Seçim ne getirir, ne götürür?
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Seçim ne getirir, ne götürür?

02 Mayıs 2018 - 14:02

Bu hafta Türkiye’nin en önemli gündemi seçimi yazalım dedik. Uzun zamandır siyasi ortamlardan, halkın içinden uzak kalmak bu konuda bana biraz fakir bir yazı yazdırsa da seçimin ne getirip ne götüreceği üzerine beyin fırtınası estirelim istedim.

Bildiğiniz üzere 16 Nisan 2017 referandumu ile AK Parti Hükümeti’nin yıllardır dillendirdiği Başkanlık sistemi için seçim tarihi 2019 yılı olarak kararlaştırıldıysa da AK Parti ile MHP’nin anlaşmasıyla seçimlerin 24 Haziran 2018’de yapılma kararı alındı.

Türkiye 24 Haziran’da ikinci kez Cumhurbaşkanını ve Anayasa değişikliğiyle sayısı 550’den 600’e çıkarılan milletvekillerini kendi iradesiyle seçecek. Tabi geçmişte tanık olduğumuz örneklerde rastladığımız gibi iradeye el konan bir seçim olmazsa.

Bu seçim ülkemin yönetim sisteminde değişiklikler yapacak. Yani Başkanlık sistemi ile vatandaş tek adamı oylayacak.

Bu nedenle Türkiye 24 Haziran seçimleri ile önemli bir dönemeçte.

Peki her seçimde olduğu gibi aday adayı enflasyonu yaşadığımız, ülkenin kötüye giden ekonomisini iyileştirmek için yapıldığı ifade edilen 24 Haziran seçimleri ülkeye ne getirir, ne götürür?

Bunu ekonomik verilerle irdeleyerek haddi aşmak istemem. Seçimin ülke ekonomisine ne getirip, ne kaybettireceğini uzmanlara bırakıyorum.

Ama ben de bu ülkede yaşayan yaklaşık 81 milyon vatandaştan her biri gibi ekonomimizin her geçen gün daha da kötüye gittiğini, alım gücümüzün giderek azaldığını, yaşam standardının düştüğünü hayatın içinde yaşayarak görüyorum.

Ekonomi kötüye gidiyor dedik.

Ekonomisi vatandaşla aynı olmayan AK Partililer buna kızabilir. Realist bir pencereden bakacak olurlarsa eminim benimle aynı fikirde olacaklardır.

Peki biz bunu neden mi dedik?

Döviz almış başını gidiyor. Altın fiyatları uçuşta. Ekonomi iyice daralmış. Benzine arka arkaya zamlar geliyor. Üretim alabildiğine azalmış. Çiftçi destekleri ilan edildiği gibi uygulanmıyor. Tarım ülkesi olmamıza rağmen sebze-meyve, et, süt ürünleri, mısır, buğday, bakliyat, hatta domates ithal eder duruma geldik. 

Çiftçi, esnaf, emekli kan ağlıyor. Ağır vergiler altında ezilen esnaf kepenk kapatıyor. Çünkü istediği vergi indirimi seçime yaklaşık 2 ay kalmasına rağmen hala gündemde değil.

Ekonomimiz kötüye giderken, Suriye’den gelen kayıtlı 4 milyona yakın mülteci ekonomimize yük getirdi. Kayıtlı olmayanlarla birlikte bu yük üzerimizde daha da kamburlaşıyor.

Bunlar her seçim öncesi yapılan yorumların klişe cümleleri gibi görünse de halkın gündemi ne yazık ki bu.

Seçim dönemlerinde uygulanan seçim ekonomisi ise vergiler, kamu harcamaları ve borçlanma gibi yöntemlerle finanse ediliyor. Ülke ekonomisine yani vatandaşın sırtına bir de buradan yük bindiriliyor.

Özcesi; demokrasi adına yapılan seçimlerin maliyeti ekonomiye, yani vatandaşa zarar veriyor.

Piyasalardaki durgunluk, dövizin yükselişi, terör olayları, Fetö olayı, mülteciler, gündemdeyken bu seçim Türkiye’yi zora sokacak. Piyasalar 2 ay daha boşlukta beklerken, partiler devletin kasasından milyonlarca lirayı seçim propagandalarında çarçur edecek.

Sonuçta ekonomimiz biraz daha kötüye gidecek, halkın alım gücü daha da azalacak, açıklanan yoksulluk ve açlık sınırlarındaki rakamlar büyüyecek.

Bizi zor günler bekliyor gibi görünüyor.

Olaya bu pencerelerden baktığınızda artık siz karar verin…

Seçim bize ne getiriyor, ne götürüyor?

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Sabit HORASAN
  3 yıl önce
  Kutlarım Yadigar. Ekonomi ile birlikte toplumsal çöküş bekliyor Türkiye\'yi. Herkese aklını başına olmalı ve ona göre oy kul***malı.
 • Gürdal YORULMAZ
  3 yıl önce
  Yazınız için teşekkürler gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz,güzelde ifade etmişsiniz ama ben başka bir bakış acısı ile bakıyor ve geleceğimizden hayıf***ıyorum.ekonomi bir şekilde düzelir ama manevi ve ahlaki çöküşümüzü kimse görmüyor ne yazık ki Ülkeler parasızlıktan değil Ahlaksızlıktan batarlar.Ataiizm hızla ileliyor sayıları her geçen gün artıyor acı tarafı bu Rakam üniversite mezunlarında daha fazla yazık .ALKOL ve madde bağımlılığı almış başını gidiyor hırsızlık arsızlık zirve bence en büyük tehlike burada hayırlısı diyelim.Güzel bir konu güzel bir yazı medeni cesaretiniz ve aydınlatıcı bilgileriniz için tekrar teşekkürler

Son Yazılar