokuluna kazandırılmıştır. Yeşil Oda Projemiz ile gelecek nesillerimiz adına güzel bir çalışmaya imza attık ve tüm Türkiye’ye rol model olduk. Projeye emeği geçen gençlerimizin başarılı çalışmaları ve örnek teşkil edecek projeler oluşturma konusundaki heyecanları ile Konya’mıza sağladıkları katkılar için teşekkür ediyorum. Ayrıca projenin Gaziantep başta olmak üzere farklı illerde de uygulanmasına verdikleri destek için Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Mücahit Öztürk’e ve Yeşilay Gaziantep Şubesi Başkanı Fatih Tamer’e şükranlarımı iletiyorum’’ dedi.

Yeşil Oda Projesi kapsamında ilk ve orta dereceli okulların kullanılmayan bir odası, çeşitli üniteler ile dizayn edilerek amaçları gerçekleştirmek için  aktif hale getiriliyor. Projenin ilk aşamasında duvarlar renklendiriliyor, zemin halı kaplama, perde, renkli puflar, masalar, sandalyeler ile  okuma köşesi ve yaratıcı drama alanı oluşturuluyor. Düzenlenen bu odalara, öğretmenlerin ders saatlerinde kullanmaları amacı ile akıl-zeka ve strateji oyunları yerleştiriliyor. Çocukların yeşili sevmesi ve görsel hafızalarında bu odanın yer etmesi için odanın çiçeklerle süslenmesi önemseniyor, Yeşil Oda, çocukların eğlenerek, takım çalışmasını öğrenmelerini, birlik ve beraberlik içinde hareket etme kabiliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor. Burada gerçekleştirilen çalışmalar ile öğrencilerin bilinç altlarına bağımlılığın zararları işlenirken, istemedikleri şeylere karşı “HAYIR” diyebilmek kabiliyeti fiilen öğretilecek, Genç Yeşilay öğrencileri tarafından “Sağlıklı Yaşam ve Spor” bilinci kazandırılacak.

“Yeşil Oda” Projesi öğrencilerin sosyal, zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan imkânları ve kaynakları harekete geçirecek şekilde destekleyecek, yaygınlaştırılacak. Proje ile 10. Kalkınma Planı ve Stratejik Plan dahilinde düşünme, algılama ve problem çözme yeteneği gelişmiş, demokratik değerleri ve milli kültürü özümsemiş, paylaşıma ve iletişime açık, sanat ve estetik duyguları güçlü, özgüven ve sorumluluk duygusu ile girişimcilik ve yenilikçilik özelliklerine sahip, bilim ve teknoloji kullanımına ve üretimine yatkın, bilgi toplumunun gerektirdiği temel bilgi ve becerilerle donanmış, üretken ve mutlu bireylerin yetişmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ali Şeker vefat etti
Ali Şeker vefat etti
Bayındır, Beyşehir'in doğalgazı için tarih verdi
Bayındır, Beyşehir'in doğalgazı için tarih verdi