Bir Rıdvan Bülbül göçüp gitti
HAŞMET ÖYKEN

HAŞMET ÖYKEN

Bir Rıdvan Bülbül göçüp gitti

07 Ağustos 2019 - 11:49

Geçenlerde gazeteci Rıdvan Bülbül ağabeyimizi kaybettik. Bir gazetecinin ortalama yaşam süresinin epey üstünde, 84 yaşında vefat etti.

Rıdvan ağabey gazeteciydi, şairdi, yazardı. Son yıllarında Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışarak birçok genç gazetecinin yetişmesine de katkı koydu.

Konya'da bir avuç gazeteci toprağa verdik. Üzerimizde hakkı vardı. Onun Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı döneminde bir on yıl kadar genel sekreter olarak yanında oldum. Şirin Hanım Çeşmesi, fuar girişi ve Fenni Fırın yanındaki cemiyet idari binalarını camiamıza kazandırdık. Gazeteciler yapı kooperatifinin ilk temellerini rahmetli İbrahim Sur, Galip Yenikaynak, Ahmet Sarı ağabeylerimizle birlikte attık. Bayram gazeteleri çıkarttık bayram günleri çalışarak. Bir un fabrikatörünün çirkin teklifini hep birlikte reddettik, fabrikaya kadar gittiğimiz aracın benzini dönüşümüze yetmese de.

Rıdvan ağabeyin prensi bendim. Cemiyet başkanlığını bana devredeceğini söylerdi. Yıllar geçti ha bu dönem ha öteki dönem derken, çekildiği yıl bugün cemiyet başkanı olan Sefa Özdemir'in desteği ile aday oldum. Seçimleri sevgili arkadaşım, kardeşim Uğur Özteke kazandı. Güle oynaya hep birlikte yönetiyorduk cemiyetimizi o dönemlerde.

Anılarıyla göçtü gitti Rıdvan ağabey. Ankara'da gazetecilik okuduğu yıllarda öğrenci evini paylaştığı milletvekilleri, senatörler, genel müdürlerle yaşadıklarını da yanına alıp götürdü. Müthiş bir çevresi vardı başkentte. Ülkenin yönetimindeki bürokratın yarısı dönem arkadaşlarıydı.

Teldeki kuşlar, ramazan günü lokum yerken ülkücülere yakalanmalarına hep tanık olduk.

Çok iyi bir ağabeydi. Orman Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Keten ile ikimizin arası çok iyiydi. Antalya İncekum ve Sarısu kamplarını keşfettik. Ben İncekum'u tercih ederdim. Ona çıkan İncekum kamplarını bendeki Sarısu ile değiştirir, 'Aman ablan duymasın' der, gülüşürdük. Fedakardı...

Konya'nın kültür ve sanatına büyük katıklarda bulundu. Aynalar Sustu, Güdümlü Mermi ve Gökyüzü Mahallesi adlı kitapları gençlik yıllarından günümüze kadar kaldı.

Konya'ya kar yağdığında Taşkent-Adiller yolunu ilk o kapatırdı haberlerinde, yollar kardan kapanmasa da.

Kafasında en az yüzden fazla rutin, klişe haber olur, sevgili Ahmet Sarı teleksin başına oturur, o ofisin içerisinde dolaşa dolaşa yazdırırdı.

Anadolu basının bir efsane ismi Rıdvan Bülbül yaşadığı gibi sessiz sedasız aramızdan çekip gitti. Cenazesinde ‘Keşke ben buralardayken ölseydin abi’ dedim, ‘Seni acele etmeden seni anlata anlata törenlerle uğurlasaydık. Yakamıza gülen resimlerinden asıp, hakkının olduğu yüzlerce Konyalıyla”...

Olmadı. Hakkını helal et Rıdvan abi, o şehrin vefasını sen bizden daha iyi bilirdin...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar