Kaldırımların seçim makyajı, tasarruf tedbirlerine kurban gitti
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Kaldırımların seçim makyajı, tasarruf tedbirlerine kurban gitti

28 Ocak 2019 - 12:28 - Güncelleme: 07 Şubat 2019 - 03:32

Klasik tabirle seçim sath-ı mailine girdik. Seçime doğru eğimi olan bir zamana doğru yavaş yavaş kayıp gidiyoruz.

Her ne kadar ekranlarda karşılaştığımız ilk konu seçim olsa da bu dönemde nedense seçimin sokağa yansımalarını pek fazla hissedemiyoruz.

Önceden anlardık ki; caddeler, sokaklar kazılmaya, kaldırım taşları daha yeniyken değiştirilmeye başlandıysa, ana caddelerde iş makineleriyle karşılaşıyorsanız seçim yakındı.

Seçim tarihi konuşulmaya başlandığında, hatta tarih belli olduğunda, hele bir de seçim Mahalli İdareler seçimiyse belediyeler halkın gözüne en iyi girdiği hizmetlerden yol ve kaldırım çalışmalarına başlar, refüjlere çiçek, fidan diker, ihtiyaç sahiplerine gıda, kömür dağıtır, siyasilerce fakirin kapısı çalınıp uzatılan bir karanfille o fakirhaneden gönül alınmaya çalışılırdı.

Gönül dediysek, aslında istenen tabi ki vatandaşın oyuydu.

31 Mart seçimlerine az bir zaman kala henüz bu sahnelere tanık olmuş değiliz.

Belediye başkan adayları, milletvekilleri ve yanındaki partililerin ilçelerde esnaf ziyaretleri dışında şimdilik seçimin sıcaklığını hissedemiyoruz.

Bünyemiz alışmış olsa gerek.

Vatandaşı yoran, bezdiren bu metazori ziyaret ve halkla kucaklaşmaya yönelik seçim çalışmalarının artık çok da fazla yapılmamasını ya da bu kadar gecikmesini garipser olduk.

Yine de önümüzdeki seçimler öncesinde yolların 3 ayda, 6 ayda bir kazılmamasının, ara sokaklardaki, zemininden oynamış kaldırım taşlarının yerine halkın kalabalık olduğu güzergahlardaki yakın zamanda yenilenmiş taşların değişmemesinin nedenini merak etmiyor değilim.

Eğer bu sarf, hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerinden dolayı yapılmıyorsa takdire şayan.

Ne var ki, hükümetin kamudaki tasarruf kararına rağmen resmi dairelerde değişen bir şey yok. Tasarruf sadece vatandaşa verilecek hizmetler ve yatırımlarda yapılıyor, bir çok hizmet ve yatırım tasarruf tedbirleri nedeniyle beklemeye alınıyor.

Örneğin kamuda tasarruf adına tedbirlerin artırılması talimatlandırılırken, idareciler ya da çalışanlar tarafından kullanılan makam araçlarında, kırtasiye gibi malzemelerde herhangi bir kısıt uygulanmıyor, hoyratça kullanım devam ediyor.

Bir kurumun çalışma odalarındaki çöp kutularının kaldırılıp yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında yeni ve yüksek maliyetli dönüşüm kutularının konulması, hangi tasarruf tedbirine binaen yapılıyor?

İsrafın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması adına yapılan bu proje ile mevcut yüzlerce çöp kutusunun odalardan kaldırılıp yerine binanın belli bölümlerine konan, değeri milyonları bulan dönüşüm kutuları israf değil de nedir?

Kamuda benzeri onlarca israf yaşanırken, belediyelerin hizmet ve yatırımlarını durdurması üzücü, bir o kadar da düşündürücü.

İsrafı önlemekten yatırımları durdurmayı anlayan belediyeler, Konya gibi merkez nüfusu 1 milyonu aşmış bir şehirde ne yazık ki, şehrin mobilyaları sayılan bozuk kaldırımları bile onarmıyor.

Şehrin yeni yapılan ana caddelerinin dışında neredeyse bütün yollarda çökmelerden dolayı doğal kasisler ve çukurlar oluşmuş. Mevcut kasisler ise fonksiyonunu kaybetmiş, parçalanmış, kırılmış, bazı yerlerde yol ortasına yer yer yerleştirilmiş şekilsiz çıkıntılar halinde, bakıldığında herkesin anlayamadığı adeta modern resim sanatına dönüşmüş.

Çoğu yerinden oynamış kaldırım taşları, yağan yağmurlarla birlikte sizi sürpriz çamur tazyikleriyle karşılıyor.

Hadi yayalara yapılmışken park sorunu nedeniyle araçların park ettiği kaldırım taşlarının yerinden oynamasını anlayalım da merak ediyorum, bir üst geçidin taşları yerinden nasıl oynar?

Kültürpark yanında yapılan ve STK’lara verilen Konya evlerinin bazı bölgeleri kanalizasyondaki sorun nedeniyle daha ikinci yılında kazıldı, tamir gördü. Evlerin etrafına yapılan kamelyalar gençlerin uygunsuz davranışlarına ev sahipliği yapmaya başlayınca kaldırıldı. Ancak evlerin içinde estetik bir görüntü oluşturan kamelyalar kaldırılınca yerinden çıkan beton zeminler Konya evlerinin estetiğine gölge düşürdü.

Bu evlerin, belediye tarafından gelindiğinde, dar bir sokak ile verilen girişinde bir de gelişigüzel kazılıp çevresi koca koca taş kütleleriyle çevrilmiş çukurlar var ki, can güvenliğini tehdit eder cinsten.

Siyaset jargonuna Adnan Menderes tarafından kazandırılmış seçim sath-ı maili, 2019 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde henüz tam ivme kazanmamışken, belediyeler sanki yaptıklarını ziyaretlerle anlatmak yerine, acil ihtiyaç sayılan hizmetleri “tasarruf tedbirleri var” diye durdurmasalar, projeleri layıkıyla hayata geçirerek dile getirseler, siyasette daha başarılı olacaklar.

Naçizane fikrim…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar