Bir devrin bitişi... Hakkari... Gerisi yok gari...
NAZMİ SIRIT

NAZMİ SIRIT

Bir devrin bitişi... Hakkari... Gerisi yok gari...

06 Şubat 2019 - 16:16 - Güncelleme: 07 Şubat 2019 - 11:16

80’li yıllar demokrasimiz adına enteresan olayların yaşandığı, sürpriz seçim sonuçlarıyla alobora olan siyasi hayatımızda kartların karılıp tekrar açıldığı ve siyasetin sil baştan dizayn edildiği yıllar olmuştur.

6 Kasım 1983 genel seçimleri;  % 46 oy oranıyla merhum Turgut ÖZAL’ın genel başkanı olduğu, sonrasında kendisini 45. Hükümetin Başbakanı olarak gördüğümüz Anavatan Partisi'nin iktidar yıllarını ve büyük başarısını hatırlatmaktadır.

Siyasi, sosyal ve ekonomik sonuçları itibariyle büyük değişimlerin yaşandığı ihtilalden demokrasiye geçiş dönemi, kulaklarda küpe olması ve ders çıkartılması gereken bir zaman olarak hatırlanmalıdır.

1984'te yapılan mahalli idareler seçimleri genel seçimlerde olduğu gibi iktidara olan teveccühü daha da artırarak Anavatan Partili belediye başkanlarını % 42'lik oy oranıyla kahır ekseriyet iş başına getirerek, ezici bir üstünlükle birinci parti yapmıştı.

*İstanbul’da Bedrettin DALAN
*Ankara’da Mehmet ALTINSOY
*İzmir’de Burhan ÖZFATURA
*Adana’da Aytaç DURAK
*Konya’da Ahmet ÖKSÜZ
ve diğerleri...

Adeta yıkılmaz bir armada olmuşlardı. Neredeyse Türkiye’deki belediyelerin tamamına yakını ANAP’lı belediye başkanlarından oluşmaktaydı.

Ancak ne var ki! 

Alternatifsiz sandığımız o büyük saltanat bir müddet sonra sokağın sesini duyamadığımızdan ufak ufak çatırdamaya başlamıştı bile....

Öyle zannediyorum ki!
*Farkında olmadığımız aşırı güven ve güç zehirlenmesi başta olmak üzere,
*Zafer sarhoşluğu ve kendini beğenmişlik hali,
*Kontrolü elden kaçırmak ve yolsuzlukla mücadelede yeteri kadar inandırıcı olamamak,
*Kamudaki savurganlığı durduramama,
*Kendilerine "Papatyalar" diye isim takan grubun magazin medyasındaki Hasbahçe ve Hanedanlık görüntüleri,
*En önemlisi de seçmen üzerinde inandırıcılık yaratan çok ciddi muhalefet olgusu...

ANAP İktidarı için S.O.S vermeye başlamıştı bile. Bunlarla birlikte o yıllarda Özal'ların medyanın gündeminden hiç düşmeyen ele avuca sığmayan kızları Zeynep ÖZAL’ın, muhalefetin adına davulcu dediği baterist Asım EKREN ile sürpriz bir şekilde nişanlanması kararı olmuştu.

Oldukça eleştirilen ve gündemden düşmeyen bu beraberlik, daha sonra bir iş adamı tarafından, damada hediye edildiği iddia edilen jaguar marka otomobille ülke gündeminde birinci sıraya oturdu.

Herkes işi gücü bıraktı, davulla yattı, jaguarla kalktı.

Bu arada, bu hengamede 1986 ara seçimlerinde Türk siyaseti, amacı farklı yepyeni bir partiyle tanışmış oldu.

Ambleminde; davulu yırtarak fırlayan jaguar resmiyle halkımıza, ‘‘Davulu Delen Jaguar Partisi’’ olarak takdim edilen Büyük Anadolu Partisi (BAP) abuk subuk söylemleriyle bir anda halkın ilgi odağı olmuş, ANAP'ı yıkma işine çoktan başlamıştı bile.

Zamanında alınmayan tedbirler, atılması gereken adımlar, Edirne’den Kars’a Türkiye'nin tamamını etkisine almış, okyanusun ortasında savunmasız yakaladığı Anavatan gemisini, azgın dalgalarla batmaya mahkum etmişti.

Günler günleri kovaladı ve nihayetinde 26 Mart 1989 tarihinde yapılan mahalli idareler seçim sonuçları Anavatan Partisi için sonun başlangıcı sayılan bir büyük hezimetle sonuçlandı.

Bir önceki genel ve mahalli seçimlerde neredeyse seçmenin yarıya yakınının oyuna mazhar olmuş koskoca çınar adeta yerle bir olmuştu...

Başta seçimlerden önce tahminlerde bulunan, taraflı tarafsız araştırma şirketleri olmak üzere, herkes şaşkındı ve ağızları bıçak açmıyordu.

Hiç kimse tahmin edememişti sandıktan çıkan ve sürpriz sayılan bu büyük bozgunu...

Ama ne var ki; ortaya çıkan sonuçlar kesindi ve kimsenin tartışamayacağı net sonuçlardı.

Anavatan Partisi'nde deprem etkisi yaratan oy oranı sadece % 21,75 idi.

Hiç birimiz düşünememiş ve tahmin edememiştik ki...

Davullu, jaguarlı, papatyalı, hasbahçe’li, hanedan görüntülü lale devri manzaralarının, pimi çekilmiş bomba gibi seçmende büyük tahribat yapacağını doğrusu hiç birimiz hesaba katmamıştık.

Bakanlarımızla, Milletvekillerimizle, benim de naçizane içerisinde yer aldığım teşkilatlarımızla ilmik ilmik dokuyarak Konyamıza kazandırdığımız devasa büyük hizmetlerin bir kalemde silinip atılacağını nerden bilebilirdik ki? 

*Toplu taşımacılıkta Türkiye’de bir ilki başararak, hafif raylı sistem projesine imza atmış,
*Konyamızın prestij projelerinden Büyükşehir Belediye sarayını ikmal etmiş,
*2030 senesi Konya’sının içme suyu ve kanalizasyon projelerini taa o yıllarda çözmüş,
*Organize sanayilerini kurmuş ve hizmete açmış,
*Üstüne üstlük Büyükşehir Yasasıyla Konyamızı bu statüye dahil ettirmiş ANAP iktidarının
Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ahmet ÖKSÜZ’ü dahi bir kalemde çizip sandığa mahkum edeceğini nasıl da anlayamamıştık?

Hepimizde büyük hayal kırıklığı ve bomba etkisi yaratan sonuçlar üzerine;

Kimileri; ‘‘ÜZERİMİZDEN SİLİNDİR GEÇTİ’’ dedi.

Kimimizde ‘‘HAKKARİ, GERİSİ YOK GARİ!’’ dedik.

Zira 1989 mahalli idareler seçimleri sonunda Anavatan Partisi olarak artık Hakkari’den başka nerdeyse elimizde hiçbir büyükşehir ve il belediyesi kalmamıştı, tamamına yakınını rakiplerimize kaptırmıştık. 

Ağaca kurt düşmeye görsün, sonraki yıllar ise içine düştüğümüz büyük moral bozukluğuyla ve siyasi konjoktürün de azizliğiyle koalisyon hükümetlerinde yer alarak devam etmiş ve sonuçta Anavatan Partisi'nin hazin bitişiyle noktalanmıştır.

Özetle; acısıyla, tatlısıyla bir devri kapatırken...

Bugünün iktidar sahiplerine de ışık tutar ve bizim yaşadıklarımızdan ibret alırlar düşüncesiyle kıssadan hisse paylaşmaya çalıştım....

Bugünkü yazımı da muhayyer kürdi makamındaki o güzel şarkının sözleri ile bitiriyorum;

‘‘Adım adım ümit verdiğim yollar;

Gönül isterdi ki böyle bitmesin!’’     

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ayşe Melda Ağırbaşlı
  1 yıl önce
  Zaferin gafleti ..
 • M.T.
  1 yıl önce
  Görene, Köre ne?...
 • Aydın Aydın
  1 yıl önce
  Kahramanı tarafından bire bir yaşanmış veya yakından gözlemlenmiş bu tarihi süreç, kuvvetle tahmin ediyorum ki yeni ak-törlerin müthiş sağır/ kör/ Bi idrak davranışları ile tarihin tekerrürü ile sonlanacaktır. Görünen köy kılavuz istemez .
 • Ziya Sönmez
  1 yıl önce
  Bundan iyi özetlenemezdi kalemine gönlüne sağlık.Güç ZEHİRLENMESİ ve KİBİR

Son Yazılar