Sessiz Konyalı!..
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Sessiz Konyalı!..

10 Temmuz 2021 - 11:08

Ne zamandır niyetlenmiştim dün kısmet oldu; kırk yıllık dostum Gazeteci Kemal Soylu kardeşimizin yenilediği Fatma Sultan Konağı’nı görmek…

Bu kadarını beklemiyordum; hani anlı şanlı kurumların milyonlar harcadığı ve geriye ya beton yığını ya da ucubelerin ortaya çıktığı yenilemeleri görünce… bunun çok çok ötesinde bir eser kazandırmış sevgili Kemal, hem de tek başına…

“Ben yaptım, oldu! mantığıyla hareket eden kurumlarımız ne yazık ki pek çok yerde gerek tarihi ve gerekse doğal dokuya zarar vermenin ötesine geçemiyorlar; bunu Fatma Sultan Konağı’nı gördükten sonra daha iyi anladım.

Kemal’i kutluyorum; ailesinin hatırasına sahip çıkarak, konağı hem de ciddi bir teklifi reddederek müteahhitlere vermediği ve şehrin betonlaşmasına katkı sağlamadığı için. 

Bunu bu şehirde Kemal’den başkası yapamazdı zaten, ecdat yadigârları adına alkışlıyorum.

Şehirde yenileme cinayetleri işleniyor adeta; önce Mevlâna Müzesi’nin girişiyle başladı sonra “Şehir Meydanı” dediler granitle doldurdular tıpkı, Alâaddin Tepesi’ne döşedikleri gibi. 

Yetti mi yetmez; Alâaddin Köşkü’nün son kalıntısını koruyan ve şehrin neredeyse simgesi olan şemsiyeyi kaldırıp yerine ucube bir şeyler yapmaya çalıştılar. Bütün şehir feryat etti “yıkın” diye ama duymadılar, şimdi şehre gelenler ucubeyi görüp bizimle dalga geçiyorlar!

Elbette bu da yetmezdi ve yetmedi de en sonunda Meram’a el attılar; Yıldız Köşkü yenilemesi derken bir baktık ki Meram Köprüsü ve civarı savaş alanına dönmüş. Burada yapılan sözde düzenlemeleri sayfa arkadaşlarımdan Hanife Seval Poyraz Hanımefendi çok güzel dile getirmiş ve fotoğraflamış, okumanızı öneririm.

Giden milyonlar da cabası…

Allah’tan Meram sırtlarına dokunmadılar da gidip rahat bir nefes alabiliyoruz… aslında dumandan alamıyoruz; çam kokularını bastıran mangal kokuları nefes almamızı bile engelliyor. Acilen bu alanlarda mangal yasaklanmalı. Bir de yetersiz ve bakımsız tuvaletler…

Elbette yetmezdi… Şehrin spor hafızasının olduğu ve içinde ülkenin sayılı velodromunun olduğu stadyumu yıktılar şimdi Dutlukır’da velodrom yapıyorlar. Çok zenginiz ya!

Yıkılan o velodromda Konya ne şampiyonlar yetiştirmişti şimdi bisiklet sporunda esamemiz okunmuyor! Olsun “bin bin”e biniyoruz ya!

Çok zenginiz ya, eski belediye binasını da yıkacaklar şimdi… 

Allah aşkına lütfen doğaya, tarihi eserlere dokunmayın, öyle kalsın, daha güzel korunacak!

Bizi hiçbir şey öldürmez Konyalı; sessizliğinizden başka!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar