Beş atış Sille…
TAHİR SAKMAN

TAHİR SAKMAN

Beş atış Sille…

08 Ağustos 2021 - 11:45

/Şu Sille’den dün gece geçtim görmedim annem/

Diyor ya coşkun bir Konya türküsü… 

Uzun zaman sonra dün gece Sille’ye düşürdüm yolumu ve aynı türküde söylendiği gibi görmedim, göremedim; hüzünlü gözlerle baktım, aradım; o mazideki Sille’yi…

Uzun yıllar önce Sille ile ilgili çok köşe yazmıştım özellikle Yeni Meram gazetesindeki köşemde. Tarihi eserlere karşı olan ilgisizliğimizin son bulmasını dilemiştim.

Tarihi eserleri ihya etmekten, doğal dokuyu korumaktan, sanırım her tarafı yıkıp aslına uygun(!) beton dikip, kafe yapmayı anlıyoruz… 

Bir de çeşme var yenilenmiş… suyu akmıyor belli, onu da geçtim üzerine bir bisiklet konulmuş… Bravo size, tarih böyle korunur işte!

Bu kafelerde Sille’ye özgün bir şey satılıyordur diye heyecan yaptım; görebildiğim kadarıyla bir tanesinde Sille ve Konya mutfağından yemekler sunuluyor, bir de gündüzleri bazen denk geldiğim bir kadının bohçasının içinde getirip sattığı tandır ekmeği…

Sille bu kadar mı? 

Sille’nin sanatı, kültürü, folkloru nerede?

Bir “Sille Sanat Sarayı” var bildiğim kadarıyla, fotoğraf sanatçılarının toplandığı, bir de Belediyenin kültür evi... Birkaç müze de açılmıştı ama görünen o ki fazla bir işlevleri yok…

Başlangıçta çok güzel işler yapılmıştı sonra niye bu hale düştü anlamak zor. Oysa Sille tam bir kültür şehri / sanat şehri olmaya çok müsaitti. 

Yenilenen kiliseler, camiler, hamamlar Sille’nin havasını bir anda değiştirmişti ve henüz bu kadar kafe açılmamıştı. 

Sille, Konya’ya çok yakın olmasına rağmen folklorunda, kültüründe, sanatında farklılıklar gösterir. Konya merkezde olmayan Seymen, Sille’dedir. Konya türküleri Sille’de daha farklı seslendirilir. Mutfağı, en az Konya mutfağı kadar zengindir. 

“Konya’nın tozu, Sille’nin kızı” derlerdi eskiler ki merhum babaannem buna “Mazhar’ın sazı”nı ekleyerek söylerdi… Sille kızlarının mahareti Konya’da dile getirilirdi. 

Sahi, mahir Sille kızlarının kirkit düşürdüğü halılara ne oldu? Ya çorapları? Türkülerimize, /ayağına giymiş Sille çorabı/ diye giren çoraplarımıza ne oldu?

“Türkülerinize ne oldu, Seymenlerinize, el işlerinize, sanatınıza ne oldu” demeyeceğim; çünkü onlar duruyor, asıl sorulması gereken size ne olduğudur; size ne oldu? 

Türküler sizi kucaklayacaktır, Sille mutfağı, Sille kültürü, folkloru sizi heyecanla bekliyor; yeter ki siz, size ne olduğunun yanıtını verin!

Testi ocakları çoktan gitti, bir tane kalmıştı bildiğim… hani o "dışına sızdırıp suyu soğutan" Sille testisi nerelerdedir şimdi kim bilir?

Hiçbir zaman umurunuzda olmadı, tek derdiniz, cehri tarlalarına villa kondurmaktı, başardınız…

Az kaldı unutuyordum; bir de “beş atış yirmi beş”çiler vardı eskiden Konya’da… şimdi onlar da can bulmuş Sille’de yeniden. Dizilmişler; balonlara, su şişelerine atış yaptırıyorlar!

Beş atış Sille… Haydi size iyi eğlenceler!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Erhan Cingöz
    3 ay önce
    Önce bilgili Edebli ahlâklı sayamadığımız özelliklerin ve güzelliklerin sahibi kuşakları sinsile ile maddiyatıda katarak yavaş yavaş erittiler.Sonrası kolaydı vede öyle oldu bu kavram sille için değil ama siz arzuladınız şu silleden haydi gece geçtim annem diyecektiniz maalesef gündüzde geçseniz bahsedilen kültürden bulamayacaksınız. Yok etmek çok kolay,yukardaki bahsedilen ahlâkî değerleri geri getirmek imkansız.Tıpkı yanmış yanan yok olan yok olmuş ormanlar ve ahlakımız gibi...

Son Yazılar