Meram'ın Atom Karıncası
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Meram'ın Atom Karıncası

05 Şubat 2020 - 01:20 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 12:36

Teşbihte hata olmasın…

Çocukluğumdan hatırladığım bir çizgi kahraman vardı.

Tek kanallı dönemin bir elin parmağını geçmeyecek kadar az sayıda çizgi filmiyle biz çocuklara hitap eden Atom Karınca…

TRT’de izlediğimiz süper hızlı ve süper güçleriyle şehrin polisiyle de işbirliği içinde olan Atom Karınca, kendisinden kat kat fazla yükleri taşıyabilen, çok hızlı ve çok çalışkan bir kahraman olarak kazındı çocuk hafızalarımıza.

O zamandan beri çalışkan ve hızlı insanlar için kullanılagelen bu kahramanımızın adını Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’a benzetmek yanlış olmasa gerek.

Kendisinin göreve geldiği 9 aylık süreçte yaptığı hizmetleri, zaman zaman basın bürosundan servis edilen ve bizim de halka yansıtmaya çalıştığımız haberlerle zaten yakından takip ediyorduk.

Davet ettiği basın toplantısında, bunların üzerine eklediği bilgilerle hazırladığı sunumda Sayın Kavuş’un 9 aylık hizmet maratonunu yakından ve tam olarak bir kez daha izlemiş olduk.

Bu toplantı rutininin dışında gördük ki; Büyükşehir Belediyesi’ndeki Teftiş Kurulu Başkanlığı döneminden hatırladığımız gülen yüzünü, samimiyetini, bitmeyen enerjisini, çalışkanlığını katlayarak, Meram halkına bir ayna gibi yansıtıyor.

Sabahın erken saatlerinde, elit kültürel ve sanatsal etkinliklere gururla kapılarını açan Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısına gittiğimizde, yaklaşık 1 saat önce geldiği toplantının son hazırlıklarını yapıyordu. Kürsüdeki hazırlığı esnasında bile yüksek enerjisiyle yerinde duramayan başkan, bizi görüp adeta koşar adım yanımıza geldiğinde, o her zamanki gülen yüzü ve samimiyetiyle karşıladı bizi.

Ayaküstü kısa sohbetimizde gözlerinde parlayan enerjisi, Meram’ın doğru bir karar verdiğini gösteriyor.

Geçmiş dönemde, özellikle imar ve kamulaştırma konusunda halkın feryatlarını hatırlıyor, bugün bile hala bu yakınmalarla karşılaşabiliyoruz. Böyle bir dönemde deyim yerindeyse elini ateşe sokan Başkan Kavuş, riskli bir ilçede soyunduğu hizmet yarışında öyle görülüyor ki, çok büyük adımlar atmış.

Yakından şahit olduk, servis edilen haberlerde de gördük; Sayın Kavuş, sıkça vatandaşla bir araya geliyor. Üstelik bunu siyaseten halkın arasına karışmak olarak da görmüyor.

“Ben farklı bir şey yapmıyorum. Başkan olmadan önce ne yapıyorsam şimdi de öyle yaşıyorum. Önceden de Cuma namazında yaşlı amcalarla sohbet ediyordum, şimdi de. Yani bu normal bir şey, abartmaya gerek yok…” benzeri sözleriyle bu yakıştırmadan duyduğu rahatsızlığa da vurgu yapıyor.

Çünkü Kavuş’a göre, başkan olmak; halktan kopuk, camdan kulelerden hizmet emri vermek, açılışlarda kurdele kesmek, konuşma yapmak, halkı yönetmek değil, Kavuş’a göre başkan olmak; halktan biri gibi yaşamak, emekli amcalarla cami avlusunda bir bardak demli çay içmek, uzak mahallelerde, kapısının önünde oturan yaşlı teyzenin derdini dinlemek, gençlerle spor yapıp selfie çekmek, hasılı; halkın en önemli meselesi olan “ilgilenilme” arzusuna halktan biri gibi karşılık vermek.

Bu bakış açısını; halk günü yapmayıp, halka kapısının her zaman açık olduğunu vurguladığı toplantı esnasında “Halkımız yapamadığımız işi en azından ‘ellerinden gelse yaparlardı’ düşüncesiyle ayrılıp küskünler ordusu oluşturmamak” cümlesiyle özetliyor.

Toplantıdan sonuçla;

“Bizim Meram” sloganıyla çıktığı yolda; enerjisiyle, çalışkanlığıyla çocukluğumuzun kahramanı Atom Karınca’ya benzettiğimiz Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un, bitmeyen enerjisini, sinerjiye dönüştürdüğü ekibiyle birlikte güzel hizmetlere imza atacağına kanaat getirdik.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar