HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR
M. LATİF YILDIZ

M. LATİF YILDIZ

HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR

04 Kasım 2018 - 22:54

            Ekim ayının son haftasında ani soğuklar bastırınca vatandaşı canından bezdiren hava kirliliği yeniden gündeme geldi. Hava kirliliği bütün hastalıkların başı üst ve alt solunum yolları için ölümcüldür. Özelde çocukların gelişmesinde olumsuz etkilere yol açıyor.

            Dünya Sağlık Örgütü'nün Rapora göre, karbondioksit ve kısa ömürlü hava kirleticileri olan is, ozon ve metan emisyonları sadece iklim değişikliğine neden olmakla kalmıyor yılda 7 milyondan fazla insanın erken ölümüne de yol açıyor. Türkiye'de hava kirliliğine neden olan başlıca etkenler yüzde 42 insan faktörü, yüzde 30 sanayi, yüzde 14 trafik, yüzde 14 toz, gibi doğal kaynaklar olarak sıralandı. Raporda, hava kirliliğini önleyecek gerekli önlemler alındığı takdirde 2050 yılına kadar her yıl 3 ila 5 milyon erken ölümün engellenebileceği vurgulandı.

            Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Konya’da konuyla ilgili 50 yıldır haberler yapıyor, makaleler yazıyorum. Özellikle doğal gaz şehrimize geldikten sonra düşük ya da yüksek kalorili kömürün yakılmaması ve kirliliğin azaltılması için konuyu çok sık işlemeye başladım. Kömür zehri yetmiyormuş gibi her ailede trafiğe 1 yerine 2 veya 3’e çıkan araçların egzoz gazından kaynaklı kirlilik dayanılmaz noktalara çıktı.

            2005 yılında yani bunda tam 13 yıl önce Ocak ayında çıkartılan “yakıt yönetmenliği” ile doğal gaz bulunan illerde ısınmak için kömür, odun, kalorifer yakıtı olarak bilinen fueloil kullanılmayacaktı. Kullananlara 7 bin (yedi bin) TL ceza verilecekti. Söz konusu cezanın işlendiğini görmediğimiz gibi, bedava düşük kalorili kömür dağıtıldığı iddia ediliyor.

Konya 2005 yılında doğal gaza kavuştu. 13 yılın sonunda bütün mahallelere, bazı ilçe, kasabalara verildiği halde kömür yakıldığı için Küllük başı olarak tabir edilen Şemsi Tebriz’i ve civarı geri dönüşüm ile tamamen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yaptığı ve bedava kömür yakıldığı için saat 18.00 den sonra nefes alınamıyor. Şehrin ana merkezi sayılan Mevlana, Zafer, Şatoform, İstasyon, Meram yeni yol, Yaka; Ferit paşa Mahalleleri Kerkük ve Nalçacı caddeleri ve civarı hava kirliliğinden dolayı nefes alınamaz, yaşanmaz hale geldi.

  Dünyanın iki şehrinden örnek vererek yönetenlerin gündemine taşımak istiyorum:

Fransa’nın Paris Belediye Başkanı kömürün zerresi yakılmayan şehirde oturanların “zehirleniyoruz” şikâyeti üzerine otomobil karşıtı politika geliştirdi. Ne mi yaptı? Bisiklet için altyapısını 400 kilometreden 800 kilometreye çıkardı. Şehirdeki motorlu araç trafiğini yüzde otuz azaltarak hava kirliliğini azalttı (*)

            Konya Paris’ten çok daha düzgün, bisiklet ulaşımı için elverişli ender şehirlerimizden. Aktif gazetecilik yıllarımda çokça haber yaptım. Türkiye’de bisikletin başkenti Konya’mızda tahminen 600 bin bisiklet var. Bu sene camilerde çocuklara 16 bin bisiklet dağıtıldı (İçerik ve şekil olarak katılmasam da.) Birkaç on bin km bisiklet yolumuz da var.

Şöyle bir etrafınıza bakın; Kenar semtlerden başka bisikletle işe, okula, evine, çarşıya, pazara giden kaç kişi var? Yok denecek kadar az. Olanlar da kendilerine ayrılan yollar yerine şehrin trafiğini tehlikeye atacak ana caddeler ve araçlar arasında seyretmektedir.

            New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, dünyanın en zengin şehrinin belediye başkanı. Hava kirliliği ile mücadele birinci öncelikli meselesi yaparak İşine metro ile gidip geliyor, mütevazi bir evde oturuyor. (*)

            Konya’nın seçkin, ender yeşil ağaçların süslediği caddesi olan Kerkük caddesinde oturuyorum. Yanı başımızda Nene Hatun parkımız var. Her sabah namazdan ve uyandığımda odalarımı havalandırmak için günde en az 2 sefer pencerelerimi açarım. 24 Ekim’den beri odalarımın penceresini kömür isi zehrinden açamıyorum. Çocukların okula gittikleri sabah saatlerinde zehirleyerek sağlıklarını tehlikeye attığını göremeyen yönetenlere sesleniyorum. Lütfen kömür yakıtını kontrol altına alarak yasaklayan kanunu uygulayın. Özellikle dar gelirli ailelere ve Suriyeli misafirler evlerinde doğal gaz olduğu halde bedava verilen kömür nedeni ile doğal gazı kullanmayarak şehrimizi zehire boğdukları iddialarının önlemini alın.   

(*) Kaynak Y.Ö.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar