BOZKIR sahipsiz!..
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

BOZKIR sahipsiz!..

02 Kasım 2020 - 20:13 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 17:20

Geçtiğimiz hafta Ahırlılı Mustafa Tugay ile birlikte günü birliğine Bozkır ve Seydişehir’i turladık geldik. 

Konya’dan Sarıoğlan’a kadar yol çift şerit halinde süper. Ancak Sarıoğlan’dan Bozkır sapağına girince, Bozkır’a kadar uzanan yol tek şerit. AKPARTİ ve MHP’den iki milletvekili olan Bozkır’a bu yol yakışmıyor.

Geçtiğimiz yıl Bozkır’a gittiğimde ilçenin girişinde Bozkır’ın ruhuna uygun kaşıkla oynayan adam heykeli vardı. 

Dünyaca ünlü Bozkır ekibini temsilen bu heykelin yerine şimdi ne olduğu anlaşılmayan ancak 15 Temmuz anıtı olduğu söylenen ucube bir şey yapılmış. Bozkır Belediye başkanı neye dayanarak, hangi akla kulluk ederek böyle bir şey yaptı sorgulamak gerekir. 

Günlerden Cuma olduğu için Bozkır’da kurulan pazarı gezelim dedik. Pazarda tek tük Bozkırlıların yetiştirdiği sebze ve elmanın dışında her şey Bozkır dışından gelmiş. Kuru fasülye nohut alalım istedik. Sorduk “ nerenin” diye, aldığımız cevap “ Karaman’ın” oldu. 

Kuru üzüm,  pekmez Hadim’den. Bir zamanların o meşhur Bozkır balının yerinde şimdi yeller esiyor,  pazarcı tezgahında Muğla, Ermenek balları yerini almış. 

Dövme çelikten yapılan meşhur Bozkır bıçaklarını yapan bir tek usta Çatlı Abdullah İzmir kalmış. Tezgahında yüzlerce bıçaktan, kaçının kendi imalatı olduğunu soruyoruz, tezgahın altından çıkarttığı sekiz on bıçağı gösteriyor. Sebep el emeği maliyeti fazla. Pahalı oluncada alan yok denecek kadar azalmış. İnsanlar fabrikasyon ucuz mamül istiyor. O da İstanbul, Bursa ve Denizli’den getirttiği bıçakları satıyor. Bozkır’dan “hatıra olsun” diye bir cep çakısı alalım istedik. Fiyatı 180 Lira. Pazarlık yapmadığımız halde misafiriz diye bize 160 Liraya verdi. Koskoca Cuma pazarında vakit öğleden sonrayı bulmuş, bizimle birlikte bıçakçı Abdullah ustanın sattığı üçüncü bıçakmış. Bunun alt tarafı kar olsa ne, olmasa ne?.

Bozkır’dan Seydişehir’e doğru yolu çıktık. Yol üzerinde bakımsız ve çoğu da kuruyan elma bahçeleri dikkat çekti. Yalıhüyük’e yaklaşırken durduk, bunun sebebini sorduk. Aldığımız cevap “ilaç, işçilik, sulama pahalı. Satışlar maliyeti bile karşılamıyor. Neden uğraşalım” oldu.

Bozkır’da üretim bitmiş. Vatandaşın yüzü gülmüyor. Satanda alanda memnun değil. Eskiden kendi yiyeceğini, kendi üreten köylerde bile şimdi tarla tapan viraneye dönmüş. Ekilen dikilen olmayınca da zaten dolayısıyla hayvancılıkta yapılamaz oluyor. 

Seçimler öncesi, Bozkır’a biri gelip, diğeri giderken şimdi “selam” diyen bir tek siyasinin olmadığı söyleniyor. Oyu alan sırra kadem basmış. 

Böyle bir ortamda hiç olmazsa Bozkırlı milletvekilleri Mustafa Kalaycı ile Ziya Altunyaldız, belediye başkanları İbrahim Uğur Altay ile Mustafa Kavuş Bozkır’a gelip, Bozkırlılara üretim için omuz verse, güç ve güven sinerjisi yüklese olmaz mı?. 

Yarın ne olur ne olmaz onu bilmem ama, bugün itibari ile Bozkır ve Bozkırlı sahipsiz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Burhan Yılmaz Konya Bozkırlılar Derneği Başkanı
    8 ay önce
    Yazı*** yazı yüreğimi burktu. Evet hakikaten eski Bozkır yok. Sadece üzülmek yetmiyor. Bir şeyler olsun istiyoruz. Bozkı\'ın kaderi yalnızlık olmamalı. Bozkır için özel gündem yapılmalı. Sayın Uğur İbrahim Altay Başkanlığında oluşan bir hareket olmalı. Zengibar turizme kazandırılması. Orada bulunan hazine devletimize kazandırılmalıdır. Hayvancılık ve tarıma destek verilerek göç önlenmelidir. Yalıhüyük ve Ahırlı Bozkır\'a tekrar bağ***malıdır.

Son Yazılar