Dumansız Hava Sahalı Park!
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Dumansız Hava Sahalı Park!

09 Ağustos 2021 - 13:18

Demek ki mangalsız da piknik yapılabiliyormuş!

Geçtiğimiz gün Sille’de bir tur attıktan sonra, Sille’de, Selçuklu Belediyesi tarafından hizmete açılan Seyir Tepesi’ne gittim…

Şehirde yer alan; başta Meram olmak üzere şehrimizin muhtelif bölgelerindeki parklarda, mangalcıların dumanı yüzünden rahat bir nefes alamıyorduk. 

Meram gibi dünyaca ünlü bir yerde, mangal yüzünden nefes alamaz duruma düşmek, herhalde bize has bir durum olmalı! 

Hatta bu mangal işi öyle boyutlara varıyor ki mesela Birlik Parkı’nın yanından geçen Ankara Caddesi’nde hafta sonları dumandan göz gözü görmez hâle gelirken, seyir trafiğinin bile tehlikeye maruz kaldığını söylemek mümkün. 

Olimpiyat Parkı’nın çevresinde oturanların, hafta sonları, dumandan ve kokudan kaçmak için evlerini terk ettiklerini bile duymuştum.

Nedir bu mangal sevdası, anlamak biraz zor…

Selçuklu Belediyesi, çok güzel bir park yapmış; şehre oldukça yüksek bir tepeden bakarken, serin rüzgârların altında ürperiyorsunuz, içinizde delice heyecanlar yelken açıyor ve bingo; mangal, semaver yok! Yani duman yok, duman!

Sadece duman değil; havayı kirletmiyorsunuz, çevreyi kirletmiyorsunuz, insanlar hava alırken hiç kimseyi rahatsız etmiyorsunuz… Daha ne istersiniz?

Termosunuzu alıp çayınızı yudumlayabilirsiniz…  

Size tavsiyem gece gitmeniz; çünkü gündüz giderseniz kiremitten başka bir şey göremeyebilirsiniz… gece ise yıldızlar gibi ışıl ışıl, kendimizi kandırmak da olsa buna ihtiyacımız var! 

“Tepe’nin sosyal ihtiyaç alanları ve kameriyeler yeterli sayıda ve temiz, umarım öyle kalır!” derken, darısı Meram’a… 

Tavus Baba kafeteryasının arkasındaki lavaboların içler acısı ve mikrop yuvası halini söylemek istemem! Bu bölgede yeterli sayıda lavabo zaten yok, olan da… sakın öyle bir hata yapmayın uzak durun!

Sanırım bu kısım Büyükşehir’i ilgilendiriyor; bu lavaboların temiz tutulması, sabun, peçete konulması için çok mu para harcanması gerekiyor? Harcarsanız ne olur zaten milletin parası, milletin ihtiyacı için gider?

Tepede en çok dikkatimi çeken; araç otoparkının tepenin önünde ve arkasında yer almasıydı ki ön taraftaki manzarayı kısmen kapatıyor, otoparkın tamamı arka tarafta olsa daha iyi olurdu sanki…

Sonuç olarak mangalsız, dumansız bir parka kavuşmanın sevincini yaşadım. Darısı diğer parklarımızın başına diyorum:

“Nice dumansız hava sahalı parklara!”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar