Yerli aşıda 3. faz Mayıs’ta başlıyor

Yerli aşıda 3. faz Mayıs'ta başlıyor

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı çalışmalarında bir aşı adayının Faz 2 çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, Faz 3 çalışmalarının ise Mayıs ayında başlamasını öngördüklerini kaydetti

22 Nisan 2021 - 18:42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Videokonferans yöntemiyle başkanlık ettiği toplantıda görüşülen aşı, mutasyon ve virüsün yeni varyantına dair değerlendirme yapan Bakan Koca, insan denemelerine başlanan ilk yerli aşı çalışmalarında 3 faz aşamasına Mayıs ayında geçileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kabinesi tarafından geçen hafta alınan kararla uygulanmaya başlanan kısıtlama ve tedbirler ile vaka sayılarının düşmesini umut ettiklerini dile getiren Bakan Koca, "Son dönemde tedbirlerin gevşemesi ve hızlı yayılan mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları artış gösterdi. İçinde bulunduğumuz hafta başından itibaren vaka artış hızı azalmaya başlamış ve gelecek günlerde düşüşe geçeceği öngörülmektedir. Vaka sayılarında hedeflenen düşüşün sağlanamaması halinde tedbirlerin sıkılaştırılması değerlendirilmiştir. Yayılımı kontrol altına alarak sağlık sistemimizin üzerindeki yükü düşürmek zorundayız" dedi.

Aşı programının ramazanda planlanan şekilde devam ettiğini ifade eden Bakan Koca, ramazan nedeniyle aşı olmayı erteleyenlerin sayısının arttığını kaydetti. İftardan sonra aşılama yapıldığına dikkat çeken Bakan Koca, ülkemizde şu anda iki aşı türünün aktif olarak kullanıldığını, çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini anlattı.

Yerli aşı çalışmaları hakkında da bilgi veren Koca, şunları söyledi:

"İkinci bir inaktif aşı adayının daha Faz-1 klinik çalışmasının 10 gün kadar önce başladı. Sevindirici şekilde çalışması devam eden aşı adaylarımız için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir. Bu günlerde üçüncü bir inaktif aşımızın daha Faz-1 klinik çalışması Ankara Şehir Hastanemizde başlayacaktır. Bir diğer inaktif ve intranazal sprey olarak uygulanan iki yeni aşı adayımız da Faz-1 çalışmalarına başlama safhasındadır. Son olarak adenövirüs temelli bir vektör aşımızın da Faz-1 çalışması için araştırma ürünü üretim çalışmaları devam etmektedir. Türkiye 7 farklı aşı platformu ile kendi gücünü elde etme yolunda önemli adımlar atmaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde