Koronavirüs bize ne öğretti?
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Koronavirüs bize ne öğretti?

06 Nisan 2020 - 14:14

Dünya, daha önce hiç bilmediğimiz, korkutucu ve belirsiz, yepyeni bir döneme girdi.

Koronavirüs salgınıyla hayatımız tamamen değişti. Korku ve panik insanları eve kapattı. İş hayatımız, sosyal hayatımız, insani ilişkilerimiz, komşuluk ilişkilerimiz, alışverişimiz, eğitim hayatımız, ibadetlerimiz, günlük aktivitelerimiz, dolayısıyla hayat kalitemiz baştan aşağı adeta evrim geçirdi.

2019’un Aralık ayında ortaya çıktığında uzaktan izlemiştik koronavirüsü. O zaman tahmin etmiyorduk Çin’in sınırlarını aşıp dünyayı sararak, Türkiye’ye de ulaşacağını, belki bizim de kapımızı çalacağını.

Şimdi endişeyle, üzüntüyle ve korkuyla izliyoruz her gün açıklanan vaka ve vefat sayılarını.

Ve evimizin dört duvarı arasından hayat muhasebesi yapmamıza fırsat veren korona virüsünün bize getirdiklerini ve götürdüklerini…

Peki kraliyet tacına benzetildiği için adını da bu taçtan alan Çin malı virüs bize neler öğretti?

Her şeyden önce temizliğin ve hijyenin önemini bir kez daha hatırladık. Ellerimizi sabunla, en az 20 saniye milim milim ovarken, İslam’ın önerdiği abdestteki gibi yıkamaya başladık. Böylece abdestin, hasılı namazın önemini tokat gibi çarptı yüzümüze…

Çoğumuz camiye gitmezdik, ama şimdi camiye bile gitmekten mahrum kaldık. Cuma namazlarından kaçardık, Cuma namazlarından yoksun kaldık. Çınarlarımız, caminin bahçesinde namaz vaktini beklerken yaptıkları sohbetin lezzetini artık bulamıyor.

Bu ölümcül virüs, yaşları nedeniyle evlere kapattığı piri fanilere ve dahi bizlere dünyanın ne kadar boş olduğunu, ölümün, ahiretin, hırsızlığın, yolsuzluğun, kul hakkına girdiğimiz hırslarımızın, makam, mevki ve para hırsının, ne kadar boş, ne kadar bizim olmayan hasletler olduğunu ve dünyevi mekanlarımızda bırakıp gideceğimiz metanın, malın, mülkün, hatta çocuklarımızın bile birer sınav olduğunu gözümüze soktu.

Kısacası hesap günü provası gibi günler yaşıyoruz. Tabi anlayabilene…

Virüs ile birlikte evlerimize kapandık ve aile bağlarının önemini bu inzivada bir kez daha hatırladık. Ailede herkes kendine ait hayatı kendine ait ortamlarda, kendi çevresinde yaşarken, şimdi aynı evin içine kapanıp, aynı masanın etrafından toplanarak, birlikte yiyerek yemeklerimizi, aile olmanın anlamını hatırladık. Başka insanlarla değil, ailemizle ilgilenmeye, sohbet etmeye, hayatlarında neler olup bittiğini öğrenmeye, sorunlarını paylaşmaya, birlikte kaliteli zaman geçirmeye başladık ve bunun lezzetine vardık.

Artık sırf sosyal medyada fotoğraf paylaşabilmek, zenginliğimizi gösterebilmek için dışarıda yenen yemekler de yok, tatil story’leri de. Virüs korkusundan evde kalan insanlık evde ne bulursa onu yemeye mecbur kaldı.

Evde kapanmaya alışık değildik, dört duvar arasında kalınca sabretmeyi öğrendik. Bu sabır gazete ve kitap okumaya yöneltti. Sanırım bu zorunlu tecritin en kazançlı yanı da okumak oldu.

Paylaşmayı ve yardımlaşmayı da öğretti bize ev hapsi yaşatan bu küresel tehlike. Yasak getirildiği için evinden çıkamayan büyüklerimizin hatırlarını ya da ihtiyaçlarını sormayı anımsadık, önemsedik.

Dayanışmayı hatırlattığı gibi sıkıntılarımızın da görüş ve fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, birlik ve beraberlik içinde üstesinden gelebileceğimizi gösterdi. İşsiz kalanlara sahip çıkmak adına başlatılan yardım kampanyalarına rekor bağışlar yapıldı. Siyaseti bir kenara bırakarak, eğitimli eğitimsiz ayrımı yapmadan, herkes elinden geldiğince, bütçesi yettiğince yardım etti işsiz kardeşine.

Gece gündüz çalışan, yeri gelince hasta yakınlarından dayak yiyen, özlük haklarını yeterince alamayan sağlıkçıların farkına vardık mesela bu sessiz düşman ile. Sağlığın önemini hatırladık öte yandan. Dengeli beslenmeyi, yeterince su içmeyi, spor yapmayı, düzenli uykuyu, sakin kalmayı, gülümsemeyi, insan olmayı…

Hayatı sade ve sıradan yaşamayı hatırladık evimizin huzurunda, evde sıkılırken ise sağlıkçılar gibi risk altında çalışmaktan öte hastalığa yakalanmadığımız için şükretmeyi…

Hasılı bizi deyim yerindeyse sigaya çeken bir virüs karşısında çaresiz kaldık.

#HayatEveSığar dedik, #EvdeKaldık

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar