KAFALAR 1946 MODEL OLUNCA !...
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

KAFALAR 1946 MODEL OLUNCA !...

23 Mart 2017 - 16:35
Reklam

TÜYAP Konya Fuarcılık tarafından bu yıl 15.ncisi düzenlenen Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı önceki gün açıldı ve yarından sonrada sona erecek. 5 günlük bu fuar, her ne kadar biz kıymetini bilmesek te Konya’nın “dünyaya açılan penceresi” olarak en büyük gururumuzdur.

Konya Türkiye’nin tarımdaki en büyük merkezi olmakla beraber bunun paralelinde de Konya tarım sanayisi de Türkiye’nin en büyük sanayisi olarak yıllardır hep ön planda gelir.

Ancak, tarım makinaları üreten binlerce sanayi kuruluşundan bir kaçını saymazsak, markalaşamaması nedeniyle, tarım sanayimizin güdük kaldığı bu fuarda ön plana çıktı.

Yurt içi ve yurt dışından fuara katılan firmaların yanında Konyalı firmaların sönük kaldığı bu fuarda tüm çıplaklılığı ile görüldü. Çok sayıda Konyalı firma fuarda yer almasına rağmen, ortada kayda değer bir markamız olmayınca, Konya tarım sanayisi bu fuarda ezik kaldı.

Günümüzün global dünyasında, marka olmazsan hangi sektörde olursan ol bir yere gelinemeyeceği gerçeği maalesef hala algılanmış değil.

Dededen, babadan kalma atölyeleri büyüterek, fabrika hale getirip sanayicilik yapanlar, binaya ve makinaya yatırdıklarının onda birini insana unsuruna ve profesyonel yöneticilere harcasalar bu sorun çokta aşılır ama hani nerede?.

Binalar, makinalar 2000, kafalar ise 1946 model.. Bu kafa ile bu işler zor.

Çocuklarınız ve torunlarınız bunu başaracak. Ama sizler bunu görürsünüz veya göremezsiniz orasını bilemem..

MİLLİYET KONYA/23.03.2017

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar