Oyunuzu kime vereceksiniz?
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Oyunuzu kime vereceksiniz?

27 Mart 2019 - 22:14

Nihayet bir seçim döneminin daha sonuna geldik.

Nihayet diyorum...

Çünkü ben dahil neredeyse herkes, seçimin karmaşasından, vatandaşların sadece seçim öncesinde hatırlanmasından, seçim meydanlarının kirli üslubundan, ithamlardan, salvolardan, vatandaşın kamuda kadro açılması ve EYT gibi beklentilerinin seçim öncesinde oy alabilmek için konuşulmasından, ötekileştirilip kutuplaştırılmadan, …dan, …dan, …dan.

Bıktık bu seçim …danlarından.

Ülkemiz belki de siyaset tarihinin en kirli seçim sürecini yaşıyor.

Vatandaşlık görevimizi yerine getirip, bu Pazar günü büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ile Belediye Meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarını seçeceğiz.

Adaylar, takip edebildiğimiz kadarıyla gerçekten de özveriyle ve çok çalıştılar. Milletvekilleri ve partililerle birlikte ilçe ilçe, kapı kapı, esnaf esnaf dolaşarak, her eli sıkıp sohbet ederek, siyaset yaptı.

Hepsini bu gayretlerinden dolayı tebrik ederiz.

Bu çalışmalarda kimi rakibini zemmederek partisine oy istedi, kimi “beka meselesi”ni köpürterek, kimi ekonomik sıkıntıyı siyaseten kullanarak, kimi rakibinin hakkında yolsuzluk iddialarında bulunarak, kimi terör olaylarının geldiği noktadan beslenerek…

Ancak çok azı projelerini halkla paylaşabildi.

Bu noktada soruyorum;

Vatandaş kime, neye göre oy verecek?

Yerel seçimlerde sadece siyaset yapan, karalama politikası güden parti liderlerine mi, partisinin desteğiyle projelerini anlatan başkan adaylarına mı?

Zira sanki yerel seçim değil de genel seçim öncesinde gibi bir seçim süreci yaşıyoruz.

Adaylar ve parti liderleri ne yazık ki birbirlerini karalamaktan, tehdit ya da iftiralardan, kör döğüşü ve kayıkçı kavgasından projelerini anlatmaya fırsat bulamıyor.

Belki de siyasetin karalama politikasıyla, yüksek desibelden yapıldığında halkın bundan etkileneceğini, oy oranının böyle artacağını düşünüyorlar.

Yeni nesil siyaset ne yazık ki, kaba ve çirkin bir dilin kullanıldığı, yerelde yapılacak hizmetler yerine beka ve ekonomik krizin kullanıldığı, ben merkezli, karşıdakinin tukaka olduğu, hesaplaşmalara dönüşen, halkı ayrıştıran, kutuplaşmalara sürükleyen, hatta halkı aptal yerine koyan bir dille yapılıyor.

Oysa halk projeleri dinlemek istiyor.

Merak ediyor; belediye başkan adayları göreve geldiğinde mahallesine hangi hizmet gelecek, kentsel dönüşümle yaşadığı mağduriyet nasıl giderilecek, ulaşımdaki sorunlar çözülebilecek mi?

Mesela mahallenin çöpleri daha sık alınıp kirli görüntü nasıl önlenecek, daha önce ihmal edilen mahallelerdeki ilaçlama çalışmaları bu yaz yapılıp haşere önlenebilecek mi, seçim öncesi yenilenmesine alıştığımız kaldırım taşlarının bakım ve onarım gerektirenleri seçimden sonra da aynı özenle yenilenebilecek mi, ana yollardaki kırılan kasisler, yollardaki tümsek ve çöküntüler tamir edilebilecek mi, yatırım programlarında trafiği rahatlatacak yeni yollar, alt ve üst geçitler, çevre yolları var mı?

Ve dahası vatandaş eksikleri giderilmiş, kent mobilyaları denen yapıları yenilenmiş, akıllı şehir uygulamasının imkanları getirilmiş modern bir şehirde yaşayabilecek mi?

Yanı sıra sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik diye özendirilen çalışmalar ile sosyal ve kültürel alanların sayısı artırılabilecek mi?

Seçimden sonra göreve gelen başkan ve muhtarların çalışmalarını zaman içinde bekleyip göreceğiz.

Umarım hak eden, particilik yapmadan, ülkemiz, şehrimiz, ilçemiz ve mahallelerimiz için çalışacak, hayırlı olan aday seçilsin.

Ancak bu seçim süreci öyle bir hal aldı ki, sanki Mahalli İdareler değil, genel seçime gidiyoruz. Sanki belediye başkanlarını, Belediye Meclis üyelerini ve muhtarları değil de milletvekili seçeceğiz.

Öyle ki, hem partilerin genel başkanları, hem adaylar, proje ve yapacakları yatırımlardan bahsetmek yerine genel siyasetten söz ediyor.

Hasılı vatandaşın kafası karışık.

Oyunu kime vereceğini bilemiyor.

Karalama siyaseti yapan lidere mi, kirli siyaset yapmasına rağmen tuttuğu partiye mi, projelerini anlatıp, halk için çalışacağını vaat eden başkan adayına mı?...

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ahmet Atılgan
  2 yıl önce
  Az sonra göreceğiz.
 • Gürdal Yorulmaz
  2 yıl önce
  Yadigar hanım öncelikle gerçekleri yazmanızdan dolayı bir olursunuz olarak teşekkür ediyorum.Bende acizane birşey demek istiyorum.Biz gerçekten bize 5yıl hizmet edecekleri seçiyoruz yoksa il başkanlarına güzel yağcılık yapan partililere emrinizdeyim ne isterseniz yaparım diyenler arasında hangisi güzel emir alır onu mu seçiyoruz?önce bunu tesbit Edip sonra proje ve liyakat aramamız lazım diye düşünüyorum.neyse yazacak şey çok ama... Allah size sağlık kaleminize güç versin dizi takip etmek bize gurur veriyor

Son Yazılar