Eski kentin yeni başkanı Seyyidler şehrini yeniliyor
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Eski kentin yeni başkanı Seyyidler şehrini yeniliyor

16 Temmuz 2018 - 14:35

Seydişehir; 700 yıllık geçmişiyle Konya’nın en eski ilçeleri arasında ilk sıralarda yer alan, tarihi ve doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen, kurucusu Seyyid Harun Veli hazretleri ile insanın maneviyatını yücelten şehir.

Uzun zamandır gezi yazıları yazmıyordum. Bu aşkla gittim memleketim Seydişehir’e yıllar sonra. Belki bir gezi yazısı tadına varamadım ama Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tutal’ın ilçeyi şaha kaldıran çalışmalarını anlatırken, Başkan ve onu yalnız bırakmayan ekibinin özverisi ve heyecanını hissettim.

2014 seçimleriyle Seydişehir’de belediye başkanı seçilen Mehmet Tutal, aynı seçimden sonra yürürlüğe giren Yeni Büyükşehir Yasası’nın gücünü de arkasına alarak yaptığı yatırımlarla şehri adeta tepeden tırnağa değiştirmiş.

Hafta sonunda basın mensuplarını ağırlayıp yatırımlarını haklı bir gururla anlatan Başkan Tutal, Konya basınını deyim yerindeyse yüreğinden yakaladı.

Türkiye’ye örnek projelerle ilçeyi tam anlamıyla “şehir” kimliğine büründürmüş Başkan Tutal. Bunun ilk ispatı olarak Bahçelievler çıkışında, Ketirağılları denen bölgeye yapımı hızla devam eden, Belediyeye ait Termal Tesisleri tanıtıyor bizlere.

Anladığım kadarıyla Sayın Başkanı en çok heyecanlandıran projelerin başında geliyor temeli geçen yıl atılan ve bu yıl tamamlanması planlanan Termal Tesisler. 43 derecelik sıcaklığıyla Türkiye’de sayılı termal tesislerde bulunan su özelliğine sahip, mide, bağırsak, şeker, gut, böbrek taşı, cilt, romatizma gibi hastalıklara iyi gelen sodalı suyunun yanı sıra, içinde yüzme havuzu, sauna, hamam, kür odaları, fitness, seyir terasları bulunan tesisler bölgenin, hatta Konya’nın termal kaplıca alanda tek ismi olmaya aday gibi görünüyor.

Başkan Tutal, yatırımcıların daha şimdiden ilgi gösterdiği bölgenin, tesisler tamamlandıktan sonra sağlık turizmi için merkez olacağı konusunda da son derece iddialı.

Başkan Tutal, ilçenin tarihi dokusunu yansıtan Adile Baysal Konağı’nda ikram ettiği kahvaltıdan sonra diğer yatırımlarını da anlatıyor tek tek. Ama benim aklımda memleketimin ahşap kaplamalı, taş duvarlı, cumbalı, restore edilmiş olsa bile tarih kokan evleriyle, Seydişehirlilerin getirdiği, yıllar önce kullanılmış eski eşyalardan oluşan müze kalıyor.

Sonra başkan ile birlikte Seydişehir sokaklarından yürüyerek, esnafa selam vererek, teknolojiye uyum sağlayıp çiçek desenleriyle süslenen lastik ayakkabıları ayağımızda deneyerek, Çiğdem Tepesi’nde 700 yıl önce yapılan Seyyid Harun Veli Hazretlerinin türbesine geliyoruz.

Başkanın heyecanını yalnız gözlerinden değil, türbe önünde yatırımları ustalıkla anlatan vakar ve nazenin sesinden de hissediyoruz. Seyyid Harun Veli’nin buraya geldiğinde ilk önce hamam, ardından cami yaptırdığı bölgeyi restore çalışmaları kapsamına alarak, ilçenin dokusunu bozmadan yenileyen başkanı bir Seydişehirli olarak takdir ettim doğrusu.

Tarihi dokuyu korumanın yanı sıra kenti, içinde alışveriş merkezlerinin bulunduğu kooperatif sistemiyle yeni yapılara da kavuşturuyor. Konya’nın Abant’ı dediği Kuğulu Park’taki restorasyon apayrı takdire şayan bir çalışma. Göletler, yeşil alanlar, sağlık yatırımları bir yana halkla iç içe olmanın huzurunu da yatırımlarındaki enerjisinde görmek mümkün.

Esnafla yaptığımız kısacık sohbetten Tutal’ın, hemşerilerinin gönlünde de taht kurduğuna şahitlik ediyoruz.

Başkan Tutal’ın Kasım’da yapılması öngörülen yerel seçimlerde yeniden aday olması ve seçilmesi, Seydişehir için önemli bir kazanım olacaktır.

Başkan Tutal, her ne kadar ailesine, üniversite öğrencisi çocuklarına zaman ayıramamaktan şikayetçi olsa da memleketine faydalı işlere ve yatırımlara devam etmek için gönlünde başkanlığa devam etmek olsa da “Bu işler nasip. Siyaset bu belli olmaz” diyor.

Aldığımız duyumlara göre göreve geldiğinde belediyede çalışan bazı işçileri çıkarıp yerine AK Parti Seydişehir İlçe Teşkilatı’nın gönderdiği elemanları almayan Başkan Tutal’ın parti ile yıldızı pek barışmamış.

Bu nedenle daha şimdiden kulislerde AK Parti Seydişehir İlçe Başkanı Mustafa Konurer’in de yerel seçimlerde Belediye Başkanı adayı olacağı konuşuluyor.

Zaman ne gösterecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Zira siyasette son dakikada her şeyin değişebileceğine en güzel örneği; Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanlarından Halil Ürün’ün son 5 dakikada milletvekili adayı gösterilmekten vazgeçilmesiyle hep birlikte görmüş olduk.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar