Kaz Dağları / Kazma Dağları
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Kaz Dağları / Kazma Dağları

09 Eylül 2019 - 12:23

Ulu Önder Atatürk, Yalova’daki köşkünün yanındaki ulu çınar ağacının, köşke dayandığı gerekçesiyle kesilmesine karar verildiğini öğrenince hemen mâni olur; “Ağacı kesmeyin, binayı kaydırın!”

Ve temel açılır, raylar döşenir, köşk 5 metreye yakın kaydırılır. Bu; ağaca saygıdır, insana saygıdır, vatan toprağına saygıdır. Bu aynı zamanda geleceğe de olan saygıdır.  

Bir Kızılderili atasözü şöyle der; “Çevre bana babamdan miras kalmadı; onu çocuklarımdan ödünç aldım…”

Kadim Türk efsanelerinde de ağacın yeri büyüktür, bütün kutsal metinlerde de durum bundan farklı değildir. Ağaç, kutsalımızdır…

Fatih Sultan Mehmet; “Yaş kesenin başını keserim…” der.

Hz. Peygamber bu konuda zirvedir; “Kıyametin kopacağını da bilseniz elinizdeki fidanı dikin…”

Tabii ki zorlamayla bir şeyi imar etmek, korumak güçtür; ancak günümüzde -çok şükür- çevre bilinci gelişirken, vatandaşlar aynı duyarlılığı devletten de bekliyor.

“Ağaç” dediğiniz bir can, orman; binlerce can, yaşayan bir varlık… Kaz Dağları sadece ülkemizin akciğeri değil; dünyanın nefes aldığı yerlerin başında geliyor.

Son günlerde Kaz Dağları’yla ilgili olarak, duyarlı vatandaşlarımız tarafından inisiyatif kullanılarak yasal çerçevede eylemler yapılıyor hatta dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say da adı geçen alanda geçtiğimiz günlerde bir konser verdi…

195 bin gibi korkunç sayıda ağacın kesilmesine gerekçeniz ne olursa olsun toplumun duyarsız kalmasını düşünmek bile abestir. Basında yer alan haberlere göre; Kanada gibi bayrağında yaprağa yer vermiş ve ağaç kesiminin yasaklandığı bir ülkenin şirketi gelmiş ülkemde altın arıyor!

“Ağaçları yeniden dikeceğiz…” Tabii ki toprak kalırsa!

Efendi, o kestiğin ağaçlar kaç yılda ormana dönüşecek, bu arada siyanürle zehirlediğin toprak, su, hava? Toprağa, suya karışmayacakmış, ya havaya karışmasını nasıl engelleyeceksiniz?

Bizim insanımız iyi taş çekiyormuş…  Toprak bizim, dağ bizim, çalışan işçi bizim ya toprağın altındaki altın? Biz çıkaramıyor muyuz?

Elbette yeraltı zenginliklerimizi kullanalım, elbette madenlerimizi çıkaralım, ama çevreyi, doğal hayatı yok etmeden, ekolojik dengeyi bozmadan…

“Kaz Dağları” dediysek biz kaz değiliz; kazma o dağları efendi, kazma!

 

KAZ DAĞLARI

kaz dağları demek dağları kaz değildir

kaz yolar gibi değil nakış inceliğinde

fidan fidan büyütmeliyiz/ büyümeliyiz

çiçeklerle böceklerle yaşamı kucaklayarak

 

bu dağlar bizimse vurmayın/ kazmayın/ kıymayın

nefes alalım birlikte yarınlara koşarak

dilimizde türküler sevgi dolu/ saygı dolu

incitmeyin vatan toprağını efendiler

yüreğimizde nice tohumlar var ekilecek

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar