Dağlık Karabağ Yaylasında Ayyıldızlı Azerbaycan Bayrağı
SAİT ÖZCAN

SAİT ÖZCAN

Dağlık Karabağ Yaylasında Ayyıldızlı Azerbaycan Bayrağı

29 Aralık 2020 - 21:15

Bir an önce bitmesini istediğimiz 2020, insanlığa hiç te beklemediği sürprizleri yaşatarak hepimizin başına kabus gibi çöktü. Trilyonlarca dolar bütçesi olan ülkelerden dünyanın en güçlüsü benim diyenlere kadar her ülke geçen yıl adeta içine kapanarak malum pandemi karşısında diz çöktü. İnsanlık yine aynı tartışma, sürtüşme ve rekabetleri yaşasa da hastalığın ilacı, aşısı ve dayanışması için birbirine yüksek sesle konuşmamaya özen göstererekfarketmeden bir dayanışma içine girdi. Oysa bu dayanışmaya daha önceleri girseler di, belki de hastalığın bu kadara yayılmasının önü bir bakıma alınabilirdi. 
Korona dışında Almanya büyük bir sorunla karşılaşmadı ama temmuz ayı başından beri idaresi Almanya’ya verilen Avrupa Birliği’nin sorunları en azından geçen yıl ciddi anlamda Almanya’da yerleşik medya üzerinden bize de yansıdı. AB’nin gücünü arkasına alan Avrupa’nın bazı ülkelerinin bizim anavatanımız Türkiye’yi dilerine dolaması ise ister istemez biz Türklerin de dikkatini çekti.Türkiye’nin AB ile pek de barışmayan yıldızlarına Yunanistan, Kıbrıs Rumları ve Fransa’nın sürekli olarak yeni problemler eklemesi ister istemez Türkiye bağlantılı tartışmaların giderek alevlenmesini sağladı. 
2020 Türkiye için adeta problemler ile dolu bir yıl olarak geçti. Yılın ilk ayında başlayan deprem ve çığ yaralarını sarmaya çalışan Türkiye  ister istemez pandemiden ciddi anlamda etkilenen bir ülke oldu. Bir ateşçemberine dönen Suriye ve Libya’ya Irak ve İran kaynaklı terörizmin eklenmesi ciddi anlamda problemler yarattı.  Eylül başında başlayan Kafkasya krizini diken üstünde takip eden Türk toplumu zafere ulaşan sonuç ile derin bir nefes alıp adeta bayram etti. 
Hiç şüphesiz 2020’ye damgasını vuran pandemi felaketidir. Salgın,  dünya ekonomisini de yerle bir etti. Uluslararası Ekonomi Enstitüsü verilerine göre dünya ekonomisine olumsuz etkisi ortalama %7 civarında oldu. Bir arkadaşım bana sordu, 2020’de sana göre en önemli olay nedir diye. Bana göre Karabağ yaylalarına dikilen ayyıldızlı Azerbaycan bayrağı 2020’nin en önemli olayıdır.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar