Başkan Kılca'nın yatırım sergisi
YADİGAR GÜNEŞ

YADİGAR GÜNEŞ

Başkan Kılca'nın yatırım sergisi

24 Ağustos 2021 - 17:48

Bu sabah kahvaltımızı Karatay’ın en güzel piknik alanlarından Şehir Parkı’nda, Karatay’ın çalışkan başkanı Hasan Kılca ile yaptık. Onlarca türde binlerce ağacın yeşil örtüsü altında, ağaçların ruhumuza dokunan esintisiyle ve başkanın hoş sohbetiyle başladık güne.

Aslında kahvaltı bahane. Başkanın göreve geldiği günden beri yaptığı yatırım ve projeleri dinliyoruz; sergi konseptinde.

Sabah saatlerinde halkın yavaş yavaş piknik için gelmeye başladığı parkın bir kenarına yatırımların görsellerinden oluşturulan sergide Başkan Kılca, hizmetleri hakkında tek tek bilgi veriyor.

Bir zamanlar kooperatifçilikle, kentsel dönüşüm ve yapılaşmayla anılan Karatay’da yatırımın ibresi; eğitim hamlelerinden tarihi gün yüzüne çıkaran arkeolojik kazılara, termal turizmden lavanta bahçelerinden çıkan ürün gamına, belediye rutinindeki yol yapımından, güçlenen araç filosuna, parklardan sayısı artan yeşil alanlara, polis merkezi, sağlık ocağı gibi bina yapımlarına çevrilmiş.

Başkan Kılca, samimi, naif ve güler yüzlü tavrıyla, şövalelerdeki fotoğraf karelerine yansıyan bu yeni yatırım rotasını, bir sanatçının sanat eserini tanıttığı gibi büyük bir heyecanla anlatıyor.

Gençliğe verdiği önem, yatırımlarına da yansıyan Başkan Kılca, Karatay Bilim ve Sanat Merkezi, tamamlayarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ettikleri okullar, anaokulları, planlaması devam eden okullar, birinci sınıflara çanta ve kırtasiye desteği, Türkiye’de ilk defa Karatay Belediyesi’nin yaptığı TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı, RoboKaratay Projesi, Bilim ve Çocuk ile Bilim ve Teknik dergilerinden söz ediyor öncelikle.

Gençlik için bir başlık da Karatay Yaz Spor Okulları ile açıyor Sayın Kılca. Karatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin etkinlikleriyle de gençlerin sosyal, kültürel ve sportif açıdan gelişimine katkı sağlamaya çalıştıklarını anlatıyor.

Sadece Karatay’ın değil, Konya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Mevlana Türbesi civarında yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarından da ipuçları veren Kılca, yine çok önem verdikleri bu büyük projeyi önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağını söylüyor.

Başkan Kılca, her geçen gün talebi artan Karatay Termal Köyü’nün yanı sıra, önem verdiği arkeolojik kazılar ve restorasyonlar, lavanta bahçesi, hobi bahçeleri, karavan parkı, Konya’dan Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen glütensiz ekmek, tenis kortu ve geleceğe hazırladıkları Karatay’a yaptıkları diğer yatırımlar hakkında da bilgi veriyor.

Öyle görünüyor ki, programa giderken yollarından parklarına kadar geliştiğine şahit olduğumuz Karatay’ın çehresi; kahvaltı tabağını süsleyen lavanta reçeli, masada koronavirüse karşı bulundurulan lavanta kolonyası, Denizli’de ürettirilen lavanta gazozu, Konya’da üretilen lavanta dondurması ve Başkan Kılca’nın ufku geniş yatırımları ile çoktan değişmiş bile...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar