Çok sevdiğim Konya'ya yeniden merhaba...
TEZCAN UZCAN

TEZCAN UZCAN

Çok sevdiğim Konya'ya yeniden merhaba...

06 Şubat 2019 - 21:51 - Güncelleme: 07 Şubat 2019 - 11:17

Devrim Ortaokulundan öğrencim Kemal Soylu’dan beni yıllar sonra çok etkileyen bir haber alınca çok mutlu oldum ve çok heyecan duydum. Bu haberi alınca heyecan duymamak olanaksızdı. Kemal Soylu’nun önerisiyle, çok sevdiğim Konya’mızda yazılarım ve düşüncelerimle "Eski Dostlarla" ve kadirşinas Konya halkı ile buluşmak ve haberleşmek benim için çok etkileyici olacaktı.

Konya Olay gazetesi, Konya basın dünyasına yeni adım atmış, doğru haber ve cesur gazetecilik yapma iddiasını taşıyan bir kimlikle yoluna devam edecektir. Köşe yazarları bu iddianın gerçekleşmesi için; köşelerinden siz değerli kamuoyuna sesleneceklerdir. Köşe yazarları içinde bilgi, tecrübe ve yeteneklerine inandığım, halen yakın görüşmeler ve diyalog içinde olduğum değerli öğrencilerim ve saygın dostlarımın Konya Olay gazetesinde olması, bu gazeteyi hem güvenilebilirlik hem de sürdürülebilirlik açısından çok umutlu kılıyor. Doğru haberciliğin bir örneğini gösteriyor bizlere.

Ben Tezcan Uzcan 09/Ocak/1946 yılında Niğde’nin Bor ilçesinde dünyaya gelmiş, 7 çocuklu bir ailenin en büyük evladıyım. Babamı küçük yaşta kaybettim. Annem bir Osmanlı kadınıydı. Evimiz, ağacımız ve paramız yoktu. Anne oğul dayanışma içinde her türlü zorlukla mücadele ediyorduk. Ben gece gündüz demeden aklınıza gelen her türlü işte çalışıyordum. Memleketimde çalışkanlığım, sporculuğum hem de aile yükünü sırtlanmam nedeniyle Bor’un ileri gelenleri ve özellikle öğretmenlerim tarafından çok seviliyordum. Yeteneklerim beni sporcu veya inşaat mühendisi olmaya itiyordu. Yaşam şartlarım ve yeteneklerim, önceliklerimi değiştirdi ve beni sporcu olmaya itti. Ben kararımı verdim ve sporcu olma yolunda ilk adımımı attım. Sınavlara girdim ve Ankara Gazi Eğitim Enst. Beden Eğitimi bölümünü kazandım. Çok mutluydum. Zayıf bir öğrenciyken, çok çalıştım ve güçlü bir öğrenci oldum. Okulumuzun futbol ve basketbol takımlarında oynuyordum. Konya’mızın yetiştirdiği ender sporcu rahmetli Vezir Balcıoğlu abim ve yine rahmetli Mehmet Güler, Tahir Yaman ve ismini sayamadığım pek çok değerli arkadaşlarım arasından kura çekiminde, Konya Erkek Lisesi Öğretmenlik kurasını çekerek Konya’ya atandım.

Konya Erkek Lisesinde göreve başlamak için; büyük insan, ender öğretmen ve müdür Sn. Nail Gökbudak’ın odasına çıktım ve görevime başladım. Artık Konya Erkek Lisesinde hem beden eğitimi öğretmeni, hem de müdür muaviniydim. Gençlik yıllarımın en ağır sorumluluğu omuzlarımdaydı. Bu bana yüklenen ciddi bir sorumluluktu.

Kısa bir süre sonra Konya’da ön planda olmayı başarmıştım. Konya halkına yakınlığım ve öğrencilerimin beni sayıp sevmesi beni çok mutlu ediyordu. Çok çalışmalıydım, başarılı olmalıydım, insanların yüreklerini ve sevgisini kazanmalıydı. Bu saydığım temel değerleri kazanmanın yanında ciddi adımlar attım.

Sırasıyla Konya Erkek Lisesinde, Konya Endüstri Meslek Lisesinde, Konya Devrim Ortaokulunda ve Konya Ticaret Lisesinde öğretmenlik ve müdür muavinlikleri yaptım. Çok değerli okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerle çalıştım. Onlara minnettarım, müteşekkirim.

1970 ve 1980 yılları arasında yaşanan tatlı ve acı anılar, başarılar ve başarısızlıklar oldu yaşamımda. Bu 10 yılda Konya bana çok ama çok şey kazandırdı. Konya beni sevdi. Ben de bir Anadolu insanı olarak Konya’yı çok sevdim. Konya’da; dürüstlüğüm, idealistliğim ve Cumhuriyet ilkelerine bağlılığımın karşılığı olarak beni bağrına bastı, beni geliştirdi, bilgi tecrübe ve yeteneklerimi geliştirdi, beni onurlandırdı. İki oğlum Devrim ve Mert Konya’da doğdu. Eşim Pedagoji bölüm mezunu, Konya’da ilk rehberlik ve araştırma merkezini kurdu.

Konya İdman Yurdunda basketbol takımında hem koç hem oyuncu oldum.

Konya Stadspor'da futbol, Konya Demirspor'da 3 yıl futbol hocalığı yaptım ve şampiyonluklar yaşadım.

İkinci milli ligde hem Konyaspor hem de Konya İdman Yurdu'nda 1’er yıl futbol hocalığı yaptım. Konya Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü ve Bisiklet Federasyonu 2.başkanlığı yaptım.

İşte saydığım bu güzelliklerin hepsi Konya’da yaşandı. Bu renkli ve acı süreçler bana Konya’mızda yüklenen ciddi ve güzel kazanımlardı.

1980 yılında Konya’dan, çok değişik illere tayin edildim. Son görev yerim İstanbul Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünde müşavir kadro ile çalışırken, ciddi ve ani bir kararla istifa ettim. Bu benim hayatımın dönüm noktasıydı. İnsan yaşamındaki karar anları önemlidir ve aldığın bir karar bütün bir hayatı etkiler. Devlet’ten ayrılma kararı da benim için böyleydi.

Artık Teknik Direktör diplomam vardı. Bütün kursları (c-b-a) birincilikle bitiriyordum.

Sırasıyla ülkemizin birçok ünlü takımında 13 yıl teknik direktörlük yaptım.

Teknik direktörlüğü bıraktığım son yılımda bana çok büyük bir şans doğmuştu. Bu şans; 1. ligde oynayan Konyaspor Teknik Direktörlüğüydü. Bu şansı bana veren şehre ve yöneticilere, başkanım rahmetli Sn. Algün Tunçalp’e borçluyum.

Siyasi görüşüm ve ilkelerime olan aşırı bağlılığım bu meslekte daha üst görevlere çıkmama engel oldu. Bırakma kararı verdim ve çok sevdiğim bu önemli mesleğime noktayı koydum.

Futboldan sonra 14 yıl bir holdingde Genel Müdürlük yaptım. Daha sonra ülkenin en büyük yıldız firmalarında Genel Müdürlük yaptım. Şu an yaş 73 ve emekliyim. Eşimle birlikte İstanbul’da yaşıyoruz.

Bu vesile ile sizlere ulaşmak bana iyi geldi. Konya’yı, ilk göz ağrısı kenti, yaşanmışlıkları ve sizleri unutmak mümkün mü?

Siz değerli dostlarıma ve okurlarımıza saygılar ve sevgilerimi iletiyorum. Bana bu güzellikleri tekrar yaşatan cesur yürek Kemal Soylu’ya teşekkür ederim. Sağlık ve sevgiyle kalın. Selamlar…

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ahmet Gürsel Oğuz
  1 yıl önce
  Saygı ve sevgilerimle Hocam sizler Türk sporunun ve Beden Eğitimi öğretmenlerinin değerlerinden birisiniz sizi dinlemek sizi takip etmek spor adına bir zevk olacaktır. Konya sizi hiç unutmadı sizin gibi, Mashar Vardarları Fikret Ünlüleri Tahir Dönmezerleri Mehmet Gülerleri Rahmi Karslıları ve nicelerini unutmadı
 • Muzaffer Tanrıkul
  1 yıl önce
  Hoş geldiniz demeyeceğim, zaten öğrencilik anılarımzda ve hep aramızdaydınız. Esenlik dileklerimle...

Son Yazılar