Evrensel ses müzik
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Evrensel ses müzik

30 Eylül 2019 - 11:54

16. Konya Mistik Müzik Festivali, bu akşam icra edilecek olan TRT Özel Konseri’yle sona eriyor. Yerli yabancı birçok insanın takip ettiği festival, alanında dünya sıralamasında 8. olmasının haklı gururunu taşırken, izleyicilerin de ufuklarında yeni açılımlara vesile olduğunu söylemek pekâlâ mümkün.

“Her şeyden önce 16 yıldır şehrimizde böyle bir festivalin yapılıyor olması bile başlı başına önemli bir olaydır” diye düşünsek bile şehrin ihtişamlı kadim zamanlarını gözünüzün önüne getirirseniz, bu şehir için az bile olduğunu görebilirsiniz.

İnsanların henüz yeni yeni toprağa bağlandığı çağlardan günümüze uzanan insanlık serüveninin gelişimi içinde, bu toprakların bağrından çıkan ve insanlığa yön veren medeniyetlerin olduğunu unutmamalıyız.

Şehrin adının; “İkona, İkonion, İcconium, Conia, İkonyum, Cogne, Cogna, Konien, Konia, Kuniya ve nihayet Konya olma sürecinde bile sanatın etkisi vardır. Şehre adını veren ikonalar yüksek bir resim sanatının bu şehirde yükselmesini anlatır.

Şehir isminin bile ikonalardan esinlenmesi, bu şehir halkının sanata verdiği önemin bir göstergesidir. Konya halkı hiçbir asırda sanatı dışlamamış; bilakis sanatın içinde hep var olagelmiştir. Dolayısıyla bu şehir; sanatın ve sanatçının her dönemde yetiştiği topraklardır.

Hz. Pir’in Fihi Ma Fih’de söz ettiği gibi bu şehir halkı sanatın her zaman içinde olmuştur. Namaz vakitlerinde, nevbet davulu çalınan yer Konya’dır. Askeri Tabilhane (mehter takımının temeli) Selçuklu Konya’sında atılmıştır.

Bu topraklarda yetişen sanatçıların sesleri hâlâ şehir semalarını süslemektedir. Sadece Sille’de 100 dolayında saz şairinin yetişmiş olduğunu söylersem sanırım bu sizlere bir fikir verir.

Sanat bu şehrin ve özellikle müzik, vazgeçilmezleri arasındadır. Sema ve müziğin harman edilerek gönüllerde çerağ yakmasının temeli de bu şehirde atılmıştır. Bu şehrin köklü gelenekleri arasındaki yerini alan birçok folklorik öge, bize nasıl bir mirasın üzerinde olduğumuzu hep hatırlatır.

Bu kadim şehrin her köşesinde; sanatın, sanatçının izlerini görmeniz her zaman mümkündür.

Böylesine sanatçı bir şehrin, mistik müzik gibi insanı kanatlandıracak anlamlar taşıyan bir festivalinin olması elbette doğaldır. Konya halkı; saza ve söze yani müziğe yabancı değildir. Geçmişten gelen köklü müzik geleneğimiz en başta türkülerimiz; insanımızın sanat anlayışı, estetik anlayışı ve bedii duyguları hakkında her zaman önemli açılımları göz önüne adeta sebil edercesine sermektedir.

Festivale gelirsek; festival artık halka mal olmuştur. Kendi kitlesini yaratmış; her yıl artan bir coşkulu izleyici kitlesini şehirden, yurtiçinden ve yurtdışından Konya’ya çekmekte ve buna bağlı olarak da şehirde ekonomik bir canlılığa neden olmaktadır.

Bu akşam izleyeceğim konseri saymazsam; izlediğim 8 konser, 1 açılış resitali ve 4 atölye çalışması oldukça başarılı geçerken, atölye çalışmalarının en az konserler kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyleyebilirim. Burada tek sorun zamanın yeterli olmamasıydı.

Dünyanın birçok ülkesinden gelen sanatçılar; müziğin evrensel sesini bizlere yeniden hatırlatırlarken, insanların kardeşliğini kalplerinden gelen seslerle nakış nakış işlediler. Ve bir kez daha gördük ki, barışa giden en kısa yollardan birisi de müziktir.

Festivalde yer alan İsrail, Yunanistan, İtalyan, Türk, Norveçli, Cezayirli ve daha birçok ülke sanatçılarının, izleyicileri notaların sihirli seslerinde bir yolculuğa çıkarırken ortak bir hedefi vardı; barışın asla düş almadığını, sevginin, saygının, dostluğun hâkim olduğu bir dünyanın, müziğin kalpten dökülen ezgileriyle mümkün olduğunu göstermekti. Ve bunu sevgiyle başardılar.

Konya Mistik Müzik Festivali’nin nice 16 yılları göreceğinin bilincinde olarak, emeği geçen herkesi kutluyoruz. Festivalde oluşturduğumuz sevgi ve dostluk çemberinin yayılarak, tüm dünyaya müziğin evrenselliğinde; kalıcı, gerçek barış getirmesini temenni ediyoruz. Hz. Pir’in topraklarına, kadim Anadolu coğrafyasına ve eski bir başkente de yakışan budur.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar