Konya'da trafik kuralları!
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Konya'da trafik kuralları!

08 Eylül 2021 - 15:03

1. Araç direksiyonla değil kornayla idare edilir. Sürekli zırp-pırt kornaya basılır ki şu hayatta sizin de var olduğunuz anlaşılsın!

2. Kazara yolda bir yaya görürseniz, araba, yayanın üzerine üzerine tam gaz sürülür! Haddini bilsin ki bir daha siz trafikteyken karşıdan karşıya geçmeyi aklına bile getirmesin!

3. Arabaya bindiğiniz andan başlayarak bütün yollar sizindir, bütün trafik kurallarını siz koyarsınız, sizden önce, sizin fikrinizi almadan, haberiniz olmadan konulan kurallar sizi asla bağlamaz!

4. Bastığınız kornalara rağmen sizden haberleri olmuyor ve sizi hâlâ yok saymaya devam etme cüreti gösteriyorlarsa, burada el, kol hareketleri devreye girmelidir!

5. Kırmızı lambada durduğunuz zaman önünüzde başka araba olmasa, en önde siz olsanız bile daha lambalar sarıya dönmeden mutlaka kornaya basmalısınız!

6. Kırmızı lambada beklerken, önünüzdeki aracın kırmızıda geçmesi için sürekli kornaya basarak, anlamıyorsa el kol hareketleri yaparak, onu kırmızıda geçmesi için teşvik etmelisiniz!

7. Kırmızı lambada beklerken, lambalar sarıya dönmeden sürekli korna çalmalısınız ki uyumasınlar!

8. Sizin için park etmek hiç sorun değildir; otopark, garaj girişlerine, kaldırımlara, bisiklet yollarına gönül rahatlığıyla park edebilirsiniz. Şimdi otoparka girip para vermenin âlemi yok! Önemli olan sizin işinizin görülmesidir!

9. Dükkânınızın önündeki yola kendi aracınızı park edersiniz yoksa park yasaktır levhasıyla kapatabilirsiniz! Mademki dükkânınız orada, o yola park etmek sadece size verilmiş bir haktır!

10. Sol şeritte kordonda gezer gibi aheste aheste giderken, arkanızdan selektör yapanları hele hele korna yapanları, ne yapacağınızı siz zaten bilirsiniz!

11. Sıkışık trafikte yolun tam ortasından giderek, iki şeritten de geçişi engellemek sizin de hakkınızdır, bu hakkınızı kullanmanızı engellemek isteyenlere ellerinizle mesaj verebilirsiniz!

12. Sağ şeritte yavaş giden özellikle bayan sürücü olursa sollayıp geçmek yerine, dibine dibine sokulup, korna yapıp tacizde bulunmak, sizin de hakkınızdır!

13. Bayan sürücüleri sollarken, araçları birbirine iyice yaklaştırın ki belki size pas verirler!

14. Araçları sağlı sollu makas atarak geçtikten sonra önlerinde frene basın ki sizin ne cesur bir külhanbeyi olduğunuz anlaşılsın!

15. Şehir içinde sürat yapmalısınız ki sizi rallide yarışıyor sanıp saygı duysunlar! Ralliye katılsanız; kimin, nereden haberi olacak ki… ama burada herkes sizi görüp takdir edebilir!

16. Sinyal koluna zaten gerek yok ama koymuşlar işte, siz onu kullanıp da kendinizi boşa yormayın; istediğiniz yöne ani manevralarla dönebilirsiniz, size serbesttir! İlla sinyal verecekseniz tespih taktığınız kolunuzla işaret verebilirsiniz!

17. Akşamları uzun farları karşı yönden gelen sürücünün gözüne dayamanızda bir sakınca yoktur hatta önünüzdeki aracın sürücüsüne de aynısını yapabilirsiniz!

18. Bileğinize tespih takıp arabanın camından dışarı sarkıtın; çünkü vites koluna taktığınız zaman orada görmek zorlaşıyor! 

19. Trafik tıkalıyken, korna çalarak, el kol hareketleri yaparak sizden yol isteyenlere aldırmayın; çünkü onlar, sizin aracınızın uçma yeteneğinin olmadığını bilmiyorlar!

20. Kavşaktaki araca asla yol vermeyin ki trafik tıkansın... Yol her halükârda sizindir, yan yol, sokak arası, tali yol hiç fark etmez siz hangi yolda olursanız olun, geçiş üstünlüğü sizdedir! Siz onlara takılmayın, sizin kim olduğunuzu bilmiyorlar!

21. Ambulans gelirse yana çekilip yol vermek yerine önünde tam gaz gidebilirsiniz sonra arkasına geçip son sürat de gidebilirsiniz, seçim sizin!

22. Sürat tahdidi olan yollarda, sol şerit boş olmasına rağmen sollamayıp önünüzde yavaş giden aracın sürücüsüne el, kol işaretleri yapmazsanız, çok ayıp olacağını bilmelisiniz!

23. Aslında bunları yazmama hiç gerek yoktu; çünkü siz bunları zaten biliyorsunuz! Ben bunları bilmeyenler için yazdım; öğrensinler de kural ihlali yapmasınlar!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar