Küfür veya edep ya hu!
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Küfür veya edep ya hu!

30 Ağustos 2019 - 01:48

Kabul ediyorum; biz de zamanında çok serkeşlik yaptık. Alâaddin’de, Zafer’de çok turladık, o zamanlar Kültür Park, Dede Bahçesi’ydi... Ama her şeyden önce bir edebimiz vardı. Her ne kadar serkeşlik de yapsak asla nezaketi elden bırakmazdık.

Komşu kızlarının bırakın isimlerini bilmeyi yüzlerine bile utanır, bakamazdık. Niye utanırdık, onu da bilmiyorum. O dönemlerde aldığımız terbiye bunu gerektiriyor olmalıydı.

Cumartesi akşamlarını iple çeker önce Shell adıyla bilinen şehrin ilk bilardo salonuna gider, bilardo oynar veya laflardık sonra şehrimizdeki sinemalardan birine gider film izlerdik.

Sinema çıkışı hep birlikte mutat olduğu üzere Hayat tostçusunda tost yer veya Torunoğlu’na gider, çorba içerdik. Torunoğlu, o dönemlerde Mevlâna Caddesi’nde hizmet veren şehrin ilk ve önemli kafelerinden birisiydi ve oldukça büyük bir dükkândı.

Uzun soğuk gecelerde bile saatlerce Alâaddin ve Zafer çevresinde turlarken hiç kimseyi rahatsız etmemeye azami özen göstermeye çalıştığımız da doğrudur efendim. Gömlek yakalarının üç düğme açıldığı (atletsiz), geçmişin o soğuk, karlı Konya’sında neden üşümezdik onu da bilmiyorum.

Şimdilerde de bilemediğim çok şey var. Gençlerin Kültür Park’ta, Zafer’de veya anlı şanlı AVM’lerde ağızlarından küfürsüz söz çıkmamasını anlayamıyorum.

İki insanın özel anlarının hakarete aracı olarak kullanılmasını da zaten hiç anlayamadım efendim…

“Erkek egemen bir toplumuz” derken kızlarımız da bizleri oldukça şaşırtıyorlar; ağızlarından küfür onların da eksik değil!

Peki, bu durumda bizler, eşlerimizle çarşıda, pazarda, Zafer’de birlikte yürüyemeyecek miyiz yoksa yürürken kulaklarımıza pamuk mu tıkamalıyız?

Bir gün dayanamayıp, edepsizce yüksek sesle küfreden bir gence; “Evinde annenin bacının yanında da böyle mi konuşuyorsun? Bak çevren aile dolu, hanımlar var, bunların içinde annen de olabilir, bacın da olabilir veya annen, bacın dışarıya çıktıkları vakit böyle ulu orta terbiyesiz sinkaflı sözleri duysun ister misin?” diyerek isyan ettiğimde duymazdan gelmiş, başını başka tarafa çevirmişti.

Toplumumuz birçok konuda inanılmaz derecede bir yozlaşma mı yaşıyor acaba? Adabımuaşeret denilen estetik ve zarafet anlayışımızı belirleyen kurallarımıza ne oldu?

Bu soruların yanıtını aslında hepimiz biliyoruz ve maalesef hiç de olumlu değil. Kendimize itiraf etmekten çekindiğimiz gerçekleri yaldızlı bir muhafazakârlıkla örtmeye kalkıyoruz.

Şimdilerde aile olarak Kültür Park’a, Zafer’e dolaşmaya giderken önce bir düşünüyoruz. Bir gün akşam eşinizi yanınıza alın, bahsettiğim yerleri bir dolaşın hatta haber edin birlikte dolaşalım; bakalım yüzümüz kızarmadan kaç dakika dolaşabileceğiz?

Haydi Konya, batır çuvaldızı kendine, korkma! Korkularınla yüzleşmezsen çözemezsin!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar