Mevlana bugünleri görseydi!...
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Mevlana bugünleri görseydi!...

17 Aralık 2018 - 15:17 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 12:40

Konya, bu yıl da Hz. Mevlana’nın sevgilisine kavuşmasının onuruna görkemli etkinlikler düzenledi, sema ritüelleri yaptı.

745. kez vuslata ermenin yıldönümünde konferanslar, “Türbeönü Buluşmaları” adı altında çadır sohbetleri, ney ve kanun dinletileri, sergiler, çocuklara özel programlar, tasavvuf ve mesnevi sohbetleri yapıldı.

Bu yıl “Selam Vakti” temasıyla yapılan etkinlikler, yine Mevlana’nın öğretilerinde “insanlığı” arayan binlerce kişiyi dünyanın dört bir yanından Konya’ya çekti. Dünya huzura ermek için Konya’ya aktı… Binler, 10 gün de olsa, Mevlana’nın öğretileriyle insan olmayı, insanca davranmayı hatırladı.

Acaba Mevlana bugünleri görseydi, gerçekten yolundan gittiğimize ikna olur muydu?

Aralık ayı sonbahardan sonra içimizi üşüten yanıyla bir yılı daha bitiriyor.

Bir bitişin hüznüne insanlığı da katarak…

Yılın hüzün ayında Dünya Engelliler Günü’nü kutluyoruz. Yıl boyunca karşılaştıkları engellerde yardımcı olmadığımız engellileri, 3 Aralık’ta hatırlayıp, sosyal medyadan onlara nasıl sahip çıkmamız, nasıl destek olmamız gerektiğini anlatarak...

Yine bu buz kesen havada icat edilen, etkinlik düzenlemekten başka bir işe yaramayan günlerden birisi daha var ki, kadına seçme ve seçilme hakkının veriliş yıldönümü; Dünya Kadın Hakları Günü… Yıl boyunca sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalabilen, sosyal hayatta meta olarak görülen, çalışma ortamında mobinge en çok maruz kalan, hala insan olmaktan çok kadın zayıflığında bakılan ana, bacı, eş… Sıfatı her ne olursa olsun sırf belirli gün ve haftalara malzeme olsun diye bu günde hatırlıyoruz onları.

4 Aralık’ta kutlanan Dünya Madenciler Günü’nde yerin yüzlerce metre altında çalışan emekçiler, göçük haberlerinin dışında aklımıza gelmezken, Madenciler Günü’nü anma gereği duyuyoruz. Her gün yanından habersizce geçip gittiğimiz, ecdadımızın bıraktığı vakıf eserlerimizi yine Aralık ayında kutlanan Vakıf Haftası’nda sadece hatırlıyoruz. Peki ne kadar koruyoruz… Düşündürücü…

5-11 Aralık tarihlerinde kutlanan İnsan Hakları ve Demokrasi Günü’nü, salonlara sığdırılmış konferanslar ve panellere araç yapıp, sokakta birbirimize tebessümü bile çok görüyoruz. 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan Yoksullarla Dayanışma Haftası’ndan çoğumuzun haberi bile yok. 20 Aralık’a sığdırılmış Uluslararası İnsani Dayanışma Günü’nü es geçiyoruz.

Belirli gün ve haftalara sığdırılmış programları hayatımıza tam anlamıyla aktaramazken, acaba gerçekten insan olabiliyor muyuz?

Hz. Mevlana, insan olma tarifinde;

“İnsan, ölümlü ile ölümsüzü, iyi ile kötüyü, ilahi ile beşeri benliğinde toplayan bir birleştiricidir. İnsan ölümsüzlüğün, ölümlü beden içinde tekamül seyrini yaşamak için bu alemdeki görünümüdür” diyor.

 Hz. Mevlana varlığın özünü, yani yaratıcı kudretle insanın özünü birleştiriyor. İnsanın şeref ve yükümlülüğü, zevki ve çilesi de işte bu birlikten kaynaklanıyor. Bu birlik insanı varlığın gayesi yapıyor.

Mevlana’ya ait eserlerde; O’nun fakir, kimsesiz, yardıma muhtaç kimselerle vakit geçirdiğini, güzel ahlakını, suçluları hor görmeyip affettiğini, merhametini, şefkatini, barışçıl ve birleştirici yönünü, helal lokma tavsiyesini, alın teri ile kazancı öğütlediğini, alçakgönüllülüğünü görüyoruz. İnsanı sevmenin Allah’ı sevmek olduğunu okuyoruz.

Kamil insan olmak için; barış ve hoşgörü ikliminin yoğunlaştığı bu ayda sadece Mevlana’yı anma törenlerinde ya da belirli gün ve haftalarda değil, her zaman, O’nun hayat felsefesiyle, hoşgörüsüyle yaşamanın lezzetine varmalıyız.

Mevlana törenleri bunun için güzel bir fırsatken ve bunu bütün yıla yayabilecekken, biz Mevlana törenlerine sema ayininden ibaretmiş gibi bakarak, Hz. Pir’in felsefesini, öğretilerini önemsemeden yine belirli bir gün ve haftayı daha kutlayıp geçiyoruz.

Acaba Mevlana bugünleri görebilseydi, barış ve hoşgörüsünün peşinde, az sayıda insana ulaşan konferans ya da panellerden sema törenlerine koşanlara ne derdi?

Kendi adıma çok merak ediyorum…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar