Yeni normalde 32 saatlik kısıtlama başladı

Yeni normalde 32 saatlik kısıtlama başladı

Aralarında Konya'nın da bulunduğu çok yüksek riskli illerde hafta sonunda 1 gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı

06 Mart 2021 - 21:00 - Güncelleme: 06 Mart 2021 - 21:22

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan karar doğrultusunda yeni normalleşme kapsamında yüksek ve çok yüksek riskli illerde hafta sonunda 1 güne indirilen sokağa çıkma kısıtlaması bugün saat 21.00 itibariyle başladı. Çok yüksek riskli iller arasında yer alan Konya'da da uygulanan 32 saat sürecek yasak 8 Mart Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek.

Kabine'de alınan karar gereği, kontrollü normalleşme tedbirleri kapsamında hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ülke genelinde aynen devam ederken, hafta sonlarında düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanıyor. Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde ise Cumartesi 21.00’de başlayan kısıtlama, Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’de sonlanacak.

Konya’nın da aralarında bulunduğu yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma yasağı bugün saat 21.00 itibariyle başladı. 32 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yüksek ve çok yüksek riskli illerde, İçişleri Bakanlığı'nın daha önce 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeler doğrultusunda vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine kolay ulaşabilmeleri için gerekli tedbirler alındı.

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde yer alan detaylar şöyle:

• Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecekler.

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecekler.

• Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

• Online sipariş firmaları da Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecekler.

• Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Pazar günü ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebilecekler.

PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN İLLER

Sağlık Bakanlığı tarafından iki haftada bir güncellenecek olan risk gruplarına göre pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak iller şu şekilde:

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Konya, Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 şehir)

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul, İzmir, Antalya, Ardahan, Artvin, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Bilecik, Bolu, Düzce, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Niğde, Yalova, Zonguldak. (22 şehir)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde