Benim için Aladağ bitmiştir, daha da gelmem
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Benim için Aladağ bitmiştir, daha da gelmem

27 Ocak 2020 - 20:32

Yazımıza Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta dünya gündemine damga vuran cümlesine nazire yaparak başlayalım…

“Benim için Aladağ bitmiştir, daha da gelmem…”

Yazı başlığından da anlaşıldığı gibi konumuz; Konya’nın Derbent İlçesi’nde projesi yaklaşık 6 yıl önce başlayan, fikri ise dönemin Belediye Başkanı Hamdi Acar’ın beyninde daha uzun yıllar önce filizlenen Aladağ Kayak Merkezi.

Hafta sonunda yarıyıl tatilindeki yeğenlerimin ısrarı üzerine, Konya turizmine önemli katkı yapmaya aday Aladağ’da kayak yapmak üzere Derbent’e gittik.

Daha önce, ortada küçük bir bina dışında tesis bile yokken, bir grup gazeteci arkadaşımla o dönemki Belediye Başkanı Hamdi Acar misafirliğinde deneyimlediğimizde, kayak yapmak mükemmeldi ve Konya turizmi ile kış sporları adına zihnimizde umut vaat etmişti.

Kayak merkezi adayı bölgeye -yanılmıyorsam belediyenin programı için- ikinci gidişimde AK Parti kadrolarının aileleriyle birlikte doldurulduğundaki curcuna bile bu kadar vahim değildi.

Uzun araç kuyrukları nedeniyle zirveye 3 kilometre, belki daha da uzak bir mesafede araçtan inmek zorunda kalıp, hedefe ulaştıkça tırmanması güçleşen yolda uzun süre yürümek bizleri oldukça zorladı.

Yürüyüş boyunca ve zirveye ulaştığımızda aksayan o kadar çok şey vardı ki;

Eski Başkan Hamdi Acar zamanında asfaltlanan yol yer yer yıpranmış olmasına rağmen herhangi bir yenileme ya da bakım yapılmamış.

Kayak merkezine gitmek isteyen vatandaşların kilometrelerce uzayan yol boyunca araçlarını park edip yolu tek şeride indirmesiyle kayak yapmak için zirveye gitmek isteyenlerle, dönmek isteyen araçların yolu tıkaması apayrı bir handikap.

Mesela kayak yapmak isteyenler, daha aşağıda, uygun bir noktada araçlarını bıraktırıp, vatandaşlar zirveye otobüs ya da minibüslerle taşınamaz mı?

Ya da dönüş yolu, kayak merkezinin başka bir yerinden açılıp, gelen ve giden trafik ayrılamaz mı?

Proje içinde yer alan teleferiğin yapılmasıyla yaşanan bu trafik keşmekeşinin sona ereceği söyleniyor. Ama teleferik projesi için de henüz atılmış bir adım yok.

Zirveye yakın bir noktaya yapılan 250 araçlık park ise ne yazık ki yetersiz kalıyor. Zira bu araç kapasitesine 2000’e yakın aracı sığdırmak ne matematik, ne de fizik kurallarına uymuyor.

Trafik keşmekeşini aşıp dakikalarca ve güçlük içinde yürüdükten sonra zirveye ulaşan kayakseverleri bir başka sıkıntı daha bekliyor. Kayak yapmak için Derbent Belediyesi tarafından temin edilmiş kızakları alabilmek için de saatlerce kuyrukta beklemek gerekiyor. Çünkü belediye uhdesinde bulunan 200 plastik aksamlı kızaktan 100’ü ya kırık ya da arızalı. Bu kızakların tamir ve bakımlarının yapılabilmesi için bir alet beklendiğini öğreniyoruz.

2-3 saat kadar soğukta uzayan kuyrukta sıra bekleyenler, kimlikleri karşılığında aldıkları kızaklarla karın keyfini çıkarmaya başlıyor elbette. Ama çevrede ne emniyet ya da güvenlik şeridi ne de yaralanmaları önleyecek herhangi bir tedbir alınmış.

Herhangi bir sağlık görevlisi ya da ekibi bulunmaması da başka bir sorun.

Çünkü eğitmenin de bulunmadığı kayak merkezi adayı bölgede kaymak isteyen çoğu deneyimsiz 7’den 70’e vatandaşların büyük kısmı, muhtemelen kırıkla bile sonuçlanabilen küçük kazalara maruz kalıyor.

Yalnız benim değil, sohbet ettiğimiz çoğu ziyaretçinin “Bir daha asla gelmem”, “Kayak merkezi diyorlardı, bu muymuş?”, “O kadar tırmandık, boşunaymış” gibi yorumlarla beğenmediğini ifade ettiği kayak merkezimiz ne yazık ki, bu haliyle turizme katkı sağlamıyor, baltalıyor.

Derbent Belediyesi’nin yeni başkanı Hüseyin Ayten de ne yazık ki, Konya turizminde iddialı olacağı lanse edilen tesisler için projenin üstüne kısıtlı belediye imkanlarıyla bir taş bile koyamamış.

Eğer fısıltı gazetesi doğru söylüyorsa; Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da kayak alanı ve projesine çok fazla önem vermiyor, hatta projeyi istemiyor.

Öyle görülüyor ki, Aladağ’daki kayak tesisleri, ne yazık ki eksikleriyle, Valimiz Sayın Cüneyit Orhan Toprak’ın teşvikleri ve gayretleriyle bugünkü işlevini sürdürebiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye yönelik çalışmaları geçtiğimiz günlerde Bakan Mehmet Nuri Ersoy tarafından Aladağ incelemesinde açıklanmıştı.

Ancak;

Gerçekten güzel düşünülmüş, Konya’nın kış turizmine ve dolayısıyla ekonomisine olumlu katkı sağlayacak Aladağ Kayak Merkezi projesinin bir an önce hedeflenen son şekline hızla kavuşturulup turisti kaçıracak olumsuz değil, turist çekecek reklamının yapılması lazım.

Yetkililer eğer “Tesisler halen tamamlanmadı” şeklinde bir açıklama yapacak ise en azından sağlık ve emniyet tedbirlerinin alınmasını, kayak yapmak isteyenleri güvenli bir şekilde ağırlamasını umuyoruz.

Konya’nın bu önemli yatırımının, ülke gündeminde olumsuz yansımalar yaşanmadan, turizme ve ekonomiye kazandırılması için Valimiz Sayın Toprak öncülüğünde Büyükşehir ve Derbent belediye başkanlarının elini taşın altına koymasını ve projenin Bakanlık nezdinde hızlandırılmasını bekliyoruz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet ATILGAN
    1 yıl önce
    Ufku olmayan insanı politikacı yapmamak lazım. Yani önce bir "göz" kontrolü gerekli. Ama bazı tipler ayakların arasından sıyrılıp yukarılara doğru tırmanmayı başarıyorlar. Derbent'le ilgili bir şey bilmiyorum.

Son Yazılar