12 Eylül 1980'den 11 Nisan 2020'ye...
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

12 Eylül 1980'den 11 Nisan 2020'ye...

12 Nisan 2020 - 17:38 - Güncelleme: 26 Nisan 2020 - 11:31

Gazi Lisesi son sınıfa geçmiştim. Yeni Meram Gazetesi’nde çalışıyor aynı zamanda da Hürriyet Gazetesi Konya Temsilcisi rahmetli Mehmet Gazel’inde çıraklarından biriydim.

11 Eylül Perşembe günü öğle saatleriydi. Yeni Meram’ın Mevlana Caddesi’ndeki binasının bodrum katında haber trafiği sırasında telefon çaldı.

Zaten gazetede şimdi antika sayılabilecek siyah bir tek telefon vardı. Telefon Mehmet Gazel’in masasında olduğu için telefona da kendisi olduğu zaman o bakar, olmadığı zamanda onun masasını kim kaparsa o bakardı. Biz “12699 numaralı gazetenin telefonu çaldığı zaman Alo Yeni Meram” demek için, Gazel abinin bir yerlere gitmesini dört gözle beklerdik.

Mehmet Gazel telefonu kapattıktan sonra o meşhur dağınık saçlarını elleriyle karıştırdıktan sonra, arkasına yaslandı eliyle bana “gel” işaret yaparak, yanına çağırdı.

Bozkır’da bir kadının gözlerinde yaş yerine taş döküldüğünü, bunun için Bozkır’a gitmemi istedi. O yıllar babam Bozkır’a su motorları tamirci dükkanı açmıştı. Yaz ayları haftanın 3-4 günü Bozkır’da olurdu. Çok nadirende olsa bende Bozkır’a gider gelirdim.

Bunun üzerine “abi bugün gideyim. Babamın yanında bir gün kalır, yarında Cuma günü haberi yapar, akşama dönerim” dedim.

Hemen çantamı sırtlayıp, şimdiki eski garaj diye bildiğimiz yerden Bozkır arabasına bindim, akşama doğru Bozkır’a vardım. Sabah kalktım Dükkanın üstü evdi. Aşağıya indim babam bir motorla uğraşıyor.  Bana “Oğlum sakın sokağa çıkma sıkıyönetim oldu” dedi. Yani 12 Eylül 1980 ihtilali olmuş. 

Dükkanın önünden 2-3 metre caddeye bir baktım, ikişerli ikişerli olta atan bir yığın askerin dışında ortalıkta bir tek Allah’ın kulu yok.. 

Cuma günü Bozkır’ın pazarı olduğu için pazar için geceden Konya ve Hadim, Seydişehir, Beyşehir gibi çevre yerlerden gelen esnaflar ile alışveriş için köylerden gelen insanları pazar yerinde toplamışlar.

Öğleye kadar çıt yok. Babamla Dükkanda oturuyoruz. Bir yandan da “Konya’ya nasıl gideceğiz” diye düşünüyoruz.

Öğleye doğru belediye hoparlörlerinden “Dikkat.. Dikkat” anonsu ile başlayan ve “Sayın vatandaşlarımız ilçemizin köylerinden gelenler derhal köylerine dönsünler. Bozkır dışından gelen esnaflarımıza da izin belgesi verilecek. Onlarda izin belgelerinden sonra ilçemizden ayrılabilecekler. Konya’dan Bozkır’a gelmiş olupta dönmek isteyenler Konya Seyahat otobüs yazıhanesinin önüne toplansın” diye biten anonstan sonra, hemen toparlanıp 300-400 kadar uzaklıktaki otobüsün yanına gidinceye kadar iki sefer askerler kimlik sordu.

Neyse otobüsün yanına geldik.

Yarım saatlik bir bekleyişin ardından iki otobüs Konya’ya doğru hareket peş peşe hareket etti. Nihayet 8-10 yerde kontrol noktalarından geçtikten sonra akşam saatlerinde Konya’ya gelebildik.

Daha sonra güç bela eve zar zor gelebildik. İki gün sonra gazeteye vardığımda Mehmet abi beni görünce “canavar gelebildin mi” diyerek sevincinden boynuma atladı. Beni aramış ama muhatap kimseyi bulamamış. 

Sokağa çıkma yasağı ile ilk kez böyle tanışmıştım. Daha sonra sabah başlayıp akşama biten nüfus sayımlarının dışında 11 Nisan 2020’de iki günlük sokağa çıkma yasağına tanık olduk.

Sessizlikten adeta terkedilmiş bir kent görüntüsü veren ve insanı ürperten o koca şehirlerin insansız bir hiç olduğunu gördük. 

Ne insan şehirsiz, ne de şehir insansız kalamaz. 

Kalmamalı da...

SÖZÜN ÖZÜ....

GençIiğinde bir ağaç dikmeyen, yaşIıIığında da oturacağı bir göIge buIamaz.  (Kemal SOYLU)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar