Ne mutlu vatanı kurtaranlara...
SAİT ÖZCAN

SAİT ÖZCAN

Ne mutlu vatanı kurtaranlara...

20 Mayıs 2020 - 03:29

19 Mayıs bayramını kutluyoruz. İstediğimiz gibi olmasada ruhu kalbimizde hissederek geleceğe ümitile bakıp milli heyecanın ne demek olduğunu bir defada hahatırladık.

Son yıllarda unutulmaya ve unutturulmaya yüztutan bir çok önemli gün hatırası gibi 19 Mayıs1919’un manavİ önemi artık öğretmenler tarafından anlatılmaz, dernekler de konuşulmaz ve başkonsolosluklar tarafından ciddiye alınmaz hale geldi.

Oysa ülkenin temel harcı ve milli mücadelenin start noktası olan 19 Mayıs 1919, bir asır sonra Türkiye Cumhuriyet iolarak ortaya çıkmıştır. Asırlar ötesindeki tarihi hadiseler dizilerile günümüze taşınırken, yakın tarihimizin canlı şahitlerinin çocukları hayatta oldukları halde dedelerinin yaşadıkları ile ilgili tek kelime sorulmuyor.

Sarışın artistler ile Hürrem dizileri yıllarca devam ederken 19 Mayıs zoraki de olsa bir kaç kelime ile geçiştiriliyor. Birazcık tarih karıştırarak 19 Mayıs da ne oldu diye tarihe baksalar utanacaklarından emin olduğum büyük beylere utandırarak öğretelim diyesim geliyor.

15 Mayıs 1919’da Yunanlılar İzmir’e asker çıkardığında Gazeteci Hasan Tahsin hayatını ortaya koyarken, birileri koltuğunu fedaederek güçlü bir şekilde işgalcileri protesto etme cesaretini gösteremedi.

Vatanın işgaline ses çıkaramayan yönetimlerin arkasından gitmeyeceği belli olan Türk Milleti ümit dolu bir  ışığın İstanbul’dan Samsun’a doğru süzüldüğünü farkederken yeni bir tarihin yazılmaya başlandığını farkettiler. 18 arkadaşı ile yola çıkan korkusuz Hürriyet Sevdalıları’nın 9 Eylül’de İzmir’de taçlanacak. Vatan Türküsü böyle başlamıştı.

Milli Bayramlar, milli ruhutaşıyanların ortak aşkıdır. O ruhu taşımayanlar, adsız kahramanların çocuklarının bu ruhun sevincini yaşamasına engel olmasınlar. Samsun’da millet ile buluşan mili ruh, Gazi Mustafa Kemal’in “Ey Türk Gençliği“ diye başlayan hitabesinde tarifedilmiştir. 

Ne mutluvatanıkurtaranlara, Ne mutluonlarıunutmayanlara…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar