Pandemi süreci ve bayram
RUHSAR TANRIKULU

RUHSAR TANRIKULU

Pandemi süreci ve bayram

22 Mayıs 2020 - 23:36

Ramazan ayının  sona ermesi ile   bayrama kavuştuk. Ramazan ayını  alışkın olduğumuzdan farklı  bir şekilde yaşadık, bayramı da yine  evlerimizde geçireceğiz.

Ramazan ve bayramlarda yıllardır  “eski ramazanlar,eski bayramlar  farklıydı” diyerek, çocukluğumuzun ramazan ayını ve bayramlarını özlemle anardık. Bu bayramda ise; özlediğimiz eski bayramlardan çok farklı olarak, büyüklerimizi ziyaret etmeden,ellerini öpüp, onlara sarılamadan ,bayram ziyaretleri yapılmayan bir bayram yaşayacağız.Ama her şey sağlığımız  ve normalleşme sürecinin başlaması için olduğundan katlanmak zorundayız.

Pandemi süreci bize çok şey öğretti. Dini ve sosyal yaşamımızda çok şey değişti. Ramazan ayında camiler kapandı, iftar  çadırları ve büyük iftar sofraları kurulamadı, herkes evinde ve sokağa dahi çıkamadan Ramazanı yaşadı. Özellikle iftar çadırlarının  kurulamaması ve büyük otel ve restaurantlarda davetlerin yapılmamasının, gösteriş ve riyakarlıktan kurtulmamıza vesile olduğunu düşünüyorum.

Verdiğimiz zekat ve fitreler ile, özellikle bu dönemde işsiz ve parasız kalmış pek çok aileye destek olduk.Büyük otellere verilen paralar, birebir ihtiyacı olan insanlara aktarıldı. Örneğin, Ankara Büyükşehir belediyesinin başlattığı kampanya ile ekonomik olarak zor durumda olan insanların  veresiye defterleri kapatılarak, faturaları ödendi.Bayramdan sonra da,sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya aynı şekilde devam etmeliyiz.

Türkiye bu sürece çok kötü bir ekonomik tablo ile girdi. Pandemi nedeni ile işyerlerinin kapanması zaten zor durumda olan  esnafı vurdu, işsizlik ve çaresizlik  iyice arttı.Türkiye ekonomisi son yıllarda üretimin yok edilmesi ve tüketime yönelik adımlarla ilerlediği için pandemi faturası Türkiye için çok ağır oldu. Alınan ekonomik önlemler sadece ertelemeye yönelik olduğundan ileriki aylarda ve yıllarda bu faturanın çok daha ağırlaşacağı görülmektedir.Bu nedenle,özellikle üretimin artırılması,tarım ve hayvancılığın canlandırılması için yeni ekonomik paketler hazırlanmalı,çiftçiye ve üretime destek olunmalıdır.Bereketli Anadolu toprakları değerlendirilerek üretime ağırlık verilmelidir.

Hukuk sistemimiz de   pandemi sürecinden etkilenmiştir. Mart ayından itibaren hukuk sistemimiz durma noktasına gelmiştir. Adliyelerde 15 Haziranda başlayacak normalleşme süreci, 20 Temmuz-1 Eylül arasında devam edecek  adli tatil ile,  yeniden bir kesintiye uğrayacaktır.Türkiye Barolar Birliğinin adli tatilin kaldırılması yönündeki talebi, Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilmemiştir. Eylül ayından itibaren adliyeler büyük bir iş yükü ile karşılaşacak ve bu yük 2021 yılına aktarılacaktır. Zaten fedakarca çalışan adliye çalışanlarının iş yükü de iyice artacaktır.

Ötekileştirme, ayrıştırma, yandaş,kin ve nefret politikalarının bırakılarak, milli birlik ve beraberlik ile bu zor günler aşılabilir. İktidarın, muhalefetin ve vatandaşın sesine kulak vererek, dolarla yapılan yatırımlardan ve gereksiz harcamalardan vazgeçerek, yeni ve akılcı bir politika  izlemesi gerekmektedir.

Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurtuluş savaşından başarı ile çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, her türlü fedakarlığı yapmış, mücadeleci  bir millettir. Milletimin bu zor günleri de aşacağına inanıyorum. Ramazan bayramımız kutlu olsun, daha güzel bayramlar yaşamak dileğiyle, herkese sağlıklı günler diliyorum.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nurdoğan Okur
    1 yıl önce
    Tebrik ederim Ruhsar hanım.Bu Bayram bizleri yeni gelişmelere entegre edecek.Ama en çok el öptürmeye alışkın olanlar üzülecektir

Son Yazılar