Yerel buğdaylar kuraklıkla mücadelede kullanılacak

Yerel buğdaylar kuraklıkla mücadelede kullanılacak

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Özdemir, Türkiye Yerel Buğday Envanteri ile kuraklıkla mücadele etmeyi hedeflediklerini söyledi

31 Mart 2021 - 16:39

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih Özdemir, Vali Vahdettin Özkan’a 2009-2014 yılları arasında Türkiye’nin 65 ilinden 3000 farklı yerel buğdayın toplandığı “Türkiye Yerel Buğday Envanterinin Çıkarılması” projesi hakkında bilgi verdi.

Proje esnasında ve sonrasında üzerinde detaylı çalışmalar yapılarak Gen Bankasına kazandırılan ve sonrasında ıslah programlarına aktarılan yerel buğdayların fotoğraflarından derlenerek hazırlanan Türkiye’nin Yerel Buğdayları tablosunu Vali Özkan’a takdim eden Özdemir, ilgili proje ve devamında yapılan projeler ile bu buğdayların kuraklıkla mücadelede kullanılması hakkında da bilgi verdi.

Vali Vahdettin Özkan, “Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen Kuraklıkla Mücadele Eylem Planı çerçevesinde, yerel değerlerin korunması ve kuraklıkla mücadele çalışmaları arttırılarak devam edecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı