ZAYİ VERECEĞİM… YAYINLAYABİLECEK GAZETE VAR MI?
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

ZAYİ VERECEĞİM… YAYINLAYABİLECEK GAZETE VAR MI?

14 Mayıs 2018 - 13:10 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 12:42

Bu aralar Konya basını olarak kaybettiğimiz onurumuzu bulmak için bir zayi ilanı vermek istiyorum.

Ama bunu yayınlayabilecek bir yerel gazete var mı bilemiyorum?

Açıkçası bunun için biraz endişeliyim…

Korkuyorum, çünkü böyle bir ilanı yayınlayabilecek bir gazete olmadığını görüyorum.

Geçtiğimiz Pazar günü Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde başkanlık yarışı vardı. Buradan seçimi kazanan Muharrem Karabacak’ı tebrik ederim.

Karabacak’ın bilgisi vardır eminim, kongrede yaşanan tatsız bir olay bizi fazlasıyla üzdü. Konya’nın ekonomideki önemli çarklarından biri olan KONESOB’daki seçimi izlemek için kongreye giden gazeteci arkadaşımız KON Tv Muhabiri Mustafa Özan’a ne yazık ki, bir seçim sorumlusu bağırarak, argo dolu cümlelerle hakaret etti. Olay esnasında görevini yapmaya çalışan arkadaşımıza sahip çıkan ve haddini aşarak gazeteciye engel olan seçim görevlisine “Basın mensuplarına bağırmayın” şeklinde uyarıda bulunan Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça’ya özellikle teşekkür ediyor, genç ve idealist muhabir arkadaşımız Mustafa Özan’a da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Genç arkadaşımıza ne yazık ki, kendi meslek örgütlerimiz değil, bir haber kaynağı sahip çıktı.

KONESOB’un kongresi bütün gazetelerde yer alırken, bu menfur olay sadece birkaç gazetede 1,5 satırla geçiştirildi.

İşte bu yüzden ilan vermek istiyorum. Çünkü, aktif olarak ara verdiğim 7-8 yıllık süreçte Konya basını azalan onurunu iyice yitirmiş. Bunu uzaktan uzağa aldığım duyumlarla kafamda irdeliyordum. Fakat son zamanlarda yakından gördüm ki; siyasetin, kamunun, yolsuzluktan ve diğer suçlardan sıyrılmak isteyen para baronlarının, özetle sahibinin sesi konumuna gelmiş medya.

Bir elemanının aylık giderinin yarısını bile karşılamayan paralara kalemler, sütunlar satılır olmuş. Yine bu küçük menfaatler için gazete patronu haber kaynağının önünde ceketini ilikleyip, el pençe divan durur konuma gelmiş. VARAN’larla açıklanan şok yolsuzluk haberleri birden bire mükemmel yatırım haberlerine dönüşmüş. Eldeki belgeler tehdit unsuru olarak kullanılınca virgül kıvamına gelmiş gazetecilerin ağzı jiple, villayla ya da milyon TL’lerle bağlanmış.

Görünen o ki, alan memnun, satan memnun.

Ama arada kaybolan bir ONUR var ki, o onur; ekmeğini alnının teriyle, hakkıyla, dürüstlükle kazanan, haberlerini halk adına yapan, yakaladığı yolsuzlukların haberlerini belgeleriyle kamunun ve halkın çıkarları için yayınlayan meslektaşlarımızın en büyük erdemi.

Ne acı…

En iyi tiraj yapan gazete bugün magazin eki sayesinde sadece 200 satabilirken kimse gazeteler neden satılmıyor diye hayıflanmasın. 8 yıl önce en az satan gazete 200-250 bayi satışı yapardı. Bugün mesleğin neden bu noktaya geldiğini herkes aynaya bakıp cevaplasın.

Proje geliştirip, yeni fikirler üreterek tirajı artırmak yerine, el etek öptükleri kaynaklardan aldıkları paralarla ayakta kalmaya çalışanlar, nalıncı keseri gibi ‘Hep bana’ deyip, çalıştırdığı elemanın maaşını çok bulup aylarca ödemeyenler, gazetenin gücü sayesinde büyük ihaleler alanlar, gazeteyi şantaj unsuru olarak kullananlar, gazetenin sütunlarını meteliğe satanlar yakın bir tarihte kepengi kapatıp gideceklerdir.

Biz eskiden gazete sütunlarını ilan için satardık.

Gazetelerin ilan - reklam departmanları Basın İlan Kurumu’nun belirlediği santimetre/sütun hesabına göre ilan fiyatlarını açıklar, ilan müşterisine bu sütunları bu fiyata göre satardı.

Şimdilerde ne yazık ki satılan gazeteciliğin onuru olmuş.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • mustafa coşkunyürek
  2 yıl önce
  1984\'lü yıllara bir baksın yerel gazete sahipleri, 10-15 bin tirajların nasıl olduğunu!. Ondan sonra çıkıp gazetecilik yaptıklarını söylesinler, tüccar zihniyetliler!
 • Osman Eken
  2 yıl önce
  Çok kutlarım. Şehrimizde böyle yürekli ve onurlu bir gazetecimizin olması bile şahane bir gelişme... Konya\'da maalesef gazetecilik denince patronlar ve matbaacılar akla geliyor artık...

Son Yazılar