Helal olsun sana Türkiye!...
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Helal olsun sana Türkiye!...

09 Şubat 2020 - 22:51 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 13:04

“Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey” demiş Sait Faik Abasıyanık yıllar önce…

Hayatımızı güzellikler üzerine kurmamızı, insanları sevip, birlikte, kardeşçe yaşamamızı öğütleyerek…

Toplum bu düsturu çoktan unuttu.

Yalan, talan, intikam, katliam…

Çocuk istismarı, kadın cinayetleri…

Kadın cinayetleri…

Türkiye’nin her bölgesinden gelen haberlerle içimizi acıtan, annesinin ölümünü izleyen çocukların çığlığında insanlığımızı sorgulatan, koruma kararı aldırtamadığı için eski kocadan ya da sevgilinin gazabından dolayı kaçak gibi yaşamaya mahkum olan kadınların halini sadece birkaç gün konuşup unutan insanlar olduk ne yazık ki!...

Toplum bu cinayetlere hep sessiz kaldı.

Yasama sessiz…

Yürütme sessiz…

Yargı sessiz…

Kuvvetler ayrılığının 3 temel ögesi olan bu kavramlar bugün, kadın cinayetleri konusunda kadük kaldı.

İstendiğinde sabaha kadar çalışan ya da olağanüstü toplanan Meclis, kadını koruması gereken yasaları çıkarmakta hep sessiz. Neden?

103’ü kadın olan 600 vekilli Meclis’in bu konudaki aheste tavrı, ne zamana kadar sürecek. Daha kaç kadın hiç yok yere toprağa girip, kaç masum çocuk kimsesiz kalacak.

Bu ülkede elim bir olay kendi başımıza gelmeden önemini anlayıp gereğini yapmıyoruz. Vekillerin bu konuda ivedilikle yasa çıkarması için illa ki kendi çevresindeki kadınların mı benzeri olayları yaşaması gerekiyor.

Vekiller sessiz… Herkes sessiz…

Bu sessizliğin sonucu ne yazık ki vicdanlarımızı Konya’dan bir kez daha yaraladı.

Türkiye’yi bir kere daha derinden sarsan ve ülkenin bütün kesimlerini nihayet ayağa kaldıran olay, hoşgörünün başkentinde yaşandı.

Eminim herkes biliyordur; üniversite sınavına hazırlanan ve doktor olmak isteyen 20 yaşındaki Kadir Şeker’in kadın cinayetini önlemek için yaptığı takdire şayan davranışını ve sonunda kendini korumak isterken ellerinin kelepçelenerek, adliyeye götürülüşünü.

Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse;

Selçuklu İlçesi’nde bir parkta meydana geliyor olay. Hırsızlık, uyuşturucu ticareti, yağma, kasten yaralama gibi 19 ayrı suç kaydı bulunan 32 yaşındaki Ömer Duran isimli şahıs, sevgilisi olduğu öğrenilen 35 yaşındaki Ayşe isimli kadını dövmeye başlıyor.

Parkta bulunan hiç kimse olaya müdahale etmezken, genç doktor adayı Kadir, ders çalıştığı kütüphaneden dönüşte şahit olduğu olaya kayıtsız kalmıyor. Ömer Duran’ın yumruklarla saldırıp boğazını sıktığı şiddet girişimini engellemek isterken çıkan arbedede Kadir Şeker’in çok da güvenlikli olmadığı söylenen parkta kendini korumak amacıyla yanında bulunan meyve bıçağının boğazına saplanmasıyla Ömer Duran oracıkta hayatını kaybediyor.

Ellerimizin üşüdüğü bu soğukta kanımız donuyor…

Daha önce üniversitede mühendislik fakültesini kazanan ama gelecekteki hedefi insan kurtarmak olan bir gencin müdahalesiyle belki bir kadın cinayeti önlenmiş oluyor ama “dünyayı güzellikle kurtarmak” isteyen o gencin hayatı kararıyor.

Türkiye, nadir görülür bir şekilde tek vücut olup, Kadir’in tutuksuz yargılanması için kampanya başlatıyor.

Helal olsun sana Türkiye…

Sosyal medyadan #kadiricinadalet etiketiyle başlayan, imza kampanyalarıyla çığ olup büyüyen bu çığlığı herkes duymalı, herkes katılmalı.

Sanatçıların, sivil toplum örgütlerinin, kadın hakları savunucularının, vatandaşların başlattığı bu kampanyalar sosyal medyada kalmamalı.

Yasama duymalı…

Yürütme duymalı…

Yargı duymalı…

Tek amacı dayak yiyen bir kadını kurtarmak olan bu genç hepimize örnek olmalı ve insan olmanın erdemini hatırlatmalı.

Kadir’in yüzünde, bizim yüreğimizde açılan yaralar, ancak Meclis’te enine boyuna irdelenerek alınacak yasa ile kapanabilir.

Bu yüzden, başlatılan imza kampanyalarının Meclis’te vücut bulmasını yürekten diliyorum.

Ülkemin güzel insanları, sizleri twitter’da açılan #kadiricinadalet ve #kadirsucsuzdur etiketiyle ve change.org adresinde başlatılan imza kampanyalarına katılmaya davet ediyorum.

Eğer Kadir, yasaların koruyamadığı bir kadını korumak istediği için ceza alırsa yazıklar olsun bize.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar