Türkün yoksa şehrin yoktur!
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Türkün yoksa şehrin yoktur!

23 Eylül 2019 - 11:43

Şehirlerin türküleri vardır; türkülerinde insanları, canları vardır, yaşanmışlıklar vardır, vazgeçemediğiniz…

Şehirler türküleriyle asırlardan asırlara ses verirler; dedenizin, ninenizin sevdalarını gizlerler, bazen harman yerinde bazen çeşme başlarındaki duyguları sarar sizi dinledikçe… Bir başka iklime gidersiniz; çünkü bilmediğiniz bir başka size, yeniden, her dinleyişinizde yeniden sunarlar.

Türkülerimiz çağrıldıkça biliriz ki, o topraklar bizimdir…

Türkünü söyleyemiyorsan / söylemiyorsan o türkü artık senin değildir ve türkün yoksa sen de yoksundur aslında, tıpkı, dedelerinin ve ninelerin de olmayacağı gibi…

Kadim şehir Konya’nın türküleri yüreklerimizde yangınlar açar, onlar bize Selçuklu ecdadımızın emanet sesleridir. O türküler Orta Asya steplerinden kopup gelen serin rüzgârların sesleridir. Cesaretiniz yoksa dinleyemezsiniz; kulaklarınızı kapatırsınız ki, kapattığınızı zannedersiniz aslında türküler bin yılların yaşam tecrübesini sizin duymanıza kapatmıştır, artık isteseniz de duyamazsınız!

Şehrimizde bir dernek var aslında ben onlara “Türkü Gönüllüleri” diyorum; çünkü ustalarından el aldıkları gibi ustalarının çalıp söyledikleri gibi türkülerimizi çağırma sevdasına düşmüşler. Birçok TV kanalında türkülerimizi yorumlamışlar. Şehrimizde de zaman zaman konserler vermekte, türkü kültürümüzün geleceğe intikali için azami gayret sarf etmektedirler. Ve şehirde bu amaçla kurulmuş tek dernektir.

Arkadaşlarımız, KOHEM (Konya Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) ismiyle bir dernek kurup çalışmalarını sürdürürken en büyük sıkıntıları başlarını sokacak bir yer bulamamaları, tabelalarını asamamalarıdır. Ben yakinen şahidim, yerel yönetimlerimizden bu konuda yardım talep etmelerine ve önce Şehir Meydanı’nda sonra İstasyon’daki restore edilen evlerden söz de almalarına rağmen uygun bir yer tahsisi yapılamamıştır.

Şimdi Kunduracılar Eski Sanayii’nde eski bir kundura atölyesinde, hiç de yakışık olmayan bir alanda çalışmalarını sürdürmektedirler.

Koskoca Konya’nın hani “Selçuklu’nun payitahtı”, “medeniyetlerin kavşak noktası” diye övündüğümüz Konya’nın; kendi türkülerine, kültürüne, ecdadının sesine verdiği değer bu mudur?

Konya’da yapılan Halk Oyunları Federasyon Yarışması’nda artistik ve stilize dallarında 1. oldular ve iki kupa birden aldılar. En son Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’ın talimatıyla ulaşımları sağlanarak gittikleri Adana’da, Adana Bölge Yarışması’nda 12 ekip arasında stilize dalda 3.’lük kupası aldılar, ayrıca artistik dalda da 4. olarak başarıya imza atmışlardır.

Geçtiğimiz yıl Koyunoğlu Müzesi salonlarında çarşamba günleri halka açık olarak verdikleri konserler bir hayli ilgi toplamıştı. Şehrimizin türkülerinin tanıtımına ön ayak olan bu derneğe sahip çıkmak kültürümüz adına bir borç değilse nedir? Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay olmak üzere merkez ilçe belediye başkanlarının da konuya duyarlı olmalarını türkülerimiz adına, ecdadımızın sesleri, solukları adına bekliyoruz.

Çalışmalarını sürdürmeleri ve tabelalarını asmaları için koskoca şehirde bir yer bulamazsak kimse kalkıp da şehir kültüründen, geleneğinden bahsetmesin; çünkü böyle bir derneği kundura atölyelerinde çalışmaya itmenin ayıbı bütün şehre ait olacaktır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar